Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Paylaş

Bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusu, şüphesiz gündelik hayatta yoğun olarak bilgisayar kullananların ve oyun tutkunlarının en çok merak ettiği konulardandır. Bununla birlikte hemen her bilgisayar farklı donanım özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla laptop, notebook ya da PC gibi türleri bulunan bilgisayarların elektrik faturalarına olan etkisi, önemli ölçüde farklılık gösterir. Buna karşın bilgisayarınızın ortama olarak ne kadar elektrik tükettiğini anlamanızın bazı yöntemleri vardır. Hatta bu yöntemlerle kullandığınız bilgisayarın aylık, günlük ya da haftalık olarak elektrik faturanıza olan etkisini hesaplayabilirsiniz. İşte bilgisayar ne kadar elektrik harcar, merak edenler için bilinmesi gereken tüm detaylar!

Bilgisayarım Ne Kadar Elektrik Harcıyor?

Bilgisayarım ne kadar elektrik harcıyor sorusu hemen her bilgisayar kullanıcısının aklında en az bir kez yer edinmiştir. Özellikle gençler tarafından yaşamın bir parçası haline dönüşen bilgisayarların elektrik faturasına etkisi, ebeveynlerce yoğun olarak tartışılır. Düzenli bir bilgisayar kullanıcısıysanız ve ebeveynleriniz tarafından size yoğun bir eleştiri geliyorsa, doğru bir hesaplama ile bilgisayarınızın elektrik tüketimini açığa çıkarabilirsiniz.
Bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusu, aslında temel olarak son derece görecelidir. Tüm bilgisayarların sahip oldukları donanımlar birbirlerinden farklı olduğu gibi aynı zamanda bir bilgisayarın çalışırken tükettiği enerji miktarı da önemli ölçüde farklılık gösterir. Bu noktada en doğru hesaplamaya ulaşabilmek için kW cinsinden ülkemizde dağıtılan elektriğin fiyatını bilmeniz gerekir.

Bilgisayar ne kadar elektrik harcar?
Bilgisayar ne kadar elektrik harcar?

Ülkemizde elektrik enerjisinin fiyatlandırılması ise genel anlamda üç farklı şekilde yapılıyor. Düşük kademeli mesken, yüksek kademeli mesken ve ticarethane olmak üzere üç farklı elektrik fiyatlandırması bulunuyor. Söz konusu tüketim sınıfları kapsamında; 1 kW enerji değerine karşılık gelen elektrik fiyatları ise şu şekilde:

 • Ticarethane: 4,4516 TL
 • Düşük Kademeli Mesken: 1,73 TL
 • Yüksek Kademeli Mesken: 2,6 TL

Bu fiyatlara, elektrik dağıtım hizmetini veren firma tarafından uygulanan dağıtım bedeli, vergiler ve diğer fonlar da dahildir.

Evinizde bilgisayarın elektrik tüketimini hesaplamak istiyorsanız, bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusu kapsamında; mesken elektriği fiyatlarını referans olarak kabul etmeniz gerekir. 2022 yılında çıkarılan yasaya göre aylık 240 kW değerin altında elektrik tüketen haneler; düşük kademli, 240 kW üzerinde elektrik tüketen haneler ise; yüksek kademeli şeklinde sınıflandırılmıştır. Dolayısıyla hesap yaparken genel anlamda aylık elektrik tüketim miktarınızı da gözetmelisiniz.

Masaüstü Bilgisayarlar Elektrik Faturasına Kaç TL Etki Eder?

Masaüstü bilgisayarların elektrik tüketimi üzerinde belirleyici olan en önemli faktör donanımlardır. Laptop gibi dizüstü bilgisayarlardan farklı olarak PC’ler, bağımsız donanımlarla çalışır. Özellikle monitör ve monitörün sahip olduğu özellikler, masaüstü bilgisayarın elektrik tüketimini büyük oranda etkiler. Ayrıca bilgisayarınızın;

 • Anakart,
 • RAM,
 • İşlemci,
 • HDD,
 • Ekran Kartı

Gibi özelikleri de elektrik tüketimini etkiliyor.

Dolayısıyla masaüstü bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusuna bir cevap ararken bilgisayarınızın sahip olduğu donanımları ve bu donanımların özelliklerini bilmeniz gerekir.

Bilgisayar ne kadar elektrik harcar? Faturanıza kaç TL etki eder? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.
Bilgisayarınız, elektrik faturanıza kaç TL etki eder?

Bilgisayarın Elektrik Faturasına Etkisini Hesaplama

Tüm bu değişkenlere karşın, ortalama bir masaüstü bilgisayarın ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamamız mümkündür. Günümüzdeki masaüstü bilgisayarlar ve sahip oldukları donanımların ortalamasını değerlendirdiğimizde; bilgisayarların 100-250 Watt değerinde enerji tükettiği düşünülmektedir.

Bu tüketim saatlik düzeydedir. Dolayısıyla bilgisayarınız günlük olarak ortalama 8 saat çalışıyorsa yaklaşık 1.600 Watt elektrik tüketir. Kabaca hesaplamak gerekirse; 1.600 Watt elektrik, 1.6 kW elektriğe tekabül eder. Bu ise en genel anlamıyla bilgisayarınızın günlük düzlemde elektrik faturasına katkısının;

 • Düşük Kademeli Mesken için: 1.6×1,73 TL: 2,76 TL
 • Yüksek Kademeli Mesken için: 1.6×2,60: 4,16 TL

Şeklinde olacağını ortaya koyar. Söz konusu değerleri içerisinde bulunduğunuz elektrik tüketim sınıfına göre 30’la çarparak bilgisayarın elektrik faturasına etkisini aylık düzlemde hesaplayabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Dizüstü bilgisayar ne kadar elektrik harcar, merak ediyorsanız dizüstü bilgisayarların masaüstü versiyonlara göre enerji bakımından daha avantajlı olduğunu söylemek mümkündür. Laptop ve notebook gibi dizüstü bilgisayarlar; sahip oldukları donanım özelliklerine, kullanım sürelerine ve kullanım moduna göre farklı düzeylerde elektrik tüketimi gerçekleştirir.

laptop ne kadar elektrik harcar
Dizüstü bilgisayarınız ne kadar elektrik harcıyor?

Bununla birlikte yapılan çalışmalar, ortalama özelliklere sahip olan ve normal modda çalışan bir diz üstü bilgisayarın saatlik 60 Watt elektrik tükettiğini ortaya koymuştur. Söz konusu durum yüksek performans ve düşük performans kullanımlarına göre farklılık gösterir. Bu doğrultuda laptop ne kadar elektrik harcar sorusuna kabaca ve ortalama şu şekilde cevap vermek mümkündür:

 • Günlük olarak düşük performansla 8 saat çalışan bir dizüstü bilgisayar: 60 Watt x 8: 480 Watt elektrik tüketir. Aylık bazda ise bu sayı 14.400 Watt, yani 14.4 kW olacaktır. 14.4×2,6: 37,44 TL
 • Günlük olarak yüksek performansla 8 saat çalışan bir dizüstü bilgisayar ise: 100 Watt x 8: 800 Watt elektrik tüketir. Aylık bazda ise bu bilgisayarın elektrik tüketimi 24.000 Watt, yani 24 kW değerinde olacaktır. 24×2,6: 62,4 TL

Bu değerler elbette ortalama düzeyde bir dizüstü bilgisayar referans alınarak hesaplanmıştır. Bilgisayarınızın donanım özelliklerine göre hesabı kişiselleştirebilirsiniz.

Oyun Bilgisayarı Ne Kadar Elektrik Harcar?

Oyuncular için özel olarak geliştirilen bilgisayarlar söz konusu olduğunda ise bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusuna kesin bir cevap vermek çok daha zorlayıcıdır. Bununla birlikte oyun bilgisayarlarının sahip oldukları donanım özelliklerine göre haftalık olarak; 11 kW ile 14 kW aralığında bir elektrik tükettiği düşünülüyor.
Burada monitör, kulaklık, klavye, joystick gibi farklı donanımların da bilgisayarın elektrik tüketimine etki edebileceği unutulmamalıdır. Ortalama haftalık 14 kW değeri üzerinden bilgisayar ne kadar elektrik harcar sorusuna cevap vermek gerekirse; bilgisayarınızın elektrik faturanıza olan etkisinin aylık bazda 145,6 TL olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada bilgisayarınızı hangi sürelerde ve ne sıklıkla kullandığınız da oldukça belirleyicidir.

Aynı zamanda bilgisayarınızda hız aşırtma yapılıp yapılmadığı konusu da çok önemlidir. Hız aşırtma yapılmış sistemlerin elektrik tüketimi normalin daha üstünde olacaktır. Dolayısıyla faturaya etkileri de daha fazla olacak. Overclock nedir? Sorusunu merak ediyorsanız buradan ilgili yazımızdaki tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: