WinRAR Tarih Oluyor: Windows 11’e Yerel Sıkıştırma Desteği Geliyor

Paylaş

Türkiye’deki oyuncu kitlesinin yaş ortalamasının 20-24 olduğunu hesaplarsak, herkes PC’de gözünü WinRAR ile açtı diyebiliriz. Ancak artık yıllardır dosyalarımızı sıkıştıran, sıkıştırdığı dosyaları açan o efsane yazılım tarih oluyor. Çünkü Windows 11’e yerel sıkıştırma desteği eklendi ve “tar, 7-zip, rar, gz” ve diğer birçok sıkıştırılmış dosya formatını hiçbir yazılıma ihtiyaç duymadan açabileceğiz.

Görüşürüz WinRAR, 7-zip ve diğer sıkıştırma yazılımları…

Windows dün yayınladığı bir blog gönderisi ile yeni işletim sistemi Windows 11’e eklenecek bazı özellikleri duyurdu. Bunların arasında Cortana’nın yerini alacak yeni yapay zeka danışmanı gibi sıkıcı şeyler olduğu gibi, WinRAR’ı tarihin tozlu sayfaları arasına gönderecek birkaç satır da bulunuyor.

Winrar tarih oluyor.
WinRAR, o7

İlk kez 1995’te karşımıza çıkan ve neredeyse 30 yıldır dosyalarımızı sıkıştırıp arşivlerimizi açan program için son düzlüğe girmiş durumdayız. Aynı şey onun küçük kardeşi olan ve ilk kez 1999’da faaliyete geçen 7-zip için de geçerli olacak. Windows 11’e gelen yeni özellik sayesinde artık bu sıkıştırılmış dosyaları açmak için üçüncü parti bir programa ihtiyaç duyulmayacak, çünkü yerel olarak işletim sistemi bu dosyaların açılmasını ve genişletilmesini destekleyecek.

Söz konusu güncelleme, bu haftanın sonlarında Insider programına kayıtlı kullanıcılar için indirilebilir olacak. Daha sonrasında da Microsoft’un belirlediği bir tarihte bütün Windows 11 kullanıcıları ile buluşacak.

Eğer Windows 10 kullanıyorsanız efsane ile vedalaşmanızı gerektiren bir durum yok. Ancak emektarın boy gösterdiği son işletim sisteminim tadını çıkarın ve ona biraz sevgi gösterin.

Teknolojiye karşı kaybetmiş olabilirsin fakat bizim kalbimizi kazandın. Her şey için teşekkürler, WinRAR.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: