Baldur’s Gate 3’ün Xbox Sürümünden Kötü Haber: Bekleyen Varsa Sabır Çeksin

Paylaş

Baldur’s Gate 3 Xbox sürümü teknik duvarlara takıldığı için bir süredir üzerinde çalışılan konulardan birisiydi. Ancak Larian Studios, Microsoft’tan yardım için giden geliştiricilere rağmen oyunun Xbox Series S konsolundaki sorununu çözememiş gibi görünüyor. Git gide açmaza dönüşen bu konu için yeni gelişmeler yaşandı ve bekleyen hayranlar için pek umut vadetmiyor. Gelin son gelişmeleri birlikte inceleyelim.

Baldur’s Gate 3 Xbox sürümü bekleyenlere geçmiş olsun

Ağustos ayının en çok beklenen oyunu olan Baldur’s Gate 3, PC için 3 Ağustos 2023 tarihinde çıkacak. Takvimlerimiz 6 Eylül’ü gösterdiğinde ise PlayStation 5 kullanıcılarıyla buluşacak. Ancak yaşadığı teknik sorunlar nedeniyle bu yıl içerisinde Xbox konsollarında boy gösteremeyecek.

Baldur's Gate 3 Xbox sürümü

Konunun sebebi ise oyunun bölünmüş ekran özelliğini desteklemesinden alevlenen bir teknik sorun furyasına dayanıyor. Xbox Series X konsolu bu bölünmüş ekran teknolojisini çalıştıracak güçte olsa da, Series S tarafında bu teknoloji düzgün çalışmıyor. Baldur’s Gate 3 Xbox sürümünün çıkabilmesi için ise her iki Series konsolunda da oynanabilir olması gerekiyor. Yani hayır, Series S’i bir kenara bırakıp sadece Xbox Series X için yayınlayamıyorlar.

Larian Studios’un yayın direktörü Michael Douse, Twitter üzerinden yaptığı bir açıklama ile oyunun Xbox sürümünü bekleyenlere kötü haberi verdi. Sosyal medyada konu üzerine yapılan bir paylaşıma yanıt vererek büyük bir teknik engel olduğunu ancak aşmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Açıklaması şöyleydi:

“Bu ölçekte başka hiçbir RPG’nin başaramadığını başarmak için çok sıkı çalışan birkaç mühendisimiz var: Series S’te kesintisiz açılıp-kapanan co-op. Yıl sonuna kadar güncelleme yapmayı umuyoruz.”

Buradaki açıklamadan Baldur’s Gate 3 Xbox sürümünün önümüzdeki yıla kadar çıkmayacağını anlıyoruz.

Şirket için bir diğer çözüm ise oyunun Xbox sürümlerinden bölünmüş ekran özelliğini kaldırmaktı. Ancak stüdyo, tüm platformlardaki oyuncuların aynı şekilde oynaması gerektiğini savunarak -Larian candır- bunun en son çare olduğunu açıklamıştı.

Son zamanların en çok beklenen RPG oyunu 3 Ağustos’ta PC platformu için erken erişimden çıkarak tam sürüme kavuşuyor. Sonbaharda, 6 Eylül’de PlayStation 5 konsolunda oyuncularla buluşacak fakat henüz Xbox sürümü belirsizliğini koruyor. Gelişmelerin takipçisi olacağız.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: