V Rising İnceleme

Artık güneşe çıkınca elim ayağım birbirine dolanıyor.

Paylaş

2022 yılında Erken Erişim süreci ile piyasaya sürülen ve 8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor. Peki Erken Erişim sürecinden sonra gelen 1.0 sürümü ile oyun nasıl bir hâl aldı hiç merak ettiniz mi? Gelin enine boyuna inceleyelim.

V Rising nedir? Oyundaki temel amacımız ne?

Oyunculara özgür bir açık dünya ve yüzlerce farklı üretim seçeneği sunan vampir temalı V Rising, hayatta kalma ve aksiyon temasını birleştiriyor, aynı zamanda izometrik bir kamera açısıyla yoğurup önümüze sunuyor. 2022 yılında Erken Erişim sürecinde çıkmış ve oyuncular tarafından yoğun bir ilgiye mazhar olmuştu. Oyun içerisinde herhangi bir hikâye şeması bulunmuyor ve tamamen kendi istekleriniz doğrultusunda bazı görevleri yaparak karakterinizi geliştirmeye, güçlendirmeye ve oyunu dünyasını fethetmeye çabalıyorsunuz.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
V Rising İnceleme

Oyun içerisinde herhangi bir senaryo unsuru olmadığı için dünyaya adım atar atmaz kendinizi çok özgür, fakat bir yandan da amaçsız hissetmeniz çok normal. Nitekim bir vampir olduğunuz için kendinize emecek kan ve yatacak bir tabut bulmak için herhangi bir hikâye döngüsüne ihtiyacınız olmuyor. Karakterinizi oluşturduktan sonra karanlık ve sisli bir dünyaya adım atıyor, burada hayatta kalmak için bir vampirin en temel besini olan “kanı” avlamaya çıkıyorsunuz. Dünyası içerisinde birçok düşman, hayvan veya yerleşim yeri bulunuyor. Buralar içerisinde çeşitli mini görevleri yapıyor, düşmanlarınızı emerek onlardan kan çekiyor ve bu şekilde ilerleyerek karakterinizi güçlü bir vampire dönüştürmeye çalışıyorsunuz.

Ayrıca oyun içerisinde yer alan bölüm sonu canavarları ile birlikte yeni üretim şemaları, karakter yetenekleri ve çok daha fazlasının kilidini açma olanağınız bulunuyor. Bu zorlu bölüm sonu canavarları, kendine has mekanikleri ve mekanları olan, yeri geldiğinde oldukça zorlayıcı bazı karakterler aslında. Bu düşmanları yenmek ve daha sonra onların kanını tüketmek karakterinizi bir üst seviyeye taşıyan özelliklerin kilidini açmakla kalmıyor, aynı zamanda oyun içerisinde güçlü bir vampir gibi hissetmenize olanak tanıyor.

Erken Erişim ve Tam Sürüm farklılıkları

Bu sürümler arasında gerçekleşen her farklılığı yazmamız pek kolay olmaz ancak en büyük gelişme oyunun optimizasyonu diyebiliriz. Erken Erişim sürecindeyken oyun daha hantal ve yaka silken bir yapıya sahipti. Arayüz geliştirmeleri ve oyun içerisindeki UI değişimlerinden ise pek fazla bahsetmeye gerek yok. Ancak oyunun bariz bir yükseltme aldığı ve gelen güncellemeler de dahil olmak üzere Tam Sürüm içerisinde gösterdiği optimizasyon performansı ayakta alkışlanacak derecede.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
V Rising İnceleme

Erken Erişim sürecinde oyunu tek başına deneyimlemek isteyenler de biraz zorlanmıştır. Bunu çok rahat bir şekilde ifade edebiliriz. Çünkü sunucu kurarken herhangi bir ayar yapamama ve düşmanların size yansıttığı hasar bildirimleri konusunda büyük sıkıntılar söz konusuydu. Nitekim Tam Sürüm ile birlikte artık oyunu tek başına deneyimlemek isteyen kullanıcıları da rahat ayarlar bekliyor. Bir sunucunun neredeyse tüm ayarlarını kendi kafanıza göre yapabiliyor ve ister sakin bir oyun, isterseniz ise cehennemden çıkma bir zorlukla yüzleşebiliyorsunuz. Ayrıca çevrim içi eşli oyun modunda bazı geliştirmeler bulunuyor ve bunların oyuna yansıması eğlenceyi de pek tabii arttırıyor.

Başlangıçtan sona bir süreç nasıl ilerliyor?

Oyuna adım atar atmaz öğreneceğiniz ilk şey güneşe çıkmamak olacaktır. Bildiğiniz üzere vampirler, karanlıkta yaşamayı seven ve güneş ışığına kaşıntısı olan tipler. Bu sebeple yapacağınız ne varsa karanlıkta yapmayı veya en azından gölgeleri tercih etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Ardından ise kendinize yeni bir lokasyon seçerek ilk evinizin temellerini atmanız lazım.

“Kale kalbi” adında evinizin orta direğini inşa ettikten sonra duvarlar, üretim masası ve çok daha fazlasını bu sınırlar içerisine koyarak kendi kalenizi inşa etmeye başlayabilirsiniz. Yeni üretim şemalarını açmak için yukarıda bahsettiğim ve kan kokusuyla takip ettiğiniz boss’ları kesmeli ve hem kendinizi hem de üretim aşamalarınızı geliştirmelisiniz. Şimdi bu bilindik şeyleri geçerek aslında oyunun size harika bir yaratıcılık alanı sunduğunu söylemek istiyorum. Harita içerisinde neredeyse dilediğiniz her yere bir kale kurabilir, o kaleyi dilediğiniz gibi şekillendirebilir veya doldurabilirsiniz. “Şekillendirme” derken de şaka yapmıyorum zira aklınıza gelebilecek her türden kaleyi veya yapıyı inşa etmeniz mümkün.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
Güneşten mutlaka kaçın 🙂

Oyuncuya sınırsız ve özgür bir inşa deneyimi sunan V Rising, Tam Sürüm ile birlikte bu çıtayı da en yukarı çekmek istemiş olacak ki, yeni eklenen materyaller ve üretim şemaları ile birlikte artık istediğiniz tarzda gotik kaleleri oluşturmak sadece hayal gücünüze ve ardından oyunda geçireceğiniz süreyle sınırlı kalıyor. Ayrıca bu binbir emek harcayarak inşa ettiğiniz kaleleri artık tek tıkla dilediğiniz yere ışınlamak ve tamamen yeni bir lokasyonda her şeye baştan başlamak Tam Sürüm sayesinde gerçek olmuş durumda.

Kimden kan emdiğinize dikkat edin!

Oyun içerisinde şahsi olarak çok hoşuma giden bir mekanik bulunuyor. Yanlış olmasın ama bu mekanik Erken Erişim sürecinde var mıydı inanın hatırlamıyorum. Şayet düşmanların veya diğer canlıların kanını emerken onların üzerindeki kan tipiyle bir bağ kurabiliyorsunuz. Düşman çeşitliliği gayet yeterli olduğu gibi kan tiplerinin fazlalığı da oyundaki bir diğer eğlence unsuru. Şayet karşınıza gelen bir düşman okçunun %30 hain kan tipi veya bir boz ayının %60 yırtıcı kan tipi olabiliyor. Bir düşmandan kam emecekken bu kan tipinin değerine bakmak sizin için iyi olacaktır. Neticede emdiğiniz kan size geçiyor ve bu sayede oyunda kısa süreli yükseltmelere sahip olabiliyorsunuz. Ayrıca bu kan tiplerini karıştırarak iyi veya kötü bir yola girmeniz de mümkün.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
V Rising İnceleme

Kan tipi demişken oyundaki yetenek sisteminden de biraz bahsetmek istiyorum. Yukarıda da bahsettiğim gibi dünyasının etrafına dağılmış ve size çeşitli yeni içerikler sunan boss’ları kesmeniz durumunda yeni yetenek puanlarına sahip oluyorsunuz. Yani oyun içerisinde bir seviye sistemi yok, bunun yerine büyük düşmanları alt ederek yetenek puanı kazanıyor ve kendinize yeni özellikler açabiliyorsunuz.

Altı farklı yetenek şemasından dilediğinizi kullanabiliyor, hatta dövüş içerisinde kullanabileceğiniz farklı iki grup yeteneği de karıştırabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kullandığınız silahların da kendine has özellikleri oluyor. Örneğin bir mızrak kullanmak düşmanlara daha fazla hasar verebiliyorken, gürz kullanmak kaynak toplamada daha çok işinize yarıyor. Tabii her silahın ayrıca bekleme süreli bir yeteneği de var. Mızrakla daha kısa bir alanda düşmanı sersemleten bir saldırı yapmak veya ok-yay ikilisini kullanırken yaylım ateşi açmak gibi.

Atarita birliği vampir falan tanımaz!

Tam Sürüm ile birlikte oyuna sevgili Eren Eroğlu ve Alparslan Gürlek ile birlikte dalma kararı aldık. Tek başıma oynayarak bir şeyler keşfetmenin hem yorucu hem de uzun süreceğini düşündüğümden çevrim içi eşli modu oynamak çok cazip geldi. Arkadaşlarınız ile birlikte yeni maceralara atılmak, bir vampir ordusu kurarak etrafa dehşet saçmak gibi eğlenceli fikirlere her zaman açığım zaten.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
Evet “AŞKOKUŞKO” benim…

İşte tam da bu kısımda sevgili ekip ve oyun arkadaşlarımdan kısa birer cümle istedim, tamamen sizler için;

‘‘V Rising, kafa dengi birkaç arkadaşın birlikte oynayacağı bir oyunda hayal edeceği her şeyi layığıyla yerine getirmiş ve içerisinde barındırdığı dünyası ile birlikte onlarca saatlik dolu dolu bir deneyimi inşa etmiş. İnşa etmek demişken, benim oyunda en çok keyif aldığım nokta detaylı inşa mekaniklerini kurcalamak ve kendi kalemi oluşturmaya çalışmak oldu. Oyun bu konuda gerçekten büyük bir çeşitlilik barındırıyor ve yapabileceğiniz yapıların sınırı hayal gücünüzde saklı.‘’

Eren Eroğlu

“V Rising, 2013-16 dönemi arasında altın çağını yaşayan ‘inşa ve üretim odaklı hayatta kalma’ tasarım anlayışını yansıtan, bunu yaparken içerisine ARPG elementleri yerleştiren ve özgün birçok noktası bulunan harika bir oyun. Detay seviyesiyle ilerledikçe karşınıza yeni şeyler çıkaran ve bunu ilgi çekici tutmayı başaran, tek başına keyifli ancak ekip ile oynandığında çok daha keyifli bir deneyim. Arkadaşlarınızla oynayacak oyun bulamıyorsanız, mutlaka bu oyuna göz atmanızı tavsiye ederim.”

Alparslan Gürlek

Emecek kan kalmadı, sona geldik!

V Rising, çıktığı dönemden bu yana gelişerek ilerlemiş ve 1.0 sürümüyle birlikte çok daha farklı bir konuma evrilmiş durumda. Hayal gücünüzün bir sınırı olmadığı durumda dilediğiniz her yapıyı inşa etme, onu süsleme ve kozmetiklerle taçlandırma gibi mekaniklere ev sahipliği yapmasının yanı sıra, keyifli dövüş sistemi ve “kan tipi” gibi ince detayları oldukça hoş. Şayet arkadaşlarınız ile birlikte saatler boyunca atılacağınız bir macera arıyorsanız kesinlikle tercih etmenizi tavsiye ederim, ederiz.

8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor.
V Rising İnceleme
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

2022 yılında Erken Erişim süreci ile piyasaya sürülen ve 8 Mayıs tarihinde de Tam Sürüm ile birlikte karşımıza gelen V Rising, oyunculara gerçek bir vampir olma deneyimi sunuyor. Peki Erken Erişim sürecinden sonra gelen 1.0 sürümü ile oyun nasıl bir hâl aldı hiç merak...V Rising İnceleme