Cities: Skylines II FPS Arttırma Rehberi: Optimizasyon Sorunlarıyla Mücadele Ediyoruz

Paylaş

Cities Skylines 2 FPS arttırma rehberimizde oyunun sahip olduğu optimizasyon sorunlarıyla en etkili şekilde mücadele ediyoruz. Sevilen şehir kurma oyununun yenisi gelse de performans anlamında resmî olarak duyurulduğu gibi ciddi sorunlara sahip. Ancak bunlar, bir iki ufak ayarlama ile en azından oynanabilir bir deneyim elde etmenizi engellemiyor. Gelin birlikte FPS sorununu nasıl çözebileceğimizi öğrenelim.

Cities Skylines 2’de FPS sorunu yaşayanların bilmesi gerekenler

Her oyunda olduğu gibi eski ekran kartı sürücüleri ve yavaş çalışan depolama aygıtları performans sorunlarına neden olabilirler. Her şeyden önce Cities: Skylines II’nin güncellenen sistem gereksinimlerini kontrol edin ve bilgisayarınızın bu şartları karşıladığından emin olun. Eğer bilgisayarınızın donanım gücü oyunu çalıştırmaya yetmiyorsa, bu problemi yaşamamanız işten bile değil.

Cities Skylines 2 FPS sorunu çözümü
Eğer bilgisayarınız sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa görseldeki gibi bir sonuçla karşılaşabilirsiniz.

Eğer donanımlarınızın gücü oyunu çalıştırmaya yetiyorsa, şimdi de sürücüleri kontrol etmemiz gerekiyor. Özellikle ekran kartınızın sürücüsünü güncellediğinizden emin olun. Güncellenmemiş ve tarih olarak geride kalmış ekran kartı sürücüleri, yeni oyunlarda uyumsuzluk nedeniyle sisteminizin gereken performansı vermesini engelleyebilir.

Depolama aygıtı olarak HDD’ler artık tarihin tozlu sayfalarına karışmaya başladı. Özellikle yeni oyunlarda yüksek hızlı SSD cihazlar birer istekten çok ihtiyaç haline geldi. Bu nedenle mümkünse oyunu SATA SSD de olsa bir katı hal sürücüsüne yüklemenizi tavsiye ediyoruz. Şimdi de Cities Skylines 2 FPS arttırma rehberimizde karşınıza çıkabilecek bazı sorunlara çözüm bulalım.

Eğer oyun sık sık kapanıyor ya da çöküyorsa

Cities: Skylines II oynarken oyun sık sık kapanıyor ya da çöküyorsa, yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğu aşikar. Bu sorunu yaşayan kullanıcılara eğer hız aşırtma (overclock da denir) işlemi yapıldıysa cihazın standart saat hızlarına ayarlanmasını tavsiye ediyoruz. Overclock, her ne kadar donanımların hızlı çalışmasını sağlasa da yük altında stabil çalışmalarını garanti etmez. Ayrıca eğer bilgisayarınız oyun oynarken sık sık kapanıyorsa, derhal soğutma sistemlerinizin durumunu kontrol edin. Aksi takdirde aşırı ısınma, geri dönüşü olmayan bazı hasarlara sebep olabilir.

Cities Skylines 2 FPS arttırma nasıl yapılır?

Cities: Skylines II duyurulduğu gibi FPS sorunlarıyla birlikte çıkınca oyuncular da başlıktaki soruyu haliyle soracaktır. Bizler oyunu erkenden oynama şansına sahip olup sizler için inceledik ve daha çıkmadan en akıcı deneyimi elde etmeniz için de bu bilgileri paylaşıyoruz.

Cities Skylines 2 grafik ayarları
Ayrıca otomatik kayıt özelliğini de açmayı unutmayın.

Her şeyden önce işlemcinizin gücünü doğru yere yönlendirelim.

  • Ana menüde “Settings” kısmına tıklayın
  • “General” sekmesindeki “Performance Preference” ayarını bulun
  • Bu ayarı “Frame-rate” seçeneğine getirin

Bu sayede artık işlemciniz, oyundaki simülasyon hızına odaklanmak yerine tüm gücünü daha fazla kare üretmeye harcayacak. Dolayısıyla Cities Skylines 2 FPS arttırma işleminin bir kısmını tamamlamış olacaksınız. Şimdi ise en önemli kısma geçiyoruz.

Yüksek FPS için Cities Skylines 2 grafik ayarlarını düzenleyin

Grafik ayarlarını çok düşürmenin oyunun görsel kalitesine zarar verdiğini ve dolayısıyla deneyimi kötü etkilediğini biliyoruz. Dolayısıyla sizlerle paylaşacağımız ayarlar, görsel kaliteyi korurken performansınızı önemli şekilde artıracak. Ayrıca hangi ayarın ne gibi durumlarda kullanılması gerektiğini de belirteceğimiz için, grafik kalitesinden çok feragat etmeden optimum ayarları bulabileceksiniz.

Aşağıdaki tablodan Cities Skylines 2 FPS arttırma rehberimizin en önemli parçası olan grafik ayarlarını ve açıklamalarını bulabilirsiniz.

Grafik AyarıAyarAçıklama
Display ModeFullscreenOyunları tam ekran oynamak sisteminizin tüm performansının kullanılabilmesine olanak sağlar.
VsyncKapalıVsync ya da bizdeki adıyla dikey eşitleme, oyunlarda giriş gecikmesine sebep olabilir. FreeSync bir ekranınız varsa mutlaka kapalı tutun.
Depth of Field ModeDisabledDepth of Field, bizdeki adıyla alan derinliği görselliğe derinlik katsa da ekran kartına yük bindirir. Kapalı tutmakta fayda var.
Dynamic Resolution Scale QualityAutomaticAdaptive Dynamic Resolution Scale özelliği açık şekilde, AMD FSR 1 seçeneğiyle kullanmak FPS’nin çok düştüğü yerlerde yaşanan sorunları giderebilir.
Anti-aliasing MethodTAATemporal Anti-aliasing‘in kısaltması olan TAA kenarlara pürüzsüz bir görüntü verir ve tırtıklanmayı engeller. Ancak performansınız çok düşükse görsellikten feragat ederek bu ayarı kapatabilirsiniz.
Clouds Quality SettingsLowBulutlar manzarayı desteklese de ekran kartı ve işlemcinizden büyük lokmalar aldığından kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Sadece “Distance Clouds” açık kalabilir, bunun dışındakileri kapatın.
Fog Quality SettingsEnabledSisler Cities: Skylines II grafik ayarları arasında vazgeçmek istemediğimiz bir parça olduğu için açık tutuyoruz.
Volumetrics Quality SettingsDisabledHacimsel sis ve bulutlar, performansı büyük ölçüde düşürür. Kapalı tutmakta fayda var.
Ambient Occlusion QualityDisabledAmbiyans kapatma ayarı çok dikkatli bakılmadıkça dikkat çekmez ancak performansı tüketir. Akıcı bir deneyim için kapalı tutulmasını tavsiye ediyoruz.
Global Illumination QualityDisabledKüresel aydınlatma harika manzaralar yaratsa da oyunda büyük bir FPS kaybına neden olur. Ayrıca kapattığınızda da fena görünmediğini belirtelim.
Reflections QualityHighEğer küresel aydınlatma kapalıysa bu ayarın açık kalması pek sorun yaratmayacaktır. Ancak performans sorunlarınız devam ediyorsa mutlaka kapatabilirsiniz.
Depth of Field QualityDisabledAlan derinliğini buradan da kapatmanız gerekiyor.
Motion BlurDisabledHareket bulanıklığı ani FPS düşüşlerine sebep olabilir. Zaten oyuncular arasında da çok tercih edilmeyen bir seçenek olduğundan kapatabiliriz.
Shadow QualityLow/MediumGölgeleri tamamen kapatmak performansı ciddi ölçüde artırsa da FPS’i düşürür. Dolayısıyla kare hızınıza göre düşük ya da orta ayarlarda kullanabilirsiniz.
Terrain Quality SettingsHighBu ayarı düşürmek, optimizasyon sorunları nedeniyle FPS değerlerini de düşürüyor. Dolayısıyla yüksekte tutmakta fayda olduğunu söyleyebiliriz.
Water Quality SettingsLowAyarı düşürmekle birlikte “Enable water flow” özelliğindeki tiki de kaldırmak suların gerçekçiliğine zarar verse de performansı büyük ölçüde artırır.
Level of DetailVery LowAyrıntı seviyesi, optimizasyonun iyi olmaması nedeniyle FPS sorunu yaratabilir. Bu nedenle bunu en düşükte tutarak ayrıntılı ayarları da sıradaki maddelerdeki gibi yapın.
Level of Detail Distance15%Sadece yakınınızdaki evlerin ve nesnelerin yüksek kaliteli modellerle yüklenip, uzaktaki nesnelerin kalitesini otomatik olarak düşürür. Bu yüzdeliği ne kadar düşük tutarsanız, o kadar FPS artışı sağlarsınız.
Cross-fadeAçıkBu ayarı açarsanız binalar arasındaki kalite geçişi çok keskin olmayacak ve görsel anlamda rahatsız etmeyecek. Ancak kapatmak Cities Skylines 2 FPS arttırma anlamında çok işinize yarayabilir.
Max Light Count768Geceleri görüntülenecek maksimum ışık sayısını belirler. Ne kadar düşük olursa, performans da o kadar yükselir.
Geometry cache limit-+ 1 GBEkran kartınızın belleği 8 GB ve daha yüksekse, 1 GB ve üzeri değerleri girerek performansınızı artırabilirsiniz. Geometrileri önbelleğe alır ve anlık FPS dropların önüne geçer. “Strict geometry limit” seçeneğinin açık olduğundan emin olun.
Animation QualityMediumBu ayarı düşürmek animasyonların kalitesini düşürse de performansı artırır. En düşük ayar olan orta ayarları seçebilirsiniz.
Texture Quality SettingsVery LowDoku kalitesini en düşüğe aldığınızda 10 FPS kadar performansınızın yükseleceğini varsayıyoruz. Ancak doku ayrıntılarının azalacağını da unutmayın.
Cities: Skylines II en iyi grafik ayarları

Cities Skylines 2 FPS arttırma işlemi için yapabileceğiniz en iyi grafik ayarları bu şekildeydi. Performansı yükseltirken görsellikten en az şekilde feragat edebileceğiniz ayarları sizlerle paylaştık. Aynı zamanda açıklamalar sayesinde de ayarları anlayabileceğinizden kendiniz de özel dokunuşlar yapabilirsiniz.

Sonuç olarak

Oyunlardaki optimizasyon sorunları maalesef son yıllarda iyice yaygınlaştı ve oyunu anlamak kadar, ayarlar menüsünü anlamak da önem arz ediyor. Cities Skylines 2 FPS arttırma rehberimizde sizlerle paylaşacaklarımız bu kadardı. Eğer bahsettiğimiz ayarları uygun şekilde yaparsanız, oyun aşağıdaki gibi bir görüntü sunacak. Bu ayarları kendimiz de kullanıyor ve bu nedenle sizlere de tavsiye ediyoruz.

Cities Skylines 2 FPS arttırma
Cities Skylines 2 FPS arttırma

Paradox ve Colossal Order’ın yeni oyununda, incelememizde de bahsettiğimiz optimizasyon sorunları bulunuyor ve bunların çözümü de bu şekildeydi. Umarız bu yazı sizler için faydalı olmuştur. Bir başka faydalı rehberde daha görüşmek üzere!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

2 YORUMLAR

guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
27 Ekim 2023 13:42

bu ayarları yaptıktan sonra trafikte sıkıntılar başladı saçma şerit değişimi yapıyor araçlar kendi kafalarına göre

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: