NBA 2K24 İnceleme

Paylaş

NBA 2K24 incelememize hoş geldiniz! Her sene oyuncular arasında çeşitli tartışmalara yol açan oyun serimizin yeni oyunu nihayet çıktı Aslında bu içeriği yazarken gözümün bir ucuyla da oyunun Steam sayfasına bakıyorum ve hiç iç açıcı şeyler görmüyorum. Gerçi ben PlayStation 5 ile oynadığımdan PC tarafında yaşanan sıkıntıların hiçbiri ile karşılaşmadım. Yine de olumsuz eleştiriler oyunun genel havasını biraz düşürdü diyebilirim. NBA 2K24, 2500 olumsuz Steam incelemesi ile yeni bir rekora doğru gidiyor gibi görünüyor.

NBA 2K24 İnceleme
NBA 2K24 İnceleme

Dürüst olmam gerekirse basketbol denildiği zaman aklıma ilk gelen oyun yıllarca NBA Live oldu. Aslında her sene içten içe o oyunu aradığım da doğrudur. 2K sektöre resmen ambargo koydu ve bu alanda tek oyun olarak ilerlemeye devam ediyor. Bu sene 2K24 ile “Mamba zamanı” dedik ve tam 150 GB boyutunda olan oyunumuz için indirmeyi başlattık.

NBA 2K24’ten basketbol efsanesine saygı duruşu

NBA 2K24, bu yılı 2020 senesinde trajik bir şekilde hayata veda eden ve NBA dünyasına bir efsane olarak adını altın harflerle yazdıran Kobe Bryant’ın senesi olarak ilan etti. Oyun her sene bir yıldızı ön plana çıkartmaya devam ediyor.

NBA 2K24 inceleme
Bu yıl Mamba’ya adanmış durumda.

NBA içerisine geçen sene M. Jordan için de sporcunun kariyerindeki en önemli maçları oynadığımız bir Jordan Moment bölümü vardı. Bu sene de Kobe’nin hayatında en önemli anların yer aldığı kariyerinden 7 maçı oynadığımız Mamba Moments var. Her maçta bize verilen görevleri yerine getirdiğimizde çeşitli ödüller alıyoruz ve bu ödüller kariyer modunda bize çok farklı bir hava katıyor.

Mamba Moments güzelinden bir mücadele sunuyor

7 maç içinde toplamanız gereken 21 adet yıldız var. Kazanmak hiç ama hiç kolay değil. Ben 9 adet topladım ve emin olun bazıları yüksek derecede tecrübe ve kabiliyet istiyor. Ancak inanın, oynadıkça hırslanıyor, hırslandıkça ise daha agresif bir oyun sergiliyorsunuz. Düşünce güzel ama Kobe’nin kariyerinde daha önemli olduğunu düşündüğüm maçlar maalesef atlanmış. 2006 senesinde Toronto’ya karşı 81 sayılık efsane bir performans sergilediği o çılgın maç burada yok ne yazık ki.

Oyun içerisinde benim belki de en zorlandığım kısım MyNBA Era’s bölümü oldu diyebilirim. Geçen sene oyuna eklenen bu bölüme ek olarak The Lebron Era eklenmiş durumda. Toplamda 5 farklı dönemi, istediğiniz bir takımla yaşıyorsunuz. Şaka değil, cidden yaşıyorsunuz. Modern zamanlardan, 1980 (The Magic – Bird) dönemine kadar geniş bir zaman çizelgesi bize sunuluyor. 2000 -yani The Kobe Era- dönemi beni en çok keyiflendiren dönem oldu diyebilirim.

NBA 2K24 inceleme

MyCareer tarafı biraz paraya bakıyor

MyCareer bölümüne değinecek olursak, işte burada işler biraz karışıyor. Eğer burada harcayacak çok paranız yoksa üzgünüm, büyük bir hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Çünkü ek ödemeler yapmadan seviyenizi geliştirmeniz ve yükselmeniz inanın çok fazla saatinizi alacak. Seviye 60 olarak başladığınız bu yolculukta 80’leri sadece oynayarak görmek isterseniz bolca sabra ve uzunca boş zamana ihtiyacınız olacak. Rakiplerinizin çoğu çoktan 90 ve üzeri olduğu için sizin onlarla mücadele etmeniz ve yetişmeniz çok zor.

Bu sene oyuna eklenen en büyük özellik ise ProPlay sistemi olmuş diyebilirim. 2K yeni oyununda gerçekçiliğe daha fazla önem vermek adına resmen devrim niteliğinde bir adım atmış. Yıldız oyuncuların gerçek NBA maçlarında yaptıkları her şeyi bire bir oyuna aktarmışlar. Bunlar nedir? Diyecek olursanız, top sürmeleri, smaçları, ribaundları yani saha içinde yaptıkları kendilerine özgü tüm hareketleri ve davranışlar aynen oyunda yer alıyor. Ancak bu yeni özellik sadece yeni nesil konsollarda mevcut.

Grafikler serinin namını sürdürmeye devam ediyor

Biraz da grafikler diyelim ve konuya geçelim. NBA 2K serisinde grafikler her zaman iyi olmuştur. Saha içindeki oyuncu görünüşleri ve animasyonları kalite anlamında resmen zirvede. Fakat tribünler için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Taraftar kısmında grafikler çok ama çok kötü, bu alanda “grafik o kadar önemli mi?” diyecek olursanız aslında biraz da olsa önemli.

NBA 2K24 inceleme

Oyuncu tasarımları yine oldukça keyifli bir durumda. FIFA serisinden devşirme bir oyuncu olarak gördüğüm grafikler beni oyuna hayran bıraktı diyebilirim. En gerçekçi oyuncu yüzlerine sahip oyun sıralaması yaparsak eğer NBA 2K24 şu anda zirvede yer alabilir. Fakat bilinen oyuncuların o taranmış yüzleri ile rastgele oluşturulmuş oyuncu yüzleri arasında aşırı fark var.

MyCareer modunda şehir çok güzel görünüyor. İnsanlar, caddeler, mekanlar ve meydanlar çok iyi tasarlanmış. Stadyumlarda bazen sorunlar ve eksiklikler olabiliyor. Maç esnasında ekran tasarımı da çok gerçekçi, resmen lise yıllarımda sabaha karşı maç izlediğim o yıllara döndüm diyebilirim.

NBA serisi aslında her zaman koordineli oynanması gereken bir oyun. Yani tuş kombinasyonunuz her zaman aklınızda ve hâlihazırda bekliyor olmalısınız. “Topu aldım, potaya salladım” şeklinde oynamak gibi bir lüksünüz yok. Şut atarken bir anda beliren şut barı tamamen beceri istiyor. Barın içerisinde belli bir alanda parmağınızı çekmeniz gerekiyor ve ayarlamanız gerekiyor ki güzel bir atış yapabilesiniz.

Black Mamba
Kobe Bryant’ın Spurs’a karşı attığı dunk.

Sonuç olarak

Sonuç olarak, eğer serinin diğer oyunlarına aşinalığınız var ise oyun size çok bir şey katmayacaktır. Çünkü 2K23’ün oynanış mekanikleri üzerine çok fazla bir ekleme yapılmamış. ProPlay olayı gerçek anlamda efsane olmuş, oyuncuları gerçeklerinden ayırt etmek çok zor. Hareketleri, davranışları, şutları ve top sürüşleri birebir aynı, o hissiyat bizlere çok güzel geçiyor. Kariyer modunda ise yukarıda da söylediğim gibi eğer oyun için harcamalara ayıracak bir bütçeniz yoksa ilerlemeniz ve gelişebilmeniz için önünüzde çok uzun bir yol var. MyNBA Era’s bölümüne gelen The LeBron Era güzel olmuş. Dönemlerin devamı açısından başarılı bir ekleme olarak görülebilir.

Yeni nesil konsolunuz varsa NBA 2K24 fiyatına rağmen alınabilecek bir oyun olarak görülebilir. Fakat PC üzerinde oynayacaksanız Steam değerlendirmelerine mutlaka bir göz atın, o kadar olumsuz eleştiri boşuna olmaz.

NBA 2K24 İnceleme
NBA 2K24 İnceleme
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

NBA 2K24 inceleme içeriğimizde oyunun genel detaylarının yanı sıra PS5 sürümünün nasıl olduğunu inceliyor ve puanlıyoruz.NBA 2K24 İnceleme