Ana Sayfa Oyun Haberleri Diğer CS:GO’yu Rusya & Ukrayna Savaşı’nın Sansürsüz Haberlerini Yayımlamak İçin Kullanan Fin Gazetesi: Helsingin Sanomat

CS:GO’yu Rusya & Ukrayna Savaşı’nın Sansürsüz Haberlerini Yayımlamak İçin Kullanan Fin Gazetesi: Helsingin Sanomat

0
CS:GO’yu Rusya & Ukrayna Savaşı’nın Sansürsüz Haberlerini Yayımlamak İçin Kullanan Fin Gazetesi: Helsingin Sanomat
CS:GO dCS:GO de_voyna haritası Rusya Ukrayna savaşı haberleri için kullanılıyor.e_voyna haritası

Bir Fin Gazetesi olan Helsingin Sanomat, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Rusya’nın Ukrayna işgali için uyguladığı sansür politikalarını protesto etmek için yeni bir yöntem denedi. CS:GO içerisinde kendilerine özgü bir harita tasarlatan basın kuruluşu, burada gizli bir oda oluşturarak savaş hakkındaki gerçekleri sansürsüz olarak insanlarla paylaştığını iddia ediyor. Aynı zamanda Rusya’nın uyguladığı katı sansür politikasını da bu şekilde protesto ediyor.

CS:GO haritasında gizli bir oda tasarlatıp oradan haber yayımlıyorlar

Helsingin Sanomat, Rusya’nın Ukrayna işgaline yönelik sansürsüz haberleri paylaşmak maksatlı, aynı zamanda bağımsız gazeteciliği cesaretlendirmek için CS:GO’da bir harita tasarladı. Gazetenin Baş Editörü Antero Mukka “Rusların, Putin’in Ukrayna’yı işgali hakkında bağımsız bilgi alma şansı çok az” diyor. Sosyal medya ve internet üzerinde devlet otoritelerinin kullanıcı üzerindeki gücü artmaya başlasa da, oyunlarda bu denetimlerin zayıf olduğunu fark etmiş ve burayı bir fırsata dönüştürmeyi amaçlamışlar.

CS:GO de_voyna haritası Rusya Ukrayna savaşı haberleri için kullanılıyor.
CS:GO dCS:GO de_voyna haritası Rusya Ukrayna savaşı haberleri için kullanılıyor.e_voyna haritası

Bunun bir sonucu olarak da “de_voyna” (voyna, Rus yetkililerin Ukrayna’da devam eden çatışma konusunda yasakladıkları bir kelime ve ‘savaş’ anlamına geliyor) adındaki haritayı oluşturmuşlar. Hatta harita, topluluk tarafından oluşturulan haritalar arasında en popülerleri olan “de_pripyat” haritasını tasarlayan iki bölüm tasarımcısı tarafından oluşturulmuş. Gazetenin haritası “de_voyna” aynı zamanda içerisinde gizli bir oda barındırıyor ve savaşın haberleri de bu odadan oyunculara aktarılıyor.

Oyunlara sansür uygulanamaması fırsat olarak görülmüş

Gazetenin baş editörü bunun sebebini şöyle açıklıyor:

“Ancak, oyun dünyası ve oyuncuların kendileri hala kontrolsüz bırakılıyor. Bu yüzden dünyanın en popüler savaş oyununun içine bir gazete saklamaya karar verdik. Oyunun içinde, bir sırla savaşın harap ettiği bir Slav şehrinin haritasını oluşturduk. Rus oyunculara Ukrayna’daki savaşın dehşetine kendi dillerinde sansürsüz bir erişim sunan oda.”

CS:GO de_voyna haritası
CS:GO de_voyna haritası, Görsel Kredisi: GamesRadar+

Harita genel olarak harap olmuş bir şehir teması üzerine tasarlanmış ve gizli odanın içerisine Helsingin Sanomat muhabirlerinin tanık olduğu zulmü fotoğraflarla ve metin koleksiyonlarıyla gizlediği görülüyor. Baş Editör Mukka’ya göre Ruslar, Rus ordusunun sivillere karşı işlediği savaş suçlarının hiçbirini bilmiyor. Çünkü ülkenin medyası ve otoriteler bunların paylaşılmasını engelliyormuş.

Hassas okurlarımıza küçük bir uyarı

Söz konusu gizli odada ne kadar dokunaklı hikayelerin olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle duygusal olarak hassas okurlarımızın burayı ziyaret etmesini tavsiye etmiyoruz. Örneğin Mukka’nın söylediğine göre odadaki en dokunaklı hikayelerden birisi, alışveriş yapmak için mağazaya giden bir adamın ailesinin, o mağazadayken Rus füzeleri tarafından öldürülmesiymiş. Hali hazırda ülkemiz de büyük bir trajediyi yeni atlatmışken, tüm okurlarımızın bu içler acısı hikayelere hazır olmadığını biliyoruz.

Yine de haritayı oyun içinde ziyaret etmek isterseniz, buraya tıklayarak Steam Atölyesi üzerinden indirebilirsiniz. Ayrıca Counter-Strike 2 ile ilgili merak ettikleriniz için de ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz