The Sinking City’nin Yılan Hikayesi Frogwares Zaferiyle Sonuçlandı

Paylaş

The Sinking City’nin orijinal yayıncısı Nacon ile Ukrayna merkezli geliştirici Frogwares arasında yaşanan uzun soluklu anlaşmazlıkta sona gelindi. Mahkeme kararıyla birlikte artık Lovecraft temasının hakim olduğu yapımın tek sahibi Frogwares kanadı.

Frogwares aldığı zaferle The Sinking City için yeni güncellemenin yolda olduğunu açıkladı

İki şirket arasında yaşanan anlaşmazlığın Frogwares zaferiyle sonuçlanmasının ardından yapılan açıklamada, tüm bunları geride bırakmaktan mutluluk duyulduğu ve şimdi serinin geleceği hakkında daha fazla haber paylaşmayı sabırsızlıkla bekledikleri belirtildi.

Sinking City için güncelleme yolda

Frogwares yaptığı açıklamanın devamında The Sinking City için hazırladıkları yeni versiyonu yayımlayacaklarını da bildirdi. Henüz net bir tarih açıklanmasa da bunun yakın bir zamanda gerçekleşeceğini söylediler. Yeni sürüm, son hata düzeltmelerinin tümünü içerecek.

Ayrıca geliştirici ve aynı zamanda oyunun tek yayıncısı Frogwares, oyuncular için bazı önemli önerilerde bulundu. İşte tüm öneriler şu şekilde:

  • Bir takım teknik nedenlerden dolayı eski kayıtlarınız yeni sürümle uyumlu olmayacaktır. Ancak endişelenmeyin, oyunu başlattığınızda bitirmek istiyorsanız eski sürümü oynamaya devam etme seçeneğiniz olacak.
  • Eski sürümü yalnızca sınırlı bir süre için saklıyoruz. Lütfen oyununuzu 28 Şubat 2024‘ten önce bitirmeyi düşünün!
  • Ayrıca yeni bir DLC olan Merciful Madness‘ı da yayınlayacağız, ancak bunun yalnızca oyunun yeni sürümüyle çalışacağını lütfen unutmayın. DLC’ye erişmek için oyunu sıfırdan tekrar oynamak istemiyorsanız, sizi doğrudan Merciful Madness görevlerinin başlangıcına götürecek hazırlanmış kayıtları indirebilirsiniz.
The Sinking City
The Sinking City'nin Yılan Hikayesi Frogwares Zaferiyle Sonuçlandı

Frogwares ve Nacon arasında yaşananlar nasıl başlamıştı?

İlk olarak 2020 yılında Frogwares, The Sinking City’nin geliştirilme sürecinde yayıncının ödemelerde yaptığı gecikmeler, yapımın piyasaya sürülmesinin ardından The Sinking City’nin gelecekteki ilerlemelerinin Nacon tarafından engellenmesi ve satış rakamlarındaki tutarsızlıkları sebebiyle yasal işlem başlatma niyetinde olduğunu belirtti.

Geliştirici 2020’de ise Steam, GOG ve diğer mağazalardan yapımın kaldırılmasını talep eden bir bildirimde bulundu. 2021’in başlarında Nacon, bir Fransız mahkemesinin anlaşmazlık tamamen çözülene kadar “ihtiyati tedbir” olarak yayın sözleşmesinin sürdürülmesi gerektiğine karar vermesiyle oyunu tekrar Steam üzerinden satışa sundu. Frogwares, alınan bu kararla birlikte hayranlarını oyunu satın almamaya çağırarak yanıt verdi ve birkaç gün sonra oyunun Steam’den kaldırılmasını zorunlu kılan bir DMCA bildirimi sundu. Geçtiğimiz günlerde ise başlatılan hukuki sürecin sonuna gelindi ve tüm yayın hakları resmi olarak Frogwares’in eline geçti. Frogwares Sinking City’nin haricinde Sherlock Holmes oyunlarının da haklarını bünyesinde barındırıyor.

The Sinking City’nin Steam sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yiğit Bora Eyüboğlu
Yiğit Bora Eyüboğlu
Kıyamet sonrası evren hastası, oyun bağımlısı, bilim kurgu tiryakisi ve makine mühendisliği öğrencisi. Onu genellikle Death Stranding, The Last of Us ve pek çok sıra tabanlı strateji oyununu överken görebilirsiniz.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: