Steam Türk Oyunları Festivali Başladı: İşte Hilal Diyarı’ndan Oyunlar

Paylaş

O kadar gururlu ve mutluyuz ki! Türkiye’den çıkan yerli oyunların toplandığı bir festival tam olarak karşımızda. Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar listemize hoş geldiniz.

Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivalinde neler var?

Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivali bildiğiniz üzere daha dün duyuruldu. Geçtiğimiz dakikalarda başlayan indirim festivali içerisinde yerli yapım oyunlarda indirimler görüyoruz. BUG Game Lab önderliğinde düzenlenen ve Murat Palta‘nın tasarımlarıyla karşımıza çıkan Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivalinde bizde sizler için şahane oyunlar öneriyoruz. Gelin listemize geçelim;

Havsala: Into the Soul Palace, bizleri mistisizmle dolu Ruh Palas’ın içerisine konuk ediyor – %70 indirim ile birlikte 7,19 TL

 • Oyunun türü: Bulmaca / Gizli Nesne
 • Çıkış Tarihi: 21 Haziran 2022
 • Geliştirici Ekip: Stratera Games

Bulmacaya odaklanmak ve gizli nesneler üzerinden ilerleme kaydetmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Havsala: Into the Soul Palace, Stratera Games‘in başarılı yapımlarından sadece bir tanesi. Mistisizm ile dolu hikayesiyle birlikte Point & Click türüne adeta yeni bir soluk getirmeyi başarıyor.

Elle çizilmiş görselliğinin yanı sıra kendine has özgün bulmaca anlayışıyla bu indirim festivalinde mutlaka göz atmanız gereken oyunların başında geliyor. Zengin bir hikaye dinletisi arıyorsanız ve içerisinde tarihi referanslar ile dolu birtakım geçmiş bilgilere odaklanmak istiyorsanız Havsala: Into the Soul Palace size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.


Evin kedisi Aspen, dağılmış bir ailenin gizemlerini Cats and the Other Lives’da ortaya çıkarıyor – %50 indirim ile birlikte 30,00 TL

 • Oyunun türü: Zengin Hikaye / Macera
 • Çıkış Tarihi: 21 Kasım 2022
 • Geliştirici Ekip: Cultic Games

Stygian: Reign of the Old Ones gibi muhteşem bir oyunu karşımıza sunan Cultic Games, en az o oyun kadar başarılı olan Cats and the Other Lives ile karşımıza çıkıyor. Ailenin reisi Bernard Mason’ın vefatından sonra Mason ailesinin bir araya toplanması ve evin kedisi Aspen’in aile bireylerinin arasında geçen diyaloglara şahit olmasını konu ediniyor.

Bu duygu dolu oyun içerisinde Aspen’i kontrol ediyor, geçmiş ve gelecek içerisindeki Mason ailesinin hikayesine tanık oluyor ve aile bireylerinin içerisinde yatan gizemli sis perdesini aralamaya çabalıyoruz. Steam Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivali kapsamında tercih edilebilecek en duygu yüklü oyunlardan birisidir kendisi.


Çizgi roman tadında adam pataklamak eğlenceli olsa gerek: Mayhem Brawler – %60 indirim ile birlikte 38,40 TL

 • Oyunun türü: Arcade / Beat’ em up
 • Çıkış Tarihi: 19 Ağustos 2021
 • Geliştirici Ekip: Hero Concept

90’ların Atari salonlarının o özgün ruhunu koruyan Mayhem Brawler, ilgi çekici görselliği ile birlikte muhteşem eğlenceli bir Beat’ em up oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Süper güçlü kolluk kuvveti Stronghold’un ekip üyelerinden oluşan takımımız, klasik bir ihbar sonrası başlayan yolculuklarına hiç beklemedikleri bir macera ile devam ediyorlar.

Beat’ em up türünü tekrar canlandıran bu yapım içerisinde 90’ların retro havası hakim. İçerisinde 3 farklı final bölümü yer alıyor ve ayrıca 4 kişiye kadar co-op oynayabilme şansınız var. Hero Concept‘e geliştirdiği bu oyundan ötürü teşekkürlerimizi bir borç biliriz.


Sakinleştirici bir strateji oyunu arıyorsanız karşınızda Pile Up! – %30 indirim ile birlikte 34,93 TL

 • Oyunun türü: Üs İnşa Etme / Strateji
 • Çıkış Tarihi: 2 Haziran 2023
 • Geliştirici Ekip: Remoob

Sevgili editörümüz Alparslan Gürlek’in daha önce ön inceleme yapma şansı bulduğu Pile Up!, ilginç binaları küçük bir ada üzerinde inşa ettiğiniz, daha sonra alanınızı geliştirerek nüfusu arttırmaya çalıştığınız ve bu süreç içerisinde harikulade şehirler inşa ettiğiniz bir strateji oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça bağımlılık yapıcı olduğunu söylememiz gerekli.

Remoob tarafından geliştirilen Pile Up!, Steam Türk Oyunlarının yer aldığı Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivali kapsamında ilgi çekici yapımlar arasında yer alıyor. Şu an erken erişim aşamasında bulunan oyun için devamlı olarak ek içerikler ve güncellemeler gelmeye devam ediyor. Yaptığımız ön inceleme yazısına buradan ulaşabilirsiniz.


Türk Mitolojisine bir davet: URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü

 • Oyunun türü: Aksiyon / Mitoloji
 • Çıkış Tarihi: 2 Ekim 2020
 • Geliştirici Ekip: Berzah Games

Şahsen çıktığı dönem ayıla bayıla oynadığım oyunlardan birisidir. Türk Mitolojisini ana temel olarak alan URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü, Uruz destanını önümüze altın tepsiyle sunuyor. Orta Asya Türk Mitolojisinin eşsiz görselliği, tarihi ve müzikleriyle bezenmiş bu oyunu mutlaka oynamanız gerekiyor. Özellikle müziklerini yıllar sonra bile dinleyebileceğinizden oldukça eminiz.

Sürükleyici bir hikaye içerisinde Uruz destanını oynamak, Berzah Games‘in muhteşem yaratıcılığı ile birleşmiş olan alt metin anlatımı ve karakterimizin kendi yolunu bulmaya çalışırken başına gelen maceralara dalmak istiyorsanız, URUZ Er Kişinin Geri Dönüşü tam size göre bir oyun.


Son dönemin popüler oyunu, kule savunması türünü gözler önüne seren Castle Of Alchemists’e bir bakın!

 • Oyunun türü: Kule Savunması / Aksiyon
 • Çıkış Tarihi: 17 Mayıs 2023
 • Geliştirici Ekip: Team Machiavelli

Hızlı tempolu bir kule savunması oyunu arıyorsanız Castle Of Alchemists size ilaç gibi gelecek. Şu an erken erişimde olan oyun, Mayıs ayında çıktığında oldukça iyi yorumlar almayı başarmıştı. Sevgili editörümüz Ahmet Kaan Mandalı, oyunu erken erişim aşamasında inceleme şansı bulmuştu. İnceleme yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Savaşçı Bellator olarak oynadığımız yapım içerisinde, düşman saldırısına uğrayan kaleyi savunmak ve savunurken kendinizi geliştirmek en temel amacınız. Silahlarınızı ve yeteneklerini geliştirecek, zorlu ve kalabalık düşman ordularına karşı koyacaksınız. Ayrıca kale içerisinde hapsolmuş diğer sakinleri de birer birer kurtarmanız gerekiyor!


Klasik ama önermeden geçilemez: Mount & Blade II: Bannerlord – %20 indirim ile birlikte 279,99 TL

 • Oyunun türü: Rol Yapma / Açık Dünya / Aksiyon
 • Çıkış Tarihi: 25 Ekim 2022
 • Geliştirici Ekip: TaleWorlds Entertainment

Yıllarca bekledik ve nihayet 2020 yılında erken erişimde kavuştuk. Tarihler 25 Ekim 2022‘yi gösterdiğinde ise tam sürüme geçmiş olduk. Aslında çok anlatmaya gerek yok ancak kısaca özetlemek gerekirse, Orta Çağ döneminde krallıklar kurduğunuz, ittifaklar yaptığınız, toprak sahibi olduğunuz veya bunların hepsini elinizin tersiyle iterek sadece korku salan bir ordu komutanı olduğunuz bir oyun Mount & Blade II: Bannerlord.

Siz nasıl oynamak istiyorsanız öyle oynuyorsunuz diyelim. Kalradya toprakları sizin vereceğiniz kararları bekliyor adeta. Steam Türk Oyunları kapsamı içerisinde şüphesiz en dikkat çekici olan oyundur kendisi. Ayrıca global anlamda da büyük bir söz sahibi olduğunu belirtmemiz gerekiyor.


Monochroma hikaye bazlı bir platform oyunu – %70 indirim ile birlikte 9,30 TL

 • Oyunun türü: Platform
 • Çıkış Tarihi: 28 Mayıs 2014
 • Geliştirici Ekip: Nowhere Studios

Monochroma, oldukça duygusal ve yeri geldiğinde hislere dokunan bir macera-platform oyunu olarak karşımıza çıkıyor. 2014 senesinde ilk piyasaya sürüldüğü zaman yerli yapım olması dolayısıyla oldukça ilgi gören oyun, günümüzde de bu popülerliği elden bırakmıyor.

Aslında sistemi sorgulamak üzerine kurulu bir hikayeyi temel alan Monochroma, bir distopyada çocuk olmanın zorluklarını gözler önüne seriyor. Bulmacalar çözecek, platformları aşacak ve ilgi çekici hikayesine misafir olacaksınız.


Vikingleri bir de bizim gözümüzden görün: Land of the Vikings

 • Oyunun türü: Koloni Simülatörü / Şehir Kurma
 • Çıkış Tarihi: 8 Kasım 2022
 • Geliştirici Ekip: Laps Games

Bir Viking kolonisine önderlik etmek istemez misiniz? Land of the Vikings, küçük bir yerleşim yerinden büyük bir Viking kasabasına dönüşmenize kadar uzanan bir macerayı temel alıyor. Kendi koloninizi kuracak, şehrinizi yönetecek ve insanlarınızla ilgileneceksiniz. Laps Games‘in bu şehir kurma oyununda Vikinglere liderlik edeceksiniz!

Şehir kurma hayranı olanların mutlaka bakması gereken bu yapım, klasik metotları bir kenara bırakarak oynanış dinamiği konusunda farklı bir yaklaşım sunmayı başarıyor. Ayrıca çarpıcı görselliği sayesinde de sizi Viking dönemine götürmeye hazırlanıyor. Çayınızı kahvenizi alın ve başına oturun deriz.


Zorluğu ile dillere destan olan Remnants of Naezith kesinlikle listemizde yer almalıydı!

 • Oyunun türü: Zorlu Platform
 • Çıkış Tarihi: 5 Şubat 2018
 • Geliştirici Ekip: Tolga Ay

Remnants of Naezith, hız tabanlı ve kanca mekaniğinin ön planda olduğu oldukça zorlu bir oyun. Klasik platform oyunlarını bir kenara iten türü sayesinde oldukça ilgi çekici olduğunu söylemek gerekiyor. Zorluğu ile ön planda olması ve içerisinde barındırdığı görsel stil ile birlikte dikkat çekici bir unsura sahip.

Ana karakterimiz Kayra’ya bir ejderha tarafından güçler veriliyor. Naezith’in güçlerini kimsenin istismar etmemesi oldukça önemli bir temel. Zorluğu, atmosferi, hikayesi ve görsel tasarımıyla Steam Türk oyunları içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söylememiz gerekli.


Evet listemiz buraya kadardı. Hilal Diyarı: Türkiye’den Oyunlar festivali içerisinde sizlere 10 farklı yerli oyunu sunmaya özen gösterdik. Biliyoruz, gönül ister ki her oyunu tek tek yazabilelim. Listeye almadığımız diğer yerli oyunlara ve geliştiricilere bir sonraki listelerimizde yer vereceğimizden hiç şüpheniz olmasın. Sevgilerle!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: