Japonya’da Assassin’s Creed Shadows’un İptal Edilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Paylaş

Assassin’s Creed Shadows, Yasuke karakteri ile ilk günden beridir tepkileri üzerine toplayan bir oyun oldu ve bu tepki, kartopu gibi büyümeye devam ediyor. Son olarak Japonya’da başlatılan bir imza kampanyası ile, oyunun tarihi çarpıtmaya çalıştığı ve Japon, samuray kültürüne saygısızlık ettiği iddiasıyla iptal edilmesi isteniyor. Başlatılan kampanya oyuncuları ikiye böldü, binlercesi destek verirken bir o kadarı da kampanyanın anlamsız olduğu görüşünü savunuyor.

Yasuke oyuncuları ikiye böldü: “Assassin’s Creed Shadows iptal edilsin kampanyası” başlatıldı

ChangeOrg üzerinde başlatılan imza kampanyasında, Assassin’s Creed Shadows’un ana karakteri Yasuke’nin tarihsel bir tabanı olmadığı ve Ubisoft’un Japon kültürüne saygı duymadığı iddia ediliyor. Wikipedia üzerinde tarihteki ilk siyahi samuray olarak belirtilen Yasuke, oyunun oynanabilir iki karakterinden birisi konumunda.

Assassin's Creed Shadows
Japonya'da Assassin's Creed Shadows'un İptal Edilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

İmza kampanyası şu ana kadar 40 bine yakın imza toplamış durumda ve en çok destek veren kullanıcılar arasında hiç Asyalı bulunmuyor. Sitenin “Top Supporter Voices” kısmında kampanyayla alay eden insanların videolarını da görmek mümkün. Öte yandan yorumlarıyla kampanyayı destekleyen ve Ubisoft’un oyunu iptal etmesi gerektiğini belirtenler de mevcut.

Kampanyayı başlatan Shimizu Toru adındaki kullanıcı, şu açıklamayı paylaşmış:

Son zamanlarda, oyun geliştiricisi Ubisoft’un yakında piyasaya süreceği Assassin’s Creed Shadows hakkında ciddi bir tarihsel doğruluk ve kültürel saygı eksikliği sorunu gündeme geldi.

Oyun Japon Samuraylarını temel almakta ve Samurayların Samuray sınıfının bir üst rütbesi olduğu ve ‘gokemen’ ya da soyluların hizmetkârları olması gerektiği gerçeğini göz ardı etmektedir. Aslında, samuray unvanını alan ilk Avrupalı olan William Adams (Miura Anobori), 250 ‘koku’ sahibi bir sancak beyiydi ve Tokugawa Ieyasu’nun hizmetindeydi.

Bu tarih boyunca Ubisoft, Samurayların doğasını ve rolünü yanlış anlamaya devam etmektedir. Bu Japon kültürüne ve tarihine ciddi bir hakarettir ve Asya ırkçılığı ile ilişkilendirilebilir. Ubisoft’u Assassin’s Creed Shadows’un lansmanını derhal durdurmaya ve Japon tarihi ve kültürüne yönelik ciddi bir araştırma ve saygı göstermeye çağırıyoruz. İmzanız gerekmektedir. Ubisoft’a kültürel saygı ve tarihsel doğruluğun önemini göstermek için bu dilekçeyi imzalayın.

Sizler de kampanya ile ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında biz ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

1 Yorum

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: