Social Empires ve Social Wars Neden Kapatıldı? #NostaljiGünleri2023

Paylaş

Bir dönemin sevilen Facebook oyunları arasında yer alan Social Empires ve Social Wars oyunları bugün resmi olarak oynanabilir değil. Oyunlar geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı olaylar neticesinde kapandı. İyi de ne oldu da kapandı? Gelin birlikte olayın sebeplerini araştıralım.

Social Wars ve Social Empires, Take-Two kurbanı oldu diyebiliriz

Olayın derinliklerine inmeden önce, daha sonra karşımıza çıkacak olan detayları bir gözden geçirelim. Kapanan iki oyunun da geliştiricisi Socialpoint şirketi. Aynı zamanda eski Facebook oyunları arasında yer alan Dragon City de yine bu şirketin oyunu. Şirketin bütün oyunlarını aşağıdaki listede sıraya koyalım.

Social Empires ve Social Wars neden kapatıldı?
Görsel: Backlogged
 • Social Empires – 2011
 • Social Wars – 2011
 • Dragon City – 2012
 • Monster Legends – 2014
 • Jurassic Hunter – 2014
 • World Chef – 2016
 • Dragon Land – 2016
 • Tasty Town – 2019
 • Word Life – 2019
 • Champions Destiny – Henüz çıkmadı
 • League of Dragons – Henüz çıkmadı

Şirketin ilk iki oyunu olan Social Empires ve Social Wars, bir satın alım sonrası kapandı. Grand Theft Auto ve Red Dead Redemption oyunlarıyla ünlenen Rockstar Games’in de ana şirketi olan Take-Two Interactive, Şubat 2017’de Socialpoint şirketini satın aldı. Sonrasında stüdyonun başta Social Point olan ismi Take-Two tarafından Socialpoint olarak değiştirildi. Bu minik değişim aslında şirketin stüdyo üzerindeki planlarının yalnızca küçük bir parçasıydı.

Bu satın alım sonrası Take-Two Interactive adı altında çalışan Socialpoint, Social Wars ve Social Empire oyunlarını desteklemeyi bıraktı. Bunun sebebi olarak da satın alım anlaşmasında söz konusu iki oyunun desteklenmesinin geçmiyor olması gösteriliyor. Yani Take Two, Socialpoint şirketini alırken aslında bu iki oyunu çoktan gözden çıkarmış. Hal böyle olunca satın alımın üzerinden çok geçmeden 2018 yılında iki oyunun da sunucuları ve forumları kapatıldı.

Bugünlerde özellikle Social Empires oyununa bir şekilde ulaşılabiliyor. Ancak oynayan ya da bulup oynamayı düşünen okurlarımız için bunun sağlıklı bir yol olmadığını söylemeden geçmeyelim. Zira açılan sunucular, resmi olarak oyunun haklarına sahip olmayan kişi ya da gruplar tarafından açıldığı için süreklilikleri büyük bir soru işareti ve verilerinizle ne yapacakları konusunda herhangi bir hakka sahip değilsiniz. Bu nedenle bu iki oyunu tamamen kapandı olarak düşünüp buna göre hayatımıza devam etmemiz en iyi seçenek olabilir. Önümüzdeki dönemlerde resmi bir açıklama ile Social Empires ve Social Wars yeniden açılırsa -ki bu çok zayıf bir ihtimal- sizlere en hızlı şekilde haber vermeye gayret edeceğiz. Ancak o zamana kadar resmi olmayan sunuculardan uzak durmak herkesin faydasına olacaktır.

Take-Two’nun Socialpoint’i şu sıralar neler yapıyor?

Stüdyo şu sıralar mobil oyunlar geliştiriyor ve çıkması beklenen iki oyunu bulunuyor. Champions Destiny ve League of Dragons oyunlarının henüz bir çıkış tarihi duyurulmadı fakat iki oyun da Android ve iOS cihazlar için geliştiriliyor. Aynı zamanda stüdyo Unity oyun motoru kullanıyor ve mobil geliştiricileri işe almaya devam ediyor. Aynı zamanda şirketin aşağıdaki videosu ilginizi çekebilir, ofislerinde hemen hemen her şeyi yapabiliyorlarmış. 🙂

Champions Destiny MOBA türünde olacak ve mobil platformlarda yükselişi hızla devam eden türe yeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Savaşları 3v3 olacak ve altı farklı sınıfı olan dört çeşit şampiyona ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda içerisinde rekabetçi bir mod da bulunacak.

League of Dragons için ise henüz resmi bir detay paylaşılmamış gibi görünüyor. Zaten henüz bu iki oyun da şirketin resmi websitesi üzerinde “oyunlar” sekmesinde görünmüyor. Ancak öyle görünüyor ki stüdyo mobil oyunlar geliştirmeye devam ediyor.

BONUS: Sanalika’nın kurucuları ile yaptığımız röportajı kaçırmayın!

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: