CMA, Avrupa Birliği’nin Satın Alım Onayına Karşı Yeniden Bulut Oyun Pazarı Kartını Kullandı

Paylaş

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurulu (CMA), Avrupa Komisyonu’nun dün açıkladığı Microsoft Activision satın alım onayına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Paylaştıkları uzun Twitter gönderisi ile Birleşik Krallık otoritesi, karardan memnun olmadıklarını açıkladı.

CMA’nın Avrupa Birliği onayına tepkisi sert oldu

Twitter’da yayınladıkları gönderi ile bulut oyun pazarı konusundaki endişeleri vurgulayan CMA, kendileriyle birlikte ABD ve Avrupa’daki rekabet otoritelerinin de bulut oyun pazarının zarar göreceği konusundaki endişeleri paylaştığını söyledi.

Aynı zamanda Microsoft’un Activision’u satın almasını onaylamanın, şirketin önümüzdeki 10 yıl boyunca söz konusu pazarın şart ve koşullarını belirleyeceğini de öne sürdü. CMA’ya göre bulut oyun pazarı önümüzdeki 10 yıl boyunca Microsoft’un sattığı oyunlar, platformlar ve satış koşullarına göre biçimlenecekmiş. Kendilerinin de anlaşmayı reddetmesinin arkasındaki en önemli sebebin bu olduğunu söylüyorlar.

Açıklamanın sonuna doğru da “Avrupa Komisyonu’nun farklı bir görüş benimseme hakkına sahip olduğunu kabul ediyor ve saygı duyuyoruz, ancak CMA kararının arkasında durmaktadır” ifadelerini kullanmışlar.

Bildiğiniz gibi CMA, Activision Blizzard’ın Microsoft tarafından satın alınması sonucunda iki şirketin birleşmesini reddettiğini duyurmuştu. Peşinden Microsoft ve Activision temyiz edeceklerini ve itiraz sürecini agresif şekilde ilerleteceklerini duyurmuşlardı. Hatta çok geçmeden ABD’li şirket, Avrupa Birliği’ni birkaç kez kararlarından caydırmayı başaran bir avukat ile birlikte çalışmaya başladığını da duyurdu.

Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı için şu anda tek engel CMA kararı gibi görünüyor. Kendileri yakın zamanda anlaşma karara bağlanana kadar Activision ve Microsoft çalışanlarının birbirinden hisse almasını da engelledi. Tabi henüz kararını açıklamayan diğer ülkelerin rekabet otoriteleri de bulunuyor.

Görünüşe göre Game Pass’te Call of Duty oyunlarını oynayıp oynayamayacağımız bir süre daha belli olmayacak.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: