Witcher 3 Sistem Gereksinimleri: Yeni Nesil İçin Gereken Donanımlar Hangileri?

Paylaş

Witcher 3 sistem gereksinimleri, 2015’te çıkan başyapıt oyunu oynamak için ihtiyaç duyacağınız donanımların listesini içeriyor. Ayrıca gelen yeni nesil güncellemesi ile birlikte kafalarda bir takım karışıklıklar da oluşmaya başlamış durumda. Biz de bu yazımızda sizler için hem yeni nesil tarafında ihtiyacınız olan donanımları hem de genel olarak oyunun sistem gereksinimlerini paylaşıyoruz. Lafı fazla uzatmadan, gelin hemen başlayalım.

The Witcher 3 sistem gereksinimleri
The Witcher 3 – Wild Hunt oyunundan Yennefer’in ekran görüntüsü.

The Witcher 3 sistem gereksinimleri neler?

Öncelikle oyunu yeni nesil geliştirmeler olmadan, klasik haliyle oynamak isteyenler için gereken donanımları listelemekte fayda var. Bu haliyle bile 8 yaşında olduğunu asla belli etmeyen yapımda Geralt’ın ve Witcher evreninin harika hikayesine şahitlik edebilirsiniz. Ancak ışın izleme gibi gelişmiş teknolojilerin avantajlarından faydalanmayacağınızı, dolayısıyla grafik kalitesi olarak oyunun ilk sürümünü deneyimleyeceğinizi belirtmekte fayda var. İşte The Witcher 3 sistem gereksinimleri!

The Witcher 3 Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7 / 8 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5 2500K ya da AMD A10-5800K
  • Bellek: 6 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 ya da AMD Radeon HD 7870

The Witcher 3 Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 / 11 (64-bit)
  • İşlemci: Intel Core i5-7400 ya da Ryzen 5 1600
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070 ya da AMD Radeon RX 480

Ayrıca minimum tarafta DirectX 11 sürümünü destekleyen bir ekran kartına ihtiyaç duyacağınızı belirtmekte fayda olacaktır. Önerilen tarafta ise, ekran kartınız destekliyorsa DirectX’in son sürümü olan 12. versiyonu kullanabilirsiniz.

The Witcher 3 kaç GB?

The Witcher 3 – Wild Hunt oyununu bilgisayarınıza yükleyebilmeniz için yaklaşık 60 GB kullanılabilir alana ihtiyacınız olacak. Resmi sistem gereksinimlerinde bu boyut 50 GB olarak belirtilmiş ancak yeni nesil güncellemesinden sonra değişiklik yapılmadığı görülüyor. Kontrol ettiğimizde, oyunun 60 GB boş depolama alanına ihtiyaç duyduğunu görüyoruz.

The Witcher 3 - Wild Hunt sistem gereksinimleri
The Witcher 3 – Wild Hunt sistem gereksinimleri

The Witcher 3 – Wild Hunt yeni nesil sistem gereksinimleri

CD Projekt RED, şimdilik son Witcher oyunları için 14 Aralık 2022’de yeni nesil güncellemesi yayımladı. Bu güncelleme ile birlikte yeni ekran kartlarındaki Ray Tracing gibi birçok teknolojiden faydalanarak oyunun grafik kalitesi artırılmak isteniyordu. Zira öyle de oldu ancak resmi sistem gereksinimlerinde bir değişiklik yapılmadığı için oyuncular, GTX 1070 ile yeni nesil sürümü deneyebileceklerini düşünüyorlar. Bunun yanlış olduğunu göstermek adına sizlere önerdiğimiz donanımları paylaşalım. İşte yeni nesil sürüm için The Witcher 3 sistem gereksinimleri!

Işın İzleme KapalıIşın İzleme OrtaIşın İzleme Yüksek
Çözünürlük1080p1440p (DLSS ya da FSR ile)4K (DLSS ya da FSR)
İşlemciIntel Core i5-7400
AMD Ryzen 5-1600
Intel Core i7-8700K
AMD Ryzen 5-3600
Intel Core i7-9700K
AMD Ryzen 7-3700X
Ekran KartıNvidia GTX 970
AMD RX 480
Nvidia RTX 3070
AMD RX 6700 XT
Nvidia RTX 3080
AMD RX 6800 XT
VRAM4 GB8 GB10 GB
The Witcher 3 – Wild Hunt next-gen sistem gereksinimleri

Merak edenler için oyunun şu anda Steam platformunda 539 Türk Lirası fiyatıyla satıldığını da belirtelim. Yıllarca uygun fiyatını korumaya devam etse de son zamlardan sonra Witcher da fiyatı yükselen oyunlar arasında yer almıştı.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: