Hayır, Yanlış Duymadınız! Rust Geliştiricisi Ölüm Tehditleri Üzerine GDC’deki Buluşmayı İptal Etti

Paylaş

Rust geliştiricisi Facepunch Studios, önümüzdeki hafta San Francisco’da düzenleyeceği küçük bir buluşma etkinliğini iptal etti. Stüdyo yaptığı resmi duyuru ile birlikte tehditler aldıklarını ve bu tehditleri ciddiye almaları gerektiğini belirterek, üzülerek etkinliği iptal ettiğini açıkladı. Evet, oyun endüstrisinde son yıllarda artan tehdit mesajları bir kez daha geliştiricileri tedirgin etti.

Rust geliştiricisi Facepunch Studios, buluşma etkinliğini iptal etti

Buluşma etkinliği 2023 Game Developers Conference, kısa adıyla GDC’ye yakın bir tarihte gerçekleşecekti. Ancak bu etkinlik gelen tehdit mesajları üzerine iptal edildi. Oyun yönetmeni Alistair McFarlane, PCGamer’a “Bu tehditler çok endişe verici ve ciddiye alınmalı” açıklamasını yaptı. Stüdyo GDC’ye katılacak ancak bir kahve dükkanında gerçekleşecek bu buluşma etkinliği yapılmayacak. Bunun yerine oyuncular stüdyoya e-posta yoluyla ulaşabilecekler.

Rust geliştiricisi tehditler üzerine buluşmayı iptal etti.
Hayır, Yanlış Duymadınız! Rust Geliştiricisi Ölüm Tehditleri Üzerine GDC'deki Buluşmayı İptal Etti

Oyun endüstrisindeki bu ölüm tehditleri ne yazık ki ilk kez yaşanmıyor. Daha önce de beklenen yapımların geliştiricileri tehdit edilmiş ve hatta stüdyolara sahte polis ihbarları yapılmıştı. Özellikle topluluğun içindeki stüdyo çalışanları -topluluk yöneticileri veya iletişimle ilgili rollerde çalışanlar- buna her zaman olduğundan daha çok maruz kalıyor. Aynı zamanda oyunda hile yapanların ve bu nedenle yasaklanan oyuncuların bunu yapmaya daha eğilimli olduğu biliniyor.

McFarlane, bazı durumlarda personelin ve aile üyelerinin bu tehditler nedeniyle kişisel bilgilerini değiştirmek zorunda kaldıklarını bile söylüyor. Hatta bu tür durumlar, ailelerin psikolojik durumunu da çok kötü etkiliyor. Bu nedenle yeri dahi duyurulan etkinlik, personelin güvenliği açısından risk içerdiği için iptal edildi.

Yine de oyun yönetmeni McFarlane, hayranların büyük kısmının saygılı ve destekleyici olduğunu söyleyerek genellemeden kaçındı. “Her zaman tehditkar ve taciz edici davranışlarda bulunan küçük bir grup insan olacaktır” diye de ekledi.

Yakın zamanda Güney Kore’de bir yayıncının “sahte oyun” ihbarı üzerine stüdyoya polis baskını da yapılmıştı. Dolayısıyla her ne kadar üzücü olsa da oyun sektöründe bu tür olaylar görmeye devam ediyoruz. Rust geliştiricisi yine de GDC’de bulunacak, bunu da eklemiş olalım.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: