Söylenti: PlayStation 5 Pro Geliyor, İddialar Güvenilir Bir Kaynaktan!

Paylaş

Oyun sektörünün bilinen isimlerden Tom Henderson, PlayStation 5 Pro konsoluyla ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Sony’nin en yeni oyun konsolunun gelişmiş bir sürümünün önümüzdeki yıl içerisinde piyasaya sürüleceğini öne sürüyor.

PlayStation 5 Pro, 2024 yılında piyasaya sürülecek iddiası

Insider Gaming‘te yazan Tom Henderson’un kaynaklarından aldığı bilgilere göre Sony, PlayStation 5 Pro konsolunu 2024’te piyasaya sürmeyi planlıyor. Konsolun geliştirilmiş sürümünde “ayrılabilir disk sürücüsü” gibi çeşitli yeni özelliklerin olacağının altını çizen Henderson, mevcut PS5 sürümünün de kademeli olarak piyasadan çekileceğini belirtiyor.

Ayrıca söz konusu ayrılabilir disk sürücüsü, kaynakların söylediklerine göre yeni nesilde gelecek PlayStation donanımlarının sadece başlangıcıymış. Öyle görünüyor ki Sony, PlayStation 5 Pro dışında konsol için de farklı donanımlar üreterek satmaya devam edecek. Henüz gelişmiş konsolun özellikleri fazla bilinmese de gelen bazı detaylara göre Sony, ışın izleme teknolojilerini “hızlandırmaya” çalışıyor. Hatta bunun için bir patent bile yayınlanmış.

PlayStation 5 Pro konsolu 2024'te çıkabilir.
Görsel: Insider Gaming

Bir önceki jenerasyonda PS4’ten pro sürüme geçişte olduğu gibi yine PS5 Pro’nun artırılmış görsellikle daha iyi performans veren bir donanıma sahip olması bekleniyor. Konsolun yeni versiyonu E3 2023’ten önce gerçekleşecek Sony’nin yeni PlayStation sunumu sırasında duyurulabilir. Dolayısıyla bu yılın sonlarına doğru da özellikleri ortaya çıkmış olur.

Tabi ülkemizde hala oyuncuların büyük bir kısmı konsolun ilk sürümüne dahi ulaşamamışken, yeni sürümün fiyatının daha da yüksek olacağını söylemek için kâhin olmaya gerek yok. Aynı zamanda PS5 Pro’nun çıkmasıyla artık elimizde kalan PS4’ler için de daha az oyun çıkacağını da tahmin ediyoruz.

Mevcut PS5 sahiplerinin %40 kadarının daha önce hiç PS4 kullanmadığını biliyor muydunuz?

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: