Baldur’s Gate 3 Resmî Mod Desteği Yolda: Geliştiriciler İçin İşler Kolaylaşıyor!

Paylaş

Larian Studios’tan Baldur’s Gate 3 modları için umut vadeden yeni bir açıklama yapıldı. Yakın zamanda yayınlanan son yamanın ardından stüdyonun Yayın Direktörü Micheal Douse, sosyal medyadan müjdeyi verdi. Geçen yılın en iyi oyunu olarak eleştirmenler ve oyuncular tarafından seçilen Baldur’s Gate 3 için sağlam ve platformlar arası bir mod planı olduğu belirtiliyor.

Baldur’s Gate 3 modları yakında konsollarda da oynanabilir olacak

Larian Studios, ilk kez 2020’de erken erişim sürümünü yayınladıklarından beridir Baldur’s Gate 3’ü düzenli olarak güncelliyor. Son gelen yamanın ardından, geliştirici ekipten Micheal Douse, mod geliştiricileri ve konsolda oyun oynayan oyuncular için müjdeli haberi verdi. Stüdyonun henüz hazır olmayan şeyler hakkında konuşmadığını fakat bu sefer bir istisna yapacağını belirterek, mod topluluğunu bekleyen detaylara ışık tuttu.

Stüdyo hali hazırda bu konu üzerinde bir süredir çalışıyormuş. Henüz önünde birkaç ay olsa da Baldur’s Gate 3 modları için düşünülen güncelleme için çalışmalar sürüyor. Beklenen güncellemenin bu yıl içerisinde çıkması bekleniyor.

Xbox ve PlayStation’da da modları yüklemek mümkün olacak

Baldur’s Gate 3, hali hazırda PC platformunun en popüler mod sitesi NexusMods üzerinde toplam 106 milyondan fazla indirmeye ulaştı. Aynı zamanda burada üzerine en çok mod geliştirilen ve yayınlanan 9. oyun olmayı da başardı. Popülerlik olarak kendisinden hemen önce The Witcher 3 ve Fallout 3 geliyor. Skyrim, zaten platformu domine etmiş durumda. Fakat PC oyunculuğuna özelmiş gibi görünen bu mod desteği yakında konsol oyuncularıyla da paylaşılacak.

Baldur's Gate 3 modları için resmî destek geliyor.
Baldur’s Gate 3 modları için resmî destek geliyor.

Larian’ın resmî mod araçlarını yayınlaması hem oyuncular, hem de mod geliştiricileri için faydalı olacaktır. Hali hazırda geliştirilen modlar resmî araçlar olmadan daha zor bir süreçten geçerek yayınlanıyor. Geliştiriciler, Larian Studios tarafından yayınlanan resmî bir araç (editor) vasıtasıyla hem çalışmalarını hızlandırabilecek hem de yaratıcı anlamda çok daha fazla içeriğin kilidi açılacak diye düşünüyoruz.

Buna benzer bir durum daha önce Colossal Order tarafından yayınlanan Cities: Skylines 2 için de gündeme gelmişti. Henüz PC’de güncellemeler alan ve konsollara çıkmaya hazırlanan oyun için resmî araçlar ile birlikte diğer platformlarda da mod desteğinin bulunacağı biliniyor. Artık oyun modları hem konsol hem de PC oyuncularının erişimine daha sık şekilde sunulmaya başlandı. Ayrıca, en iyi Cities: Skylines modları yazımızı henüz okumadıysanız ve oyunu oynuyorsanız, göz atmanızı tavsiye ederiz.

Peki siz Baldur’s Gate 3’ü modlarla oynuyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: