PlayStation 5 Pro Söylentileri Gerçek Gibi Duruyor

Paylaş

Son dönemlerde PlayStation 5 Pro için birçok iddia ortaya atılmaya başlandı. Hatta geçtiğimiz saatlerde cihazın hangi özelliklere sahip olacağı da sızdırılmıştı. Bu iddiaların net bir açıklaması yok fakat yabancı kaynaklar işin peşini bırakmıyor.

PlayStation 5 Pro gerçek mi yahu?

İlk önce 2023 yılında çıkan söylentiler giderek güçlenmiş ve günümüze kadar büyüyerek gelmişti. Çeşitli kaynaklara göre PlayStation 5 Pro‘nun tasarlanmaya devam edildiği ve 2024 yılının sonlarına doğru çıkacağı söyleniyordu. Geçtiğimiz günlerde ise teknoloji donanım içerikleri üreten MooresLawIsDead isimli YouTube kanalı, cihazın içerdiği sistemsel özellikleri açıklayarak ortaya büyük bir iddia atmıştı. Bunu araştıran Insider Gaming kaynakları ise söylentilerin doğru olduğunu ortaya koyuyor.

PlayStation 5 Pro Söylentileri Gerçek Gibi Duruyor
PlayStation 5 Pro Söylentileri Gerçek Gibi Duruyor

Insider Gaming kaynakları, şirket içerisindeki planları açıklamaya yetkileri olmayan ve isimlerini açıklamak istemeyen bazı çalışanlar ile durumu doğrulamak adına bir araya gelmiş. Edindikleri bilgiye göre ise PlayStation 5 Pro’nun sızdırılan sistem özellikleri doğru ve şu an çıkışa çok yaklaşmış durumda. Doğrulanan sistem özellikleri şu şekilde tanımlanıyor;

  • PlayStation 5’e göre %45 daha hızlı render alabilme özelliği.
  • 2-3x Işın izleme (bazı durumlarda x4).
  • 33,5 Teraflop.
  • PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution Upscaling) yükseltme/antialiasing çözümü.
  • Gelecek SDK sürümü için 8K’ya kadar çözünürlük desteği planlanıyor.
  • Özel makine öğrenimi mimarisi.
  • AI Hızlandırıcı, 300 TOPS 8 bit hesaplama / 67 TFLOPS 16 bit kayan noktayı destekliyor.

Piyasaya sürülme tarihi hakkında ise yine net bir durum söz konusu değil ancak Insider Gaming kaynaklarının ulaştığı ve teyit ettiği bilgilere göre 2024’ün yaz aylarında PlayStation 5 Pro’yu raflarda görebiliriz. Pek tabii bu tarih, konsola çıkacak özel ve birinci parti oyunların ertelenmesi, iptal edilmesi veya farklı durumlarla karşılaşması sonrasında erteleme de görebilir. Önümüzdeki günlerde konu hakkında daha fazla detay sahibi olmayı umuyoruz.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: