Yapay Zeka Destekli “Süper Çözünürlük” Özelliği Windows 11 Kullanıcıları İçin Gelecek: DLSS’e Rakip Gibi!

Paylaş

Özellikle oyuncuları ikiye bölen işletim sistemi Windows 11 çok güçlü bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Söylenene göre yakında gelecek bir güncelleme ile birlikte sisteme yapay zeka destekli Süper Çözünürlük özelliği eklenecek ve oyunculara daha farklı bir yaklaşım sunulacak.

Süper Çözünürlük özelliği nedir?

Microsoft’un işletim sistemine getirmesi beklenen güncelleme içerisinde yer alacak bu Süper Çözünürlük özelliği, yapay zeka destekli uygulamalar ile tam destekli olarak çalışacak. Tam adıyla “Otomatik Süper Çözünürlük” ismi verilen bu özellik, yapay zeka kullanarak oyunlardaki ayrıntıları daha gelişmiş ve sorunsuz oynanması adına çalışacak.

Yapay Zeka Destekli
Yapay Zeka Destekli “Süper Çözünürlük” Özelliği Windows 11 Kullanıcıları İçin Gelecek: DLSS’e Rakip Gibi!

24H2 güncellemesi ile gelmesi beklenen bu özelliği ilk paylaşan kişi ise X platformunda “PhantomOfEarth” isimli kullanıcı oldu. Windows 26052 önizleme yapısından birkaç ekran görüntüsü yakalayan ve bunları paylaşan kullanıcı, gelecek güncelleme ile birlikte grafik ayarları sekmesi altında bulunan Süper Çözünürlük özelliğinin kullanılabileceğini söylüyor.

Peki bu özellik bizim ne işimize yarayacak?

Aslında bu sorunun çok basit bir cevabı var. O da DLSS veya FSR gibi teknolojileri desteklemeyen özellikle eski dönem oyunlar için yüksek bir FPS artışı sağlanabilecek olması. Aynı zamanda Windows işletim sistemlerinde çalışması zor bir hale gelen bazı oyunları da sorunsuz bir şekilde oynatabileceği iddia ediliyor. Yani eski dönem bir oyunu bu özellik sayesinde daha sorunsuz, daha detaylı ve daha keyifli oynayabileceğiz gibi duruyor.

Yapay Zeka Destekli
Yapay Zeka Destekli “Süper Çözünürlük” Özelliği Windows 11 Kullanıcıları İçin Gelecek: DLSS’e Rakip Gibi!

Özellikle son dönemlerde AMD ve NVIDIA’nın bu tür teknolojik özellikleri kullanıcılara sunmasıyla birlikte oyunlarda yüksek FPS artışları görülebiliyordu. Microsoft’un getireceği bu özellik sayesinde de günümüzden çok uzakta kalan oyunları daha rahat bir şekilde oynayabiliriz. Ayrıca DLSS veya FSR gibi özelliklerle de uyumlu çalışabilmesi söz konusu durumda. Yapay zeka üzerinden de destek alacak bu özelliğin şimdilik pek kesin bir bilgisi yok. Paylaşılan ekran görüntülerinde sadece ayarın varlığını görebiliyoruz ancak hangi güncelleme ile geleceği ve bu güncellemenin ne zaman yapılacağı hakkında kesin bir bilgimiz yok.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: