Assassin’s Creed Mirage “Bağdat Tarihi” İçeriği Duyuruldu: Tarihçi ve Uzmanlarla Çalışılmış

Paylaş

Ubisoft, Assassin’s Creed serisinin 12 Ekim 2023’te dünya çapında piyasaya sürülecek yeni oyunu Assassin’s Creed Mirage’da “Bağdat Tarihi” özelliğini hayata geçirmek için birçok ünlü kurumla ortaklık kurduğunu duyurdu. Assassin’s Creed Mirage’ın bir parçası olarak mevcut tüm platformlarda piyasaya sürüldüğünde erişilebilir olacak olan “History of Baghdad” özelliği, oyunculara oyunun zengin ortamı hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için etkileşimli bir yol sunacak. Son üçlemenin ilk oyunundaki Origins’e benzeyen yeni içerik oyunculara aynı zamanda Bağdat’ın tarihini açıklamak için geliştiriliyor.

Assassin’s Creed serisi öğretici yönünü korumaya devam ediyor

Bağdat’ta geçen yeni oyunda oyuncular, her biri o dönemle ilgili değerli bilgiler içeren, bir portal görevi gören ve şu beş kategoriye ayrılan toplam altmış altı tarihî yeri keşfedebilirler:

  • Sanat ve bilim
  • İnançlar ve günlük yaşam
  • Mahkeme hayatı
  • Ekonomi
  • Hükümet

Bu kategoriler için Ubisoft, tarihçi ve uzman danışmanlar ile birlikte çalışmış. Ortaya oldukça öğretici bir işin çıkması için fazlasıyla özenilmişe benziyor. Ortalık sayesinde The David Collection, Institut du monde arabe (IMA), The Khalili Collections ve İslam Sanatları, Kültür ve Tasarım Müzesi Shangri La gibi dünya çapındaki seçkin müze ve kurumların koleksiyonlarından seçilen resimlerin betimlemeleriyle bu tarihi nesneler de oyuna eklenmiş olacak.


Assassin’s Creed Mirage’da bu koleksiyon ve müzelerden göreceğimiz nesneler

The David Collection: Batı dünyasındaki en kapsamlı İslam sanatı koleksiyonlarından birine sahip, Kopenhag’ın kalbinde yer alan seçkin bir müzedir. “Bağdat Tarihi” özelliğinde yer alan The David Collection’daki ögeler arasında, yaldızlı bronz parçaları olan muhteşem Fildişi Oymalı Tabut yer alır.

Otuz yılı aşkın bir süredir Paris’teki Institut du monde arabe (IMA) kendisini Fransa, Arap dünyası ve dünyanın geri kalanı arasında bir kültürel köprü olarak kurmuştur. Bu mimari yapıt, kültürlerin etkinleştiricisi olarak çalışır ve bu nedenle Arap dünyalarıyla ilgilenen insanlar için önemli bir yer hâline gelmiştir.  Assassin’s Creed Mirage’da öne çıkan IMA nesnelerinden biri de seçkin Yakut Cilalı Kâse.

Assassin's Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage’da Bağdat Tarihi için uzmanlarla çalışılmış.

Profesör Sör Nasser D. Khalili, elli yıl boyunca dünyanın en iyi sekiz sanat koleksiyonunu bir araya getirdi. Eight Collections, çoğu dünya çapında prestijli kurumlarda sergilenmiş yaklaşık 35.000 eserden oluşuyor. Bu Koleksiyonlardan biri, 28.000’den fazla nesne içeren İslam sanatına adanmıştır. Oyunda öne çıkan The Khalili Collections nesneleri arasında büyüleyici Düzlemsel Usturlap vardır.

Shangri La Museum of Islamic Art, Culture & Design müzesi, Doris Duke Vakfı’nın Honolulu’da yer alan merkezidir. Doris Duke tarafından 1937’de bir ev olarak inşa edilen Shangri La; bugün halkın İslam sanatı ve kültürleri konusundaki anlayışını zenginleştiren, misafir programları aracılığıyla sanatçıları destekleyen ve de kişisel ve toplumsal dönüşüm için bir yer olarak hizmet veren bir yerdir. “Bağdat Tarihi”nde yer alan Shangri La’nın nesnelerinden biri de şaşırtıcı Zikzak Desenli El Yapımı Cam Kavanoz.


Ubisoft’un Beşeri Bilimler ve İlham Departmanı Başkanı Thierry Noël konudan şu şekilde bahsediyor:

“Assassin’s Creed, oyuncuların keşfettiği büyüleyici tarihsel ortam ve dönemler hakkında daha fazlasını keşfetmesi için her zaman bir geçit olmaya çalışıyor. Uzmanlar tarafından derlenen bilgilerle ‘Bağdat Tarihi’, 9. yüzyıl Bağdat’ı ve Abbasi İmparatorluğu hakkında araştırmaya dayalı bir bakış açısı sunuyor ve genellikle onlarla ilişkilendirilen ön yargıları ve klişeleri ele alıyor. Bu özelliği Assassin’s Creed Mirage’da hayata geçirmek için saygın ortaklar ve uzmanlarla yaptığımız iş birliği, serinin ayırt edici özelliği olan özgünlük ve doğruluk taahhüdümüzü daha da vurguluyor.”

Assassin's Creed Mirage
Assassin’s Creed Mirage

Edinburgh Üniversitesi İslam Görsel Kültürü ve Koleksiyonları Dijital Laboratuvarı’ndan İslam sanatı uzmanı Dr Glaire Anderson, Orta Çağ Bağdat’ı uzmanı Dr Vanessa Van Renterghem, İslam Tarihi Bilgini Dr. Ali Olomi ve oyunun geliştirilmesi için Ubisoft’a katılan İslam tarihi uzmanı Dr. Raphaël Weyland gibi danışmanların katkıları Assassin’s Creed Mirage’da eski Bağdat’ın yeniden hayata geçirilmesi ve “Bağdat Tarihi” özelliği için kritik öneme sahipti.

Seriyi köklerine döndürmesi beklenen Assassin’s Creed Mirage, görünen o ki öğretici yönünden vazgeçmeyecek. Ubisoft’un merakla beklenen yeni AC oyunu 12 Eylül 2023’te piyasaya sürülecek. Eğer oyun hakkındaki detayları merak ediyorsanız buradan sizin için oluşturduğumuz detaylı içeriğe de gidebilirsiniz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: