Gameship ile oyunlara daha ucuz erişin!

Gameship mobil uygulamasını kullanarak oyunlara daha ucuza erişebileceğinizi ve bakiyenizi nakite çevirebileceğinizi biliyor muydunuz? Şimdi deneyin! #İşBirliği

Steam’de Yapay Zeka Kullanan Oyunlar İle İlgili Yeni Düzenlemeler Yapılıyor

Paylaş

Steam, geçtiğimiz haziran ayında oyunlarda yapay zeka kullanımına yönelik açıklamalarıyla gündeme gelmişti. Hali hazırda en popüler dijital oyun mağazası olan platformda her binlerce oyun piyasaya sürülüyor. Son dönemlerde ise yapay zeka kavramının kapsamı, genişleyerek video oyunları endüstrisinde de yer bulmaya başladı. Ancak burada yayıncı, geliştirici ve mağazaların ortak bir kaygısı bulunuyor: Yapay zekanın içeriklerini oyunlarda ne denli kullanabiliriz? İşte Steam, bugün yaptığı bir açıklama ile oyunlarında AI kullanmak isteyen geliştiriciler için yeni detaylar paylaştı.

Steam yapay zeka için yeni bir değerlendirme katmanı getiriyor

Oyun geliştiricileri, ürettikleri oyunu Steam mağazasında satmaya ya da pazarlamaya başlamadan önce bir inceleme sürecinden geçiyorlar. Burada Steam, oyunun yayınlanmaya ne kadar uygun olduğunu inceliyor ve bir sorun varsa, geliştiriciye geri bildirimler ile dönüş yapıyor. Bugün yapılan yeni duyuru ile birlikte, bu inceleme sürecine yapay zekalar ile ilgili birkaç yeni katmanın daha eklendiği açıklandı.

Steam yapay zeka açıklaması
Görsel yapay zeka ile oluşturuldu. Yapay zekadan kendisini tanımlamasını istedik ve ortaya böyle bir görüntü çıktı.

Yapay zeka kullanan oyunların “büyük çoğunluğunu yayınlayabilmek” adına yapılan bu değişiklik ve güncelleme, Steamworks grubu üzerinden duyuruldu. İlk aşamada, geliştiricilerin Steam’e gönderdikleri “İçerik Anketi” üzerinde bazı yeni maddeler karşımıza çıkacak. Oyunun geliştirilmesinde ve çalıştığı esnada faydalanılan yapay zeka teknolojilerinin açıklanması istenecek. Açıklamada belirtilmesi istenen kısımlar ise şöyle kategorize edilmiş:

  • Önceden Oluşturulmuş (Pre-Generated): Geliştirilme aşamasında YZ araçlarının yardımıyla oluşturulan her türlü içeriği kapsıyor. Steam Dağıtım Sözleşmesi kapsamında Valve’a oyununuzun yasa dışı veya ihlal edici içerik içermeyeceğini ve oyunun, pazarlama materyallerinizle tutarlı olacağını taahhüt edersiniz. Yayın öncesi incelemesinde, tıpkı YZ ile üretilmemiş içeriklerin değerlendirilmesi gibi YZ yardımıyla üretilmiş içerikler de değerlendirilecek. Ayrıca oyununuzun, oyunculara taahhüt ettiğiniz vaatleri karşılayıp karşılamadığı da yine bu aşamada değerlendirilecek.
  • Canlı Oluşturulmuş (Live-Generated): Oyununuz çalışırken YZ yardımıyla oluşturulan tüm içerikler bu madde kapsamında ele alınacak. Önceden oluşturulmuş yapay zeka içerikleri ile aynı kurallara uymakla birlikte, buraya ek bir katman daha ekleniyor. Oynanış sırasında kullanılan yapay zekanın yasa dışı bir içerik üretmediğinden emin olunması gerekecek. Burada, kullandığınız yapay zeka teknolojisine uyguladığınız kısıtlamaları açıklamanız istenecek. Hedef, oyuncunun oyunu oynarken kullandığı ve sizin oyununuzun bir parçası olan yapay zeka teknolojilerinin illegal içerikler üretmesini engellemek.

Geliştiricinin yapay zeka ile ilgili açıklaması, Steam mağaza sayfasına da eklenecek

Oyun yayınlanmadan önce yapılan bu inceleme ve geliştiricinin açıklamaları, oyunun Steam mağaza sayfasına da eklenecek. Bu sayede müşteriler / oyuncular yapay zekanın nasıl kullanıldığını da anlayabilecekler.

Oyuncular tarafında karşılaşacağımız bir diğer değişiklik ise yeni bir raporlama sistemi olacak. Steam’in yayın öncesi incelemesini bir şekilde geçmiş fakat içerisinde yasa dışı şekilde üretilmiş ya da yasa dışı içerikler üreten bir yapay zeka bulundurduğunu düşündüğümüz oyunları rapor edebileceğiz. Steam arayüzüne eklenecek bu değişiklik ile birlikte oyuncular, yapay zekanın kötüye kullanıldığı oyunları Valve’e rapor edebilecekler.

Valve, yaptığı bu açıklama ile “yapay zeka teknolojisini kullanan oyunları Steam’de yayınlamada çok daha açık” olacaklarını söylüyor. Haziran ayında ortaya çıkan haberler, oyunlarda yapay zeka kullanımı tarafında geliştiricilerde soru işaretleri ve endişeler yaratmıştı.

Eğer video oyunlarında yapay zeka teknolojilerinin ne gibi alanlarda kullanılabileceğini merak ediyorsanız, sizlerle daha önce paylaştığımız “Oyun Yapımında Yapay Zeka Teknolojilerinin Geleceği” yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: