Dead Island 2 Geliştiricisi Dambuster Studios, Sektörün Devleriyle Aynı Hataya Düşmüyor: Remake İşi İş Değil!

Paylaş

Dead Island 2 geliştirici stüdyosu Dambuster Studios, bugün büyük oyun şirketlerinin düştüğü o hataya düşmediklerini gösterdi. Son yıllarda artan remastered ve remake oyunlar silsilesine katılmak yerine devam oyunu yapmanın daha mantıklı olduğunu açıkladı. Dead Island’ın ilk oyununun bir remake sürümüne ihtiyaç duymadığını, bunun yerine serinin yeni oyununun markayı ilerleteceğini söyledi. Sanırım buradan not çıkartması gereken birkaç büyük şirket tanıyoruz…

Dambuster Studios, Dead Island Remake ile ilgilenmiyor

İlk kez 2011 yılında piyasaya sürülen ilk Dead Island oyunu, nostaljik havasıyla olduğu yerde kalmaya devam edecek. Çünkü Dambuster Studios, bugün trend olan “eski başarılı oyunu remake yap” akımına katılmayı reddediyor. PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkan oyun için nihayet Nisan ayında devam oyunu geliyor. Sonrasında da yine bir remake projesi söz konusu değil.

Dambuster Studios, Dead Island Remake ile ilgilenmiyor
Orijinal Dead Island’ın 2016’da zaten bir remastered sürümü çıkmıştı. Hala daha çok iyi görünüyor.

The Loadout ile yapılan bir röportaj sırasında Dead Island 2’nin kreatif direktörü James Worall, ilk oyunun remake sürümü hakkında bazı sorular aldı. Verdiği yanıt ise oldukça netti.

“Hayır, bence bu büyük bir hata olurdu çünkü biz zaten Dead Island 2 ile seriyi ileri taşımaya karar verdik. Bence verdiğimiz bu karar, kreatif olarak en doğru karardı. En iyisi onu -Dead Island’ın ilk oyununu- olduğu gibi bırakmak. Yapacağını yaptı zaten.”

Geliştirici Dead Island 2 konusunda oldukça özgüvenli ve seriyi daha da ileriye taşımayı hedefliyor. Zaten Dead Island 2 için gelen ilk yorumlar bazı hayranlar için tedirgin edici olsa da, genel olarak olumlu yönde.

Stüdyo zaten “bir şeyleri yeniden yapmakla” ilgilenmediğini, ikinci oyunun ilk fragmanı hakkında yaptığı açıklamalarda da belirtmişti.

Açıkçası büyük bir Dead Island hayranı olarak ben de bugün ilk oyunun yeniden yapımını görmeyi istemezdim. Çünkü günümüz imkanları ve oyun sektörünün geldiği son nokta, eski bir projeyi canlandırmaya uğraşmaktan ise yeni projeler geliştirmeye daha yatkın. Eminim ki serinin hikayesi ilk oyunda olduğundan çok daha iyi şekilde yeni oyunlarda anlatılabilir.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: