BandRoll İnceleme (Erken Erişim)

Paylaş

Çok ilginç şekilde rastladığım BandRoll garip bir şekilde sevdiğim bir yapım oldu. Türk yapımı olan ritim oyununu neden bu kadar sevdiğimi ise sizlerle paylaşma gereği duydum. Telifsiz müziklerle neon temasının işlendiği rengarenk BandRoll nasıl olmuş? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Işıl ışıl her yer, her yer sanki BandRoll

Bluespy Studios tarafından geliştirilen ritim oyunu BandRoll, çok hoş bir yapıya sahip. İçerisinde klasik, rock, metal ve elektronik müzik türlerini içeren yapım şimdilik nispeten ufak bir kütüphaneye sahip. Her türün içerisindeki şarkılar ise kendi zorluk seviyelerine göre ayrılmış. Evet, tabi ki de klasik müzik türünün en zor bestesi Türk Marşı. Oyundaki tüm müzikleri bitirmiş olsam da henüz onu bitiremedim ve en azından bir süre daha bitirecek gibi de görünmüyorum. Ancak kaybetsem bile oyun bana her dakikadan fazlasıyla keyif aldırdı diyebilirim.

Grafikler neon, bölümler türe göre değişiyor

Oyunun temel teması neon ışıklar üzerine kurulmuş ve bu açıdan güzel bir atmosfer yakaladığını söyleyebilirim. Zaten görsellikte size çok zengin bir şey sunmayan, üzerine atlamanız gereken platformlardan başka pek bir şeyin olmadığı çeşitli haritalar var. Müzik türlerine göre bu bölüm tasarımları değişiklik gösteriyor, o kadar. Tabi bunlar hoş ve sevdiğimiz şeyler çünkü oyuna özen gösterildiğini hissettiriyor.

Örnek vermek gerekirse klasik müzik türünde bir müzikte oynuyorsanız, ilerlerken bölümün etrafında çeşitli sol anahtarlarının göründüğü dikkatinizi çekecek. Tıpkı klasik müzikte olduğu gibi diğer müzik türlerinde de harita tasarımları değişiklik gösteriyor. Hepsi de çok güzel görünüyor ve bölümde ilerlerken değişen renkler kendinizi müziğe kaptırmanızı kolaylaştırıyor.

Çok ilginç şekilde rastladığım BandRoll garip bir şekilde sevdiğim bir yapım oldu. Türk yapımı olan ritim oyununu neden bu kadar sevdiğimi ise sizlerle paylaşma gereği duydum. Telifsiz müziklerle neon temasının işlendiği rengarenk BandRoll nasıl olmuş? Gelin hep birlikte inceleyelim.
BandRoll İnceleme (Erken Erişim)

Oyunun geleceği ise daha heyecan verici

Oyundaki müzik sayısı şimdilik kısıtlı ve DMCA ile korunmayan müzikleri içeriyor. Tabi bugünün popüler müziklerine oyun içerisinde yer verebilmenin zorluğunu anlıyor ve bu kararı takdir ediyorum. Şu anda ortalama 2-3 saatte tüketebileceğiniz bir içeriği bulunuyor ancak rekabet etmek isterseniz de sizin için bir lider tablosu içeriyor. Bölümleri bitirdikçe kazandığınız puanlar toplam puanınıza ekleniyor ve oyun sizi bu puana göre bir sıralamaya yerleştiriyor. Oyun dün çıktığından fazla oyuncusu yok fakat ilk bölümden sonra 55. sırada başlayıp şu anda 4. sırada olduğumu da belirteyim. Yükseliş hissi beni biraz daha zorlayıp daha yüksek puanlar almaya itti.

Müziklere gelecek olursak, geliştirici stüdyo oyuna ilerleyen dönemde kişisel özel müzikleri ekleyecek. Bu sayede kullanıcılar kendi müziklerini ve bölümlerini oluşturup, diğer oyuncuların buralarda oynamasını sağlayabilecekler. Şimdiden bitirmesi neredeyse imkansız bölümler yapıp diğerlerine hayatı adeta zindana çeviren oyuncuların ellerini ısıttığını duyabiliyorum.

Özel müzik özelliği gerçekten ilgi çekici ve teoride harika görünüyor. Uygulamada da bu başarıyı yakalarsa oyunun hem yeniden oynanabilirliği artacak hem de topluluk etkileşimleri konusunda yeni bir aşamaya ulaşılmış olacaktır.

Uzun lafın kısası

BandRoll özellikle Türk yapımı olmasıyla ilgimi çeken, sonrasında bütün etiketlerden bağımsız olarak keyifli vakit geçirmemi sağlayan bir oyun oldu. Oyuna ulaşımın fazlasıyla kolay olması, yapılan fiyatlandırma ve oyunun boyutu da cazibesini benim gözümde biraz artırdı. Dün çıkan oyun şu anda Steam’de şu anda %20 indirim ile 17,59 TL gibi hayli ucuz bir fiyata satılıyor. İndirimsiz fiyatı ise 21,99 TL olarak belirlenmiş durumda. Fiyatını görür görmez zaten ilgimi çeken oyunu aldım ve baya keyifli saatler geçirdiğimi söyleyebilirim. Oynamayı düşünen ve ritim oyunlarını seven herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim.

BandRoll’dan size aktaracaklarım şimdilik bu kadardı, bir başka incelemede görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: