PlayStation 5 Satış Rekorları Kırıyor

PlayStation 5 satış rakamları bu yılın ilk çeyreğinde yeni bir rekora imza attı. Sony, 2023’ün ilk 3 ayında kullanıcılara toplam 6.3 milyon konsol sattı ve satışlarla beraber konsolun kapsamı da büyümeye devam ediyor. Piyasaya sürüldüğünden bu yana toplamda 38.3 milyon PS5 konsolu satılmış durumda.

Yeni nesilde Sony yine açık ara önde, ilk 3 ayda PlayStation 5 satışları 6.3 milyonu buldu!

Yılın ilk çeyreğinde ortaya çıkan sayının aynı zamanda herhangi bir oyun konsolu için rekor olduğu belirtiliyor. Sony sadece kendisinin değil, konsol endüstrisinin de rekorunu kırmış durumda. Aynı zamanda bu sayı PlayStation 4’ün tüm zamanlarda sahip olduğu rekorun iki katına ulaşmış durumda. Ek olarak, geçtiğimiz yıl yaşanan tedarik sıkıntıları boyunca PlayStation 5 satışlarının kırdığı rekoru da üçe katladı.

PlayStation 5 satışları rekor kırmaya devam ediyor.
PS5

PlayStation 4 piyasaya sürüldükten sonra satışlarının en başarılı olduğu çeyrek 2014’ün ilk çeyreğiydi. Ocak – Mart 2014 tarihleri arasında konsol 3 milyon adet satarak kendi rekorunu kırmıştı. Şu anda PS5’in satışlarında yaşanan bu zirve, bu rekorun iki katından biraz daha fazla.

Sony 2022 mali yılında 19.1 milyon PlayStation 5 satmış

Sony’nin 2022 yılı için satış hedefi de 19 milyon kadardı. Bu çeyrekteki satışlarla birlikte şirketin hedef satışları geçtiğini de görüyoruz. Sony 2021 mali yılında pandemi döneminin tedarik sıkıntılarına rağmen 11,5 milyon PS5 satmayı başarmıştı.

PlayStation 4 ise çıktığından bu yana 40 milyon birim satmayı başarmış durumda. Bu nedenle PS5’in henüz bir nesil önceki konsolun başarısına yetişemediğini söylemek mümkün. Tabi bunda 2020’nin başlarında ortaya çıkan pandeminin ve teknolojik ürünlerin tedariğinin açmaza girmesinin katkısı da büyük.

Nihayet bu yılın başlarında tedarik sorunu çözüldü ve konsola her yerden ulaşılabilir hale gelindi. Bunun da verdiği güven ile Sony, 2024 mali yılını 25 milyon PS5 satmış şekilde bitirmeyi hedefliyor. Bu aynı zamanda PlayStation için de yeni bir rekor olacak.

Tabi bütün bu rekorlarda PlayStation 5 oyunlarının payını görmezden gelmek büyük haksızlık olacaktır.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: