Age of Empires 3’ün Klasik ve Definitive Edition Sürümlerinin Sistem Gereksinimleri

Paylaş

Age of Empires 3 sistem gereksinimleri yazımıza hoş geldiniz. Bu içerikte hem oyunun 2007’de çıkan orijinal sürümüne, hem de 2020’de çıkan Definitive Edition sürümüne dair teknik detaylardan bahsedeceğiz. Strateji severlerin uzun süredir gözde serilerinden birisi olan Age of Empires, yolculuğuna tam gaz devam ediyor. Haliyle oyuncular, bilgisayarının oyunu kaldırıp kaldırmayacağı ile birlikte sistemlerinde kaç GB yer kaplayacağını da merak ediyor. O yüzden lafı fazla uzatmadan, gelin teknik detayları birlikte inceleyelim.


Age of Empires 3 sistem gereksinimleri (2007)

Microsoft’un efsane GZS (gerçek zamanlı strateji) serisinin 2007 yılında çıkan oyununun, bugün 16 yaşında olması sebebiyle hemen hemen her bilgisayarda çalıştığını belirtelim. Dolayısıyla yenilenmiş versiyonu olan “Definitive Edition” bilgisayarınızda sağlıklı çalışmıyor ya da nispeten eski bir sisteme sahipseniz, klasik olanı deneyimleyebilirsiniz. İşte Age of Empires 3 sistem gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows XP veya daha üzeri
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo ya da AMD Athlon 64 X2
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce 6800 ya da ATI Radeon X1300
Age of Empires 3 sistem gereksinimleri
AoE 3 ekran görüntüsü. Kredi: Steam

Age of Empires 3 kaç GB?

Age of Empires 3’ün 2007’de çıkan klasik sürümünü bilgisayarınıza yükleyebilmek için 12 GB depolama alanına ihtiyacınız olacak. Yüksek hızda çalışan bir depolama aygıtına ihtiyacınız olmasa bile, SSD kullanmak yükleme hızınızı fazlasıyla artıracaktır.


Age of Empires 3 Definitive Edition sistem gereksinimleri

Klasik sürüme saygı duruşu mahiyetinde 2020’de görsel anlamda geliştirilen Age of Empires 3 Definitive Edition sistem gereksinimleri, ilk sürüme göre haliyle yüksek. Ayrıca dosya boyutu da yüksek doku çözünürlükleri ve detaylı 3 boyutlu modellerin etkisiyle klasik sürümden birkaç kat fazla. İşte teknik tarafta 2020 sürümünü oynayabilmeniz için ihtiyaç duyacağınız minimum ve önerilen sistem gereksinimleri:

Minimum

 • İşletim Sistemi: Windows 10 18362.0 ya da üzeri
 • İşlemci: Intel Core i3-2105 ya da AMD Phenom II X4 973
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GT 430 ya da AMD Radeon HD 5570

Önerilen

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i5-3300 ya da AMD FX-8350
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 980 ya da AMD Radeon R9 Fury

Not: Minimum tarafta oyunu çalıştırabilmek için 2 GB VRAM’i olan bir ekran kartınız olması gerekiyorken, önerilen tarafta akıcı bir deneyim için 4 GB VRAM’i olan bir ekran kartınız olması gerektiğini belirtelim.

Age of Empires 3 Definitive Edition sistem gereksinimleri
Age of Empires 3 Definitive Edition

Age of Empires 3 Definitive Edition kaç GB?

Oyunun görsel anlamda yenilenmiş Definitive Edition sürümünü yükleyebilmek için bilgisayarınızda 42 GB boş depolama alanı olması gerekiyor.

Haliyle klasik sürüme yapılan geliştirmeler, doku çözünürlüklerini ve 3D modellerin ayrıntı seviyesini artırdığı için dosya boyutu da ciddi anlamda büyümüş durumda. Tabii büyük dosyalar, yükleme sürelerini de uzatacaktır. Özellikle HDD depolama aygıtlarında klasik sürüme kıyasla çok daha uzun yükleme ekranlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle Definitive Edition’u oynamak istiyorsanız, tavsiyemiz SSD depolama aygıtı kullanmanız yönünde olacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak beklenildiği üzere Age of Empires 3 sistem gereksinimler, 2020’de çıkan yenilenmiş sürümde daha yüksek şekilde karşımıza çıkıyor. Yazımızdaki listelerden yola çıkarak bilgisayarınızın hangisini kaldıracağını tahlil edebilir ve oynamak istediğiniz sürüme karar verebilirsiniz.

Eğer oyunun son sürümünü oynamayı düşünüyorsanız, Age of Empires 4’ün sistem gereksinimlerini kontrol etmeyi unutmayın. Şimdiden bütün oyunculara iyi oyunlar dileriz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: