Oyunlar İyice Pahalanıyor: Sega Yeni Oyunlarını 70 Dolar’dan Çıkartacak

Paylaş

Son dönemlerde oyunların giderek pahalanmaya başlamasından sonra ortaya çıkan bir akım neticesinde büyük oyun geliştiricileri, yeni oyunları 60 dolar civarından 70 dolara çıkartarak tüm severlerin eleştirilerine mazhar olmuştu. Bu akıma katılan son firma ise Sega olacak gibi görünüyor.

Sega artık yeni oyunlarını 70 dolardan satışa sunacak

Take-Two Interactive ile başlayan 70 dolar satış bandı furyası giderek büyüyor. Oyun geliştirmelerindeki son dönem maliyetlerini göz önüne alan firmalar, yeni nesil çıkardığı oyunların artık tamamen 70 dolar bandından satılacağını savunmaya başlamıştı. Take-Two Interactive’in öncü olduğu bu durum karşımıza ilk defa NBA 2K21 ile çıkmıştı. Oyunu 70 dolardan satan firma eleştirilerin hedefi olsa bile, yeni oyun maliyetlerini göz önünde bulundurarak bu değişimin gerektiğini belirtmişti.

Sega
Sonic Frontiers

Take-Two Interactive’i ise Ubisoft ve Sony gibi dev firmalar izlemişti. Çıkardığı oyunları artık 70 dolar bandından satmayı hedefleyen bu firmalar kervanına son katılan ise Sega olabilir. Yapılan açıklamalara göre firma, büyük geliştirme süreçleri geçiren premium kategorideki oyunlarını artık 70 dolar fiyat etiketiyle satmayı hedefliyor.

Yabancı kaynaklara konuşan Sega CEO’su Haruki Satomi; “Küresel pazar içerisinde geliştirilen AAA konsol oyunları için belirtilen 59,99 Dolar fiyatı uzun yıllardır devam ediyordu. Ancak geçen yıllarda 69,99 dolardan satılan oyunlar ortaya çıktı.” ifadelerine yer verdi. Ayrıca; “Piyasaya koşullarını göz önünde bulundurarak yeni oyunlarımızdaki politikayı gözden geçirmek istiyoruz.” diye de eklemeyi ihmal etmedi.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom 70 dolarlık bir oyun

Son dönemin en popüler oyunlarından birisi olan The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom‘da 70 dolarlık fiyat etiketiyle çıkmış ve bu süreç artık normalleştirme aşamasına dönmüştü. Sega ise son oyunlarından olan Sonic Frontiers ve Yakuza: Like a Dragon gibi yapımlarını ise 60 dolar etiketiyle kullanıcılara sunuyordu. Yapılan bu açıklamalardan sonra yeni dönem çıkaracakları oyunların artık tamamen 70 dolar bandından çıkacağını varsayabiliriz.

Sega
Yakuza: Like a Dragon

Şüphesiz yurt dışında yaşayan oyuncular bu duruma büyük bir tepki gösterse bile onlar için artan 10 birimlik fiyat etiketi bizler için 200 birim artıyormuş gibi düşünebiliriz. Ülkemizde 60 dolardan satılan bir oyunun artık 1.000 ila 1.200 TL arasında satıldığını düşünürsek, 70 dolarlık bir oyunun kaç TL’den satışa çıkacağını varın siz tahmin edin.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: