Party Animals İnceleme

Paylaş

Parti Oyunları… Tek başınıza çekilmeyecek bir çileye dönüşen ama kafa dengi bir arkadaş grubuyla eğlencenin doruklarını yaşayabileceğiniz bir tür. Gerçi tek başınaysanız bir Parti Oyununda ne işiniz var di mi? Gene de Party Animals her şeyi düşünmüş. O hâlde lafı daha fazla uzatmadan bu eğlenceli oyunun incelemesine geçelim.

Party Animals - İnceleme
Party Animals – İnceleme

Birkaç kafa dengi arkadaş ve Party Animals’ın yan yana gelmesi oldukça tehlikeli olabilir.

Party Animals ile tanışma hikâyem yaklaşık bir yıl öncesine dayanıyor. Oyuna bir Xbox etkinliğinde denk gelmiş, ‘’Aa arkadaşlarla fena makara döner bu oyunda.’’ deyip istek listeme atmıştım. Diğer oyuncular da öyle düşünmüş olacak ki oyunun Steam sayfası açıldıktan oldukça kısa bir süre sonra Dünya’da en çok istek listesine eklenen yapımlardan bir tanesi hâline gelmişti. Sonrasında baya bir süreç geçti tabii. Ertelenme ve diğer oyunlar derken Party Animals’a geçtiğimiz günlerde kavuştuk. Gene de çalkantılı bir çıkış süreci geçirdiğini söyleyebilirim. Oyuncuların bir kısmı oyuna bölgesel yüksek pinglerden (Türkiye’de böyle bir durum yok.) dolayı tepki gösterirken bir kısmı da çevrim dışı bir şekilde oynanmadığı için tepki göstermiş.

Party Animals - Kargaşa
Party Animals – Kargaşa

Ben oyunu oynarken bu sorunların hiçbirini yaşamadım ve arkadaşlarım ile birlikte fazlasıyla eğlendim. Bu yüzden Steam’deki olumsuz incelemelerin sizleri yanıltmasını istemem. Oyun zaten Xbox Game Pass kütüphanesinde de bulunuyor. Yani kafa dengi bir arkadaş grubunuz var ise mutlaka bir şansı hak ediyor. Party Animals, temelinde sevimli grafikleri ve basit ama kaotik oynanış mekanikleri ile öne çıkan fizik tabanlı bir yapım. Özünde Gang Beasts ile oldukça benzer fikirler barındırıyor olsa da kendi özgün stili ve çok daha oturaklı mekanikleri ile birlikte bence çok daha keyifli bir deneyim vadediyor.

Kısa oynanış sekansları ile maksimum eğlenceyi sunabilen Party Animals’ı deneyimlemek istiyorsanız yanınıza en az üç kafa dengi arkadaşınızı alın derim. Çünkü bu gerçekten tek başınıza veya az kişiyle oynayabileceğiniz, en azından maksimum keyfi alabileceğiniz bir oyun değil. Party Animals, en basit tabiriyle bir sataşma, stres atma ve anın tadını çıkarma oyunu. Yani tam bir rahatlama serüveni. Her akşam arkadaşlarınız ile birlikte Discord’ta toplanabileceğiniz ve çok komik anlar yaşayabileceğiniz bir yapım arıyorsanız işte o yapım bu.

Party Animals - Dövüş
Party Animals – Dövüş

Dört veya daha fazla kişilik bir arkadaş grubunuz yoksa da üzülmeyin. Bu noktada da diğer oyunculara karşı çevrim içi oynanış devreye giriyor. Çeşitli oyun modlarında diğer oyunculara karşı mücadele edebilir ve Party Animals’ın eğlencesini çıkarabilirsiniz. Gene de bu oynanış stili beni pek tatmin etmedi. Bu oyunun benim için maksimum potansiyeli arkadaşlarım ile birlikte oynamak. Tek veya iki kişi girdiğimiz çevrim içi maçlar bizi pek tatmin etmedi. Genelde yaklaşık altı kişi birbirimize sataşmayı tercih ettik.

İlk etapta haritaları keşfetmek ve çevre ile etkileşime geçmek gerçekten çok tatmin edici oluyor.

Party Animals’ın diğer bir güzel yanı ise bence harita çeşitliliği. Oyun içerisinde üç farklı oyun modu bulunsa da iki farklı ana oynanış stili bulunuyor.. Bir tanesinde herkes tek veya takım olarak birbiri ile dövüşüyor, diğerinde ise belirli amaçlar doğrultusunda takımlı olarak mücadele ediyor. Bunlardan bazıları; mancınık ile karşı üssü yok etmek, futbol maçı ve buz hokeyi gibi fazlasıyla eğlenceli aktiviteler sunuyor. Tabii birbirinize karşı farklı arenalarda dövüştüğünüz oyun modu da epey zevkli.

Party Animals - Çevre
Party Animals – Çevre

Party Animals, özünde ciddiyet barındırmayan bir oyun olduğu için mekanikleri, grafikleri ve animasyonları da birazcık daha komik anların yaşanmasına sebebiyet verebilecek türden. Çevre ile etkileşime geçilebilir bir yapısı da var. Yani yerde gördüğünüz tavayı alıp arkadaşınızın kafasına vurduktan sonra onu tutup bir trenin önüne atabiliyorsunuz. Evet, bunun gibi onlarcasını yapabilirsiniz. Gene de oyunun önemli eksileri yok değil. Örneğin oyun içi mağazada gerçek parayla alınan şeylerin dozu epey kaçırılmış. Fiyatlar da öyle uygun değil. Ayrıca oynanış esnasında zaman zaman küçük hatalar yaşanabiliyor. Bu da o hataya denk gelen kişinin o raundu kaybetmesi demek oluyor. Bence oyunun ana eksiği ise her şeyi ilk etapta sunuyor olması. Çeşitlilik fazla olsa bile altı saatin ardından oyunun sonsuz bir tekrara girdiğini görmeniz mümkün. Yapımcılar ellerindeki bu çeşitliliği kademeli ilerleyiş sistemi yani oynadıkça açılan yeni haritalar ve oynanış modları ile daha iyi kullanabilirdi.

Son sözler

Party Animals, özünde çok eğlenceli bir oyun. Tabii ki de kafa dengi arkadaşlar ile. Bu yüzden arkadaş ortamınıza güveniyorsanız mutlaka bir şansı hak ediyor. Fiyatı birazcık tuzlu fakat Xbox Game Pass kütüphanesinde olması onu epey erişilebilir yapıyor.

Party Animals - Nihai Puan
Party Animals – Nihai Puan
Eren Eroğlu
Eren Eroğlu
Selam! Ben Eren Eroğlu. Atarita'nın yönetiminden sorumluyum. Aynı zamanda arada sırada oyun sektörüne dair yazıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Parti Oyunları… Tek başınıza çekilmeyecek bir çileye dönüşen ama kafa dengi bir arkadaş grubuyla eğlencenin doruklarını yaşayabileceğiniz bir tür. Gerçi tek başınaysanız bir Parti Oyununda ne işiniz var di mi? Gene de Party Animals her şeyi düşünmüş. O hâlde lafı daha fazla uzatmadan bu...Party Animals İnceleme