Street Fighter 6 Optimizasyon Sorunlu Olabilir: Tartışmalı Denuvo Koruması Oyuna Ekleniyor!

Paylaş

Yaklaşık 3 saat sonra erişime açılacak olan Street Fighter 6 için şaşırtıcı bir karar alındı. Geliştirici Capcom, oyuna Denuvo korumasını eklediği bir güncelleme paylaştı. Bu durum akıllara tek bir soruyu getiriyor; Street Fighter 6 optimizasyon sorunlu olabilir mi?

Street Fighter 6 optimizasyon konusunda şüphe uyandırıyor

Öncelikle “Denuvo” dediğimiz koruma olayının ne olduğunu iyi kavramamız gerek. Günümüzde çoğu oyuna çıkmadan önce eklenen ve neredeyse tüm oyunlarda optimizasyon sorunlarına yol açan Denuvo, aslında bir kopya koruma teknolojisi olarak adlandırılabilir. Korsan oyunculuğun önüne geçmek için geliştirilen bu yazılım sayesinde, henüz yeni çıkan oyunlar korsan sitelere düşmüyor fakat bu durum oyunların optimizasyonlarında büyük yaralar açıyor.

Bunların en büyük örneklerinden bir tanesi geçtiğimiz sene çıkan The Callisto Protocol olmuştu. Oyunun kullandığı koruma sistemi Denuvo, optimizasyon anlamında resmen oyuncuların düşmanı olmayı başarmıştı. Günümüzde çoğu oyun bu teknolojiyi kullanıyor fakat optimizasyon konusunda sorun yaşanmayan başarılı yapımlar da bulunuyor elbet.

Street Fighter 6 optimizasyon
Street Fighter 6 optimizasyon sorunlu olabilir mi?

Esas sürpriz ise Capcom tarafından geçtiğimiz saatlerde geldi. Kopya koruma sistemi Denuvo, Street Fighter 6 içerisine eklendi ve oyuna yeni bir güncelleme yapıldı. Son anda alınan bu kararın olayı nedir bilemiyoruz ancak, oyuncuların eleştirileri sosyal medya üzerinden yankılanmaya başlamış durumda. Özellikle Street Fighter 6 optimizasyon sorunlu bir oyun olarak çıkarsa Capcom’un başı dertte demektir.

Capcom aslında tüm oyunlarına Denuvo ekliyor!

Her şirketin sıklıkla kullandığı Denuvo teknolojisini haliyle Capcom’da rahatlıkla kullanan bir firma. Özellikle Resident Evil serilerin korsana yenik düşmemesi için sıklıkla Denuvo ile çıkartan bir şirket olarak biliniyor. Resident Evil 2 ve 3 Remake haricinde Resident Evil Village içerisinde de Denuvo’ya rastlayabildiğimiz gibi, aynı zamanda Asya pazarında çok daha popüler olan Monster Hunter serilerinde de Denuvo yazılıma rastlandığını biliyoruz.

Aslında Capcom, bu yazılımı sadece oyunun çıkışına özel olarak yapıyor. Belirli bir süre sonra yeterli satış yaptığını düşündüğü takdirde Denuvo’yu oyunlarından tamamen kaldırmaya başlıyor. Ama bakalım, Street Fighter 6 optimizasyon sorunlu bir oyun mu olacak? Yoksa Denuvo korumasına rağmen taş gibi bir dövüş oyunu olarak mı karşımıza çıkacak? Hep birlikte göreceğiz.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: