Sociable Soccer 24 İnceleme

Paylaş

Sociable Soccer 24, hızlı tempolu ve eğlenceli bir Arcade futbol oyununu gözler önüne seriyor. FIFPRO lisansı sayesinde 10.000’in üzerinde lisanslı futbolcuya ev sahipliği yapan oyun, alışılan “futbol oyunu” temasını bir kenara itip piyasaya kuvvetli bir giriş yapmak istiyor. Oyunu güzelce bir oynadım ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum;

Sociable Soccer 24 İnceleme
Sociable Soccer 24 – İnceleme

Sociable Soccer 24 Arcade futbol oyunlarına olan özlemi gideriyor

FC 24 ve PES gibi ultra realist futbol oyunlarından sıyırılarak daha Arcade ve eğlenceli bir tema sunmayı amaçlayan Sociable Soccer 24, nostaljik hisler barındıran bir yapım olmuş. Amiga dönemlerinde oynanan Sensible Soccer’ın yaratıcısı Jon Hare’in elinden çıkan ve atasına bir saygı duruşunda bulunan bu oyun, normalde Apple Arcade özel oyunu olarak karşımıza çıkmıştı. Sociable Soccer 21 ismiyle mobil cihazlarda oynanabilen oyun artık PC’de Steam tarafında, fakat “karışık” bir inceleme etiketine sahip kendisi.

Sociable Soccer 24 içerisine ilk girdiğinizde sizi gayet basit bir antrenman oyunu karşılıyor. Yapım içerisinde şut, pas, orta, kayma ve koşma gibi basit tuş seçenekleri var. Yani bunlar dışında öyle ekstrem ve kafa karıştırıcı yetenek hareketleri, taktik anlayışları veya oyuncu davranışları bulunmuyor. Adı üstünde, Arcade temasını benimsediği için oldukça sade ve olabildiğince eğlenceli bir yapı sunmaya çalışıyor kendisi.

Sociable Soccer 24
Sociable Soccer 24 basit bir oynanışa sahip

Antrenman aşamasında oyunu kavramak oldukça basit. Neyin ne zaman yapılacağını ve nasıl bir oyun benimseyeceğinizi çok basit bir şekilde anlıyorsunuz. İçerisinde kariyer, dostluk maçları, kupa karşılaşmaları ve PvP olarak oynayabildiğiniz bir oyun modu bulunuyor. Antrenmandan hemen sonra bir takım seçmelisiniz ve oyunun size verdiği rastgele futbolcular ile birlikte lig kariyerinize ilk adımınızı atmalısınız.

Oynanış nostaljik hisler barındırıyor ama günümüz oyuncularına yavan gelebilir

Şayet FC 24 veya PES gibi realist futbol oyunlarına çok aşinaysanız o zaman Sociable Soccer 24 size biraz ‘geri’ bir oyun gibi görünebilir. Neticede çok basit bir kontrol şeması bulunuyor ve daha çok elle çizilmiş gibi duran görselliği ile ön plana çıkıyor. Oyuna her girdiğinizde hem kariyer aşamasında hem de PvP arenalarında kullanabileceğiniz günlük bazı bonusların sahibi oluyorsunuz. Bu bonuslar bazen bir oyuncu, bazen ise para olabiliyor. Kariyer modu ise oynanışı gibi oldukça basit ve sade. Sadece arayüz açısından ilk başlarda biraz karışık gelebiliyor. Özellikle ilk 11 tercihi yaparken oyuncuları değiştirmek veya yeteneklerini görmek biraz zorlayıcı olabiliyor. Şayet kariyer modu içerisinde seçtiğiniz takım ve size verilen rastgele oyuncular ile birlikte mücadele ettiğiniz klasmanda birinciliğe ulaşmaya çalışıyorsunuz. Sadece anlamadığım bir nokta var. Seçtiğiniz takım hangi ligdeyse neden o lig içerisinde mücadele edilmemize izin verilmiyor?

Şöyle özetleyeyim; ben giriş takımımı Trabzonspor olarak seçtim. Ancak kariyer modu içerisinde mücadele etmek istediğim zaman karma bir lig içerisinde olduğumu gördüm. İngiltere, Fransa ve Amerika liglerinden takımların yer aldığı karma bir lig mücadelesine girdim. Bu sebeple o kısmı tam anlayamadım. Ayrıca puan sistemi de biraz farklı. Galibiyet halinde 3 puan değil, çok daha farklı bir puan sistemiyle ödüllendiriliyorsunuz. Hatta oyun başında bazı takımların 100 puana ulaştığını çok rahat göreceksiniz.

Sociable Soccer 24
İlk 11 tercihi yaparken ve diğer oyun arayüzlerinde biraz zorlanabiliyorsunuz.

Kariyer modu içerisinde dilerseniz siz oynuyor, dilerseniz antrenör kategorisini seçerek takımınızı yapay zekaya emanet edebiliyorsunuz. Bazı karşılaşmaları kendiniz oynasanız daha iyi, bazılarını ise yapay zekaya bırakmak çok daha mantıklı olabiliyor. Kariyer modu gayet çeşitliliği bol bir sekmede ve tatmin edici saatler sunabiliyor.

Çevrimiçi tarafında ise ya oyuncu yok ya da henüz tam oturmamış bir sistem mevcut

PvP olarak takım seçip oynamak istediğiniz zaman karşınıza bir rakip bulmanız şu aşamada çok zor. Ya oyuncu sayısı gerçekten çok az, ya da eşleştirme sistemi tam anlamıyla başarılı olarak çalışmıyor. Elbette bu bir dert değil. Neticede oyunun kariyer modunu deneyimlemek gayet yeterli şu süreç içerisinde. Ancak FC 24’ün Ultimate Team’i gibi bir süreç beklemiyor olduğunuzdan emin olun lütfen. Öte yandan PvP arenalarda yapay zeka takımlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Ancak onları yenmek gerçekten çok kolay. Hatta genel anlamda oyun içerisinde yer alan herhangi bir mod içerisindeki yapay zekayı yenmek çok ama çok kolay. Kariyer içerisinde Trabzonspor ile Manchester City takımına 6 gol attığımı söylesem mesela? Bu durum sizin muhteşem yetenekli bir oyuncu olmanızdan dolayı değil, yapay zekanın gerçekten yetersiz olmasından kaynaklı bir durum.

Maç içerisinde rakip oyuncudan bir top çalmak oldukça basit bir eylem. Sadece rakip futbolcunun üzerine giderek ona çarpıyormuş gibi topu kapabiliyorsunuz. Zaten onlar sizden topu almak istediğinde sadece kayarak müdahalede bulunuyorlar. Sonucunda ise ya sarı kart yada kırmızı kart görüyorlar. Bu sebeple oyun içerisinde yapay zeka ile karşılaşmak sandığınızdan çok daha basit ve rekabetçi bir yaklaşım sunamıyor maalesef.

Sociable Soccer 24, hızlı tempolu ve eğlenceli bir Arcade futbol oyununu gözler önüne seriyor.
Sociable Soccer 24

Saatler boyu oynayacağınızı pek düşünmüyorum

Sociable Soccer 24 her ne kadar basit ve eğlenceli bir oyun olsa bile başında saatler harcayacağınızı hiç sanmıyorum. Neticede heyecan verici bir oynanış dinamiği barındırmıyor. Kariyer modu içerisinde yapay zekanın yetersiz olmasından kaynaklı her maçta galip gelip rakiplerinize 4’er 5’er goller sallayacaksınız. Kupa maçlarında ise zaten yeterince yüksek reytingli bir takım aldığınızda her türlü kupaya erişebiliyorsunuz. Yani oyun içerisinde rekabetçi bir yaklaşım maalesef yok. Biraz zorlanmak isteyen veya yenilsem bile tekrar denerim diyenlerin durak noktası olamayacak maalesef.

Ayrıca yukarıdaki başlıkta değindiğim gibi günümüz oyuncularının realist futbol oyunlarına alışmasından kaynaklı olarak Sociable Soccer 24’ün pek fazla rağbet göreceğini sanmıyorum. Mobil tarafta yine eğlenceli dakikalar sunacaktır ancak PC tarafında maalesef yetersiz kalan bir deneyime sahip kendisi. 1-2 saat takıldıktan sonra haftalar boyunca girme gereksinimi duymayacağınız bir sürece sahip diyebiliriz. Ancak nostaljiye karşı birazcık olsa bile özlem duyuyorsanız Sociable Soccer 24 gayet eğlenceli bir yapım. Sensible Soccer’ın arcade unsurlarını alıp daha güncel bir mekanizmaya dönüştürmesi kulağa hoş geliyor açıkçası. Yine de oyundan pek fazla bir şey beklemenizi tavsiye edemiyorum.

Sociable Soccer 24 İnceleme
Sociable Soccer 24 / Nihai Puan
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Sociable Soccer 24, hızlı tempolu ve eğlenceli bir Arcade futbol oyununu gözler önüne seriyor. FIFPRO lisansı sayesinde 10.000’in üzerinde lisanslı futbolcuya ev sahipliği yapan oyun, alışılan “futbol oyunu” temasını bir kenara itip piyasaya kuvvetli bir giriş yapmak istiyor. Oyunu güzelce bir oynadım ve düşüncelerimi...Sociable Soccer 24 İnceleme