The Texas Chain Saw Massacre Ön İnceleme

Paylaş

The Texas Chain Saw Massacre, oldukça köklü bir seri olarak biliniyor. 1974 senesinden bu yana çeşitli filmler, kitaplar ve hatta oyunlar ile karşımıza çıkmayı başarmış bir seriden söz ediyorum. Bu seriyi ünlü eden karakter her ne kadar Leatherface olsa bile, korku türüne getirdiği yenilik ve döneminde başardığı gerilim dolu atmosferi yansıtmasıyla ünlü olmuştu. The Texas Chain Saw Massacre’ın son dönemin popüler PvP korku oyunlarına özenli yeni yapımını önden inceleme fırsatı bulduk. Henüz daha test aşamasında olan oyunun genelini sizlere sunuyorum;

Serinin geçmişinden bahsetmeye pek gerek yok sanırım

Artık ünlü bir kaynak ve gerek ikonik mekanları, gerekse ikonik karakterleri ile ön plana çıkmayı başarmış bir seri The Texas Chain Saw Massacre. Aynı ismi taşıyan hayatta kalma-korku oyunu ise bizlere son dönemlerin popüler PvP havasını sunmayı amaçlıyor. Nedir bu hava? Kısaca bahsedecek olursak, Dead by Daylight özelinde ilerlemiş olan bu tür, 4 veya daha fazla oyuncunun bir evden, mekandan veya ortamdan kaçmasını konu alıyor. Tabii bu arkadaşlar kaçarken onların peşinden kovalayan cani karakterleri de diğer oyuncular yönetiyor.

The Texas Chain Saw Massacre
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre’da aynı yoldan ilerleyerek serinin kült karakterlerini bir oyun içerisinde buluşturmayı başarıyor. 4 kurban ve 3 aile üyesinden oluşan toplam 7 kişilik bir sunucu içerisinde oyuna başlıyorsunuz. Bu 4 kurbanın tek amacı zorla tutuldukları alandan kaçmak. Tabii kaçarken yakalanmaması gerekiyor ve aynı zamanda çeşitli bulmacaları da çözmesi gerekiyor. Bulmaca dediklerim ise zorlayıcı olanlardan değil. Kaçışı kolaylaştırmak ve oyuncuya zaman kazandırmak için önemli şeyler bunlar.

Aile kısmı ise bence en zevkli kısım. Slaughter (Sawyer) ailesi zaten filmlerden de aşina olduğumuz karakterlere ev sahipliği yapıyor. Leatherface, Cook ve The Hitchhiker. Şimdilik bu 3 ana kötü karakter ile oynama imkanı sunulsa bile, çıktığı dönemlerde Johnny ve Sissy gibi oynanabilir karakterler de oyuna dahil olacak. Aile üyelerinin tek amacı ise kurbanların ortamdan kaçışını engellemek, bulduğu yerde yok etmek, ara sıra etraftan ve kurbanlardan topladıkları kan ile büyük baba Sawyer’ı beslemek.

Genel amacı anladığımıza göre biraz işleyişten bahsedelim

Oyunun aslında şimdilik (En azından test aşaması boyunca) tek bir amacı var. O da aile tarafında oynarken kurbanların kaçmasını sağlamak, kurban tarafından oynarken ise aile üyelerine yakalanmadan kaçabilmek. Şahsen ben genellikle aile üyeleri tarafında oynamayı daha çok sevdim. Her karakterin kendine özgü bir yeteneği bulunuyor ve bu yetenekleri geliştirmek için ara sıra büyük babayı beslemek gerekiyor.

Oyunda şimdiye kadar 2 farklı harita gördüm. Büyük baba, her oyunda farklı bir noktada beliriyor ve genellikle kilitli kapıları açabilmek için önce onu uykusundan uyandırmanız gerekiyor. Tabii bu anlattıklarım aile tarafında oynayanlar için geçerli. Aile üyelerinin özelliklerinden kısaca bahsetmem gerekirse;

The Texas Chain Saw Massacre
Oyuna girmeden önce böyle bir lobi bizleri karşılıyor
  • Leatherface: Serinin ikonik karakteri zaten. Elinde elektrikli testere bulunuyor fakat biraz ağır bir karakter. Pek konuşkan değil, aynı zamanda diğer karakterlere göre biraz daha güçlü olduğunu düşünüyorum. Testereyi çalıştırmak için 3 kez art arda farenin sol tuşuna basmanız gerekiyor. Testere çalışırken fazla ses yaydığı için kurbanlar tarafından hemen duyulabiliyorsunuz. Harita üzerinde yer alan bazı deri sehpaları kırabiliyor, küçük ve dar kapı ağızlarından geçen kurbanları testere ile kolayca avlayabiliyorsunuz. Özel yeteneğinde ise testereyi havaya kaldırarak düşmana doğru çok seri bir şekilde atılım gerçekleştiriyorsunuz ve büyük bir darbe indirebiliyorsunuz
  • Cook: Aşçı olarak bildiğimiz bu karakter, şu an oynanabilir olarak içlerindeki en yavaş karakter. Belirli bir süre koştuktan sonra çok çabuk yoruluyor. Aynı zamanda kurbanlar tarafından sersemletilebilmesi de en kolay karakter. Ancak özel yeteneği olan “Duyma” yetisi çok iş yapıyor. Koşan kurbanların konumlarını daha rahat algılayabiliyorsunuz. Aynı zamanda bu karakter, kurbanların kaçmasına olanak saplayan küçük koridorları da kapatabiliyor.
  • The Hitchhiker: Elindeki minik bıçağıyla birlikte etrafta koşturan otostopçu karakterimiz, şimdilik en çevik ve hızlı karakter konumunda. Kurbanların ondan kaçması biraz daha zor, çünkü önüne gelen her engelden sıyrılabilme özelliği var. Küçük koridorlar, dar alanlar veya masa altları gibi her yere girip çıkabiliyor. Özel yeteneği ise kurbanları sersemleten ve kanama durumu bırakan bir kapan yerleştirmesine olanak tanıyor.

Büyük baba olayı tam olarak ne?

Yukarıda da bahsettiğim büyük baba Sawyer’ı besleme olayını anlamak için 2-3 oyun oynamak gerekiyor. Bu besleme dediğimiz olay ise şu şekilde gerçekleşiyor; Aile üyelerinden birisi olarak oynarken etraftan bulduğunuz kan dolu kaselerden kan depolayıp kullanabiliyor, veya kurbanlara saldırıp zarar verdikten veya yok ettikten sonra topladığınız kanı gidip büyük babaya afiyetle yediriyorsunuz. Bu süreçte gelişen ve artık doygunluğa ulaşan Sawyer dede, karakterlerimize çeşitli buff’lar sağlıyor. En yüksek seviye olan 5. Seviyeye geldiğinde ise belirli aralıklar ila kurbanların yerlerini karakterlerimize gösteriyor.

The Texas Chain Saw Massacre, oldukça köklü bir seri olarak biliniyor. 1974 senesinden bu yana çeşitli filmler, kitaplar ve hatta oyunlar ile karşımıza çıkmayı başarmış bir seriden söz ediyorum. Bu seriyi ünlü eden karakter her ne kadar Leatherface olsa bile, korku türüne getirdiği yenilik ve döneminde başardığı gerilim dolu atmosferi yansıtmasıyla ünlü olmuştu. The Texas Chain Saw Massacre’ın son dönemin popüler PvP korku oyunlarına özenli yeni yapımını önden inceleme fırsatı bulduk. Henüz daha test aşamasında olan oyunun genelini sizlere sunuyorum;
Afiyet olsun dedem

Hep aileden anlattık ama biraz da kurbanlardan anlatmak doğru olacaktır. 4 farklı kurban yer alıyor ve eğer bunlardan birisi olarak oynuyorsanız işiniz gerçekten zor. Çünkü girdiğim hiçbir oyunda henüz kaçabilmiş değilim. Özellikle büyük baba beslenerek son seviyeye ulaştığı zaman kaçışınız bir hayli zor oluyor. Aynı zamanda haritanın büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak da çeşitli saklanma yerlerini iyi analiz etmeniz gerekiyor.

Henüz test aşamasında olduğu için çoğu kişi oyunu tam bilmiyor ve yeni öğrenmeye çalışıyor. Bu yüzden oyuncuların bilgisizliklerinden faydalanarak güzel bir oyun deneyimi yakalayabilirsiniz diye düşünüyorum. Ama sakın unutmayın, sessiz olmak ve gerektiğinde saklanıp doğru anı beklemek her şeyden çok daha önemli bir konumda.

The Texas Chain Saw Massacre ne zaman çıkacak?

Test sürecinde oyunu deneyimlediğim için kendimi şanslı görüyorum. Zira oyunun çıkmasına daha 2 aydan daha fazla bir süre var. Eğer bir erteleme görülmez ise 18 Ağustos 2023 tarihinde herkes tarafından oynanabilecek. Şimdilik test aşaması olduğu için oyun içi hatalardan bahsetmek pek istemiyorum. Neticede bu sürüm, oyunun son versiyonu değil ve eklenecek daha çok fazla şey var gibi görünüyor.

The Texas Chain Saw Massacre
Ama şunu göstermeden bitirmek istemedim 🙂
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: