KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Bu Sokakları Nerede Görsek Tanırız: Türkiye’de Geçen Oyunlar!

Üsküdar'a gider iken...

Paylaş

Oyunlar bizi bazen tarihin farklı çağlarına, bazen alternatif evrenlere, bazense eve götürebiliyor. Bu listemizde, sizler için Türkiye’de geçen oyunları derledik. Bir örnek olarak tarihsel yolculuğa adım atabileceğiniz Assassin’s Creed: Revelations gösterilebilir. Peki listede başka hangi oyunlar var merak ediyor musunuz?

Türkiye’de geçen oyunlar

Tarihsel oyunlarda varız dedik ancak daha ütopik ve kıyamet sonrası senaryoları da görme şansına erişebiliyoruz. Sürprizi bozmak istemiyoruz, bu yüzden listenin ilerleyen kısımlarında bu topraklarda geçmiş ve özellikle Türkiye sınırları içerisinde hatırı sayılır bir zaman geçirebileceğiniz oyunlara değinmek istiyoruz;

Euro Truck Simulator 2

Elbette listeye herkesin bildiği bir oyunla giriş yapmak istedik. 2012 yılından beri hayatımızda olan ve oyunculara özgür bir sürüş deneyimi sunan Euro Truck Simulator 2, 2019 yılında Road to the Black Sea ek paketiyle birlikte artık Türkiye bölgesine de giriş yapmıştı. Bu ek paket ile birlikte oyuna Edirne, Tekirdağ ve İstanbul şehirleri eklenmişti. Buralarda gezerken Türkçe tabelalar, dükkanlar ve çok daha fazlasını görmeniz mümkün oluyor.


Dying Light

Zombilerin hüküm sürdüğü Harran şehrine ise Dying Light oyununda erişme şansına sahip olmuştuk. Harran, aslen Şanlıurfa ilimizin bir ilçesi. Ancak oyun içerisinde yer alan binaların ve yerleşim yerlerinin bölgeye benzememesi sık sık tartışma konusu olmuştu. Nitekim yapımcılar, şehir planlamasını İstanbul’dan esinlenerek oluşturduğunu söylemiş fakat oyunun hayali bir şehir olan Harran City’de geçtiğini açıklamıştı. Yine de oyun içerisindeki Türk motifleri ve karakterlerine bakacak olursak ülkemiz sınırları içerisinde zombi avladığımızı doğrulayabiliriz.


Battlefield 1

Türkiye’de geçen oyunlar listemize devam ederken akıllardaki bazı soru işaretlerini gidermek için kolları sıvıyoruz. Aslen Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan Battlefield 1, Gelibolu’da geçen bazı dramatik olayları biz oyunculara sunmaya çalışmıştı. Ancak kötü tarafı Osmanlı Devleti olarak göstermiş ve biz oyuncuların büyük tepkisini toplamıştı. Yine de olaya dışarıdan bakacak olursak, hikayenin sınırlarında bir Türk toprağının yer aldığını söyleyebiliriz.


Assassin’s Creed Revelations

Belki de hepimizin en az bir kere oynadığı Assassin’s Creed Revelations içerisinde de yine Türk topraklarına gidiyor ve 16. yüzyıl semalarındaki Osmanlı Devleti’ne konuk oluyoruz. Oyun içerisinde Padişah Yavuz Sultan Selim dahil olmak üzere birçok devlet adamını görebiliyor ve sokaklarda yürürken Türkçe konuşmalara şahit olabiliyorduk.


Driv3r

3 farklı bölgeye ayrılan ve bu bölgelerden birisinin İstanbul olduğu Driv3r, döneminin en havalı yapımlarından birisi olmasına rağmen çok fazla popüler olamamıştı. İstanbul sokakları içerisinde aracımızla son hız ilerlerken Türk bayrakları, yerli dükkanlar ve çok daha fazlasını görmek mümkündü. Belki de hayatınızda ilk defa duyduğunuz bu oyunun İstanbul sekanslarını YouTube üzerinden izlemenizi tavsiye ederiz.

Türkiye sınırları içerisinde hatırı sayılır bir zaman geçirebileceğiniz oyunlara değinmek istiyoruz.
Türkiye’de geçen oyunlar – Driv3r

Uncharted 2 Among Thieves

Oyunun ufak bir kısmı İstanbul’da geçiyor ve Uncharted 2 Among Thieves‘in ana karakteri Nathan Drake ile İstanbul Müzesine konuk oluyoruz. Müzenin ve şehrin atmosferi gayet iyi olsa bile akılda kalıcı bir sekansın yer almaması biraz üzücü olabiliyor. Yine de Uncharted gibi muhteşem bir serinin İstanbul semalarında geçiyor olması gerçekten hoşumuza gidiyor.


Indiana Jones and the Emperor’s Tomb

Uncharted 2 gibi sadece bir kısmı İstanbul’da geçen Indiana Jones and the Emperor’s Tomb, pek akılda kalıcı bir yapım değil ve hatta belki de hayatınızda ilk defa duyuyorsunuz. Ancak bir dönem yapılan film oyunları oldukça popülerdi ve Indiana Jones gibi ikonik bir karakteri İstanbul içerisinde görmek çok heyecan vericiydi. Fakat Indiana’yı durdurmaya çalışan bazı karakterlerin giyim tarzı bizim kültürümüzü yansıtmadığı için pek sevilmemişti.

Türkiye sınırları içerisinde hatırı sayılır bir zaman geçirebileceğiniz oyunlara değinmek istiyoruz.
Indiana Jones and the Emperor’s Tomb

Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist

Ubisoft tarafından geliştirilen ve bir diğer ikonik oyun karakteri olan Sam Fisher’ın maceralarına odaklanan Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist‘in bir bölümü yine İstanbul semalarında geçiyor. Karakter bu görevde kendisini “Fish Market” olarak adlandırılan bir yerde buluyor. Burası ise tam olarak İstanbul Kapalıçarşı konumunu işaret ediyor.


Byzantine: Sırlar Labirenti

Aslen “Byzantine: The Betrayal” ismiyle bilinen fakat Byzantine: Sırlar Labirenti ismiyle Türkçeleştirilen bu oyun, 1997 yılının popüler türlerinden olan Point & Click ve macera ikilisini harmanlayarak biz oyunculara tarihi eser kaçakçılığının yer aldığı bir hikaye deneyimi sunuyordu. Oyun genel olarak İstanbul semalarında geçiyor. Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet gibi lokasyonlarda farklı araştırmalar yapmamız isteniyordu.

Türkiye sınırları içerisinde hatırı sayılır bir zaman geçirebileceğiniz oyunlara değinmek istiyoruz.
Byzantine: Sırlar Labirenti

Race Driver: Grid

GRID serisinin ilk oyunu olarak tanımlayabileceğimiz Race Driver: Grid, oyunculara bazı yarışlarını İstanbul Park içerisinde oynamasına olanak tanıyordu. Parkurun ve yapının diğer kısımlarının neredeyse birebir şekilde oyuna yansıtılması ile türü seven oyuncuları bir hayli sevindirmişti. Hatta bu yapımdan sonra ülke genelinde yarışlara daha çok ilgi artmaya başlamıştı diyebiliriz.


Türkiye’de Geçen Oyunlar listemiz burada son buluyor. Her oyuna yer veremediğimiz için üzgünüz, bu sebeple ülkemiz içerisinde en az bir bölüm barındıran diğer oyunları da aşağıya sıralıyoruz;

  • James Bond 007: Blood Stone
  • 007 From Russia with Love
  • Call of Duty: Black Ops Cold War
  • Broken Sword: The Angel Of Death
  • Empire Total War
  • Agatha Christie: Murder on the Orient Express
  • Indiana Jones and the Staff of Kings
  • Pirates of Caribbean At World’s Game
  • Kabus 22
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

5 YORUMLAR

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: