KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Birinci Dünya Savaşı’nı Konu Alan Oyunlar

Tarihsel oynanış deneyimlerine adım atacağınız Birinci Dünya Savaşı'nı konu alan en iyi oyunları tek bir listede derledik.

Paylaş

1914 yılında başlayan ve 1918 yılında sona eren Birinci Dünya Savaşı, tarihin en kötü olaylarından birisi. Niyetimiz tarih dersi vermek değil tabii ki. Amacımız Birinci Dünya Savaşını konu alan bazı oyunları sizlere göstermek. Dilerseniz hemen listemize zıplayalım dostlar;

Birinci Dünya Savaşını konu alan bazı oyunlar

Bu listemizi Metacritic puanlamalarına göre yapacağız. Yani kişisel görüşlere ve yorumlara yer vermiyoruz. Bu sebeple en iyi puanları almış oyunları sıralamak adına buradayız diyebiliriz. İçeride genel olarak FPS oyunları yer alsa bile, listede bazı sürpriz isimler de karşımıza çıkacak diyebiliriz. Ve hemen ilk oyunumuzla başlayalım;

The Great War: Western Front

Özellikle strateji hayranlarının mutlaka bakması gereken The Great War: Western Front, listemizin ilk sırasında. Birinci Dünya Savaşı esnasında geçen FPS ve strateji oyunları oldukça fazla ancak çoğu oyun bu dönemi pek iyi işleyemiyor. Western Front ise oyuncuya güzel bir strateji deneyimi sunmak için kolları sıvamış durumda.

 • Çıkış Tarihi: 30 Mart 2023
 • Metacritic Puanı: 71

Isonzo

Biz oyuncuları Birinci Dünya Savaşı esnasındaki İtalya cephelerine doğru götüren Isonzo, Kuzey İtalya semalarında çetin dağ savaşlarını konu alıyor. Tamamen gerçek cephe konularını işleyen bu oyun aslında beri serinin mensubu. BlackMill Games tarafından geliştirilen ve dağıtılan oyunu beğenirseniz, aynı stüdyonun elinden çıkan Verdun ve Tannenberg oyunlarına da bir göz atabilirsiniz.

 • Çıkış Tarihi: 13 Eylül 2022
 • Metacritic Puanı: 74

Iron Harvest

Gerçek zamanlı bir strateji deneyimi sunan Iron Harvest, aslen Birinci Dünya Savaşı bitiminde geçse bile savaşın esintilerini harmanlayan ve bizlere alternatif bir gerçeklik sunan hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Strateji oyunlarını sevenlerin mutlaka gördüğü ve hatta deneyimlediği bu yapım, aynı zamanda aksiyon dolu çatışmalar bekleyenleri de tatmin edebiliyor.

 • Çıkış Tarihi: 1 Eylül 2020
 • Metacritic Puanı: 75

Ad Infinitum

Listenin garip oyunlarından bir tanesi olan Ad Infinitum, aslen bir psikolojik korku oyunu. Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen ve gerçeklik ile hayal dünyasının birbirine karıştığı bu korku oyunu içerisinde aynı zamanda garip bir hikayeye de şahit olacaksınız. Korku oyunlarını sevenlerin mutlaka göz atmasında fayda var diye düşünüyoruz.

 • Çıkış Tarihi: 14 Eylül 2023
 • Metacritic Puanı: 75

11-11 Memories Retold

Sinematik anlatımı yüksek olan ve bir oyundan hikaye beklentisini yüksek tutanlar için önerebileceğimiz 11-11 Memories Retold, iki farklı askerin hikayesini bizlere sunuyor. Kendine has sanat tarzıyla ön plana çıkan oyun aynı zamanda birçok ödüle de layık görülmüştü. Şayet aksiyon dolu oyunlardan biraz olsa uzaklaşmak isterseniz mutlaka göz atmalısınız.

 • Çıkış Tarihi: 9 Kasım 2018
 • Metacritic Puanı: 77

Last Train Home

Yine bir strateji oyunuyla karşınızdayız. Birinci Dünya Savaşının hemen bitiminden sonra başlayan Last Train Home‘un hikayesi oldukça ilginç. Evlerine dönmek isteyen bir grup askeri yönetiyor ve başlarından geçen bir yolculuk macerasına ortak oluyorsunuz. Bu süreçte grubu yönetmeli ve onları hayatta tutabilmek için zorlu kararlar almanız gerekiyor.

 • Çıkış Tarihi: 28 Kasım 2023
 • Metacritic Puanı: 80

Darkest Hour: A Hearts of Iron Game

Listemizin bir diğer strateji oyunu ise Darkest Hour: A Hearts of Iron Game oluyor. 2011 yılında çıkan bu oyun aslında Hearts of Iron serisinin yan yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Birinci Dünya Savaşı dahil olmak üzere Soğuk Savaş dönemini de konu alan bu büyük strateji oyununda oldukça özgürlükçü bir yaklaşım oyuncuya sunuluyor.

 • Çıkış Tarihi: 8 Nisan 2011
 • Metacritic Puanı: 81

Toy Soldiers

Adından da anlaşılacağı üzere oyuncak askerleri yönettiğimiz Toy Soldiers, listenin ilgi çekici diğer oyunlarından bir tanesi. Gerçekçi savaş ortamlarında birçok aracı kullanabilir veya cephelerde göğüs göğüse çarpışabilirsiniz. Yeri geldiğinde oldukça sevimli fakat yeri geldiğinde ise oldukça aksiyonlu bir oyun sizleri bekliyor diyebiliriz.

 • Çıkış Tarihi: 3 Mart 2010
 • Metacritic Puanı: 81

Valiant Hearts: The Great War

Savaşa oldukça farklı bir cepheden yaklaşan Valiant Hearts: The Great War, listenin en ilgi çekici oyunlarından bir tanesi. Birinci Dünya Savaşı sırasında geçen diğer oyunlara baktığınızda daha çok savaşa odaklanan ve askerlerin üzerine yoğunlaşan hikayeler görsek bile, bu yapım içerisinde daha duygusal ve hikaye ağırlıklı bir senaryo oyuncuları bekliyor olacak.

 • Çıkış Tarihi: 25 Haziran 2014
 • Metacritic Puanı: 81

Battlefield 1

Şüphesiz serinin en sevilen oyunlarından birisi. Birinci Dünya Savaşını farklı cephelerden anlatan ve her hikayesinde farklı bir yapıya odaklanan Battlefield 1, aynı zamanda biz Türk oyuncularını biraz kızdıran bir geçmişe sahip. Öte yandan çevrim içi sunucularda yaşanan aksiyon ve gerilim dolu ortamları sayesinde de ünlenmeyi başarmıştır. Günümüzde oynanmaya devam ediliyor.

 • Çıkış Tarihi: 20 Ekim 2016
 • Metacritic Puanı: 89
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: