Microsoft: Sony 10 Yılda Kendi Call of Duty Oyununu Yapsın

Paylaş

Birleşik Krallık Rekabet Kurulu ve Pazar Otoriteleri (CMA) dahil olmak üzere birçok düzenleyici otorite, Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının, PlayStation’ın rekabet etme yeteneğini elinden alacağını düşünüyor. Çünkü Sony’ye göre Call of Duty “yeri doldurulamaz” bir seri olarak açıklanıyor.

Microsoft ise anlaşma sağlamak için adeta elinden geleni yapıyor ve Sony’ye Call of Duty oyunlarının Xbox’a geldiği gün tüm içerik ve tam özellik eşitliği ile birlikte 10 yıl boyunca PlayStation’a da geleceğini söylüyor. Şirket yeni yayınladığı bir belgede CMA’ya, Sony’nin yeni Call of Duty alternatifleri yaratması için 10 yılın yeterli bir süre olduğunu belirtti. Hatta otoritelere “Sony bu 10 yılın sonunda uçurumun kenarına mı gelecek?” sorusunu yöneltti.

Birleşik Krallık Rekabet Kurulu ve Pazar Otoriteleri (CMA) dahil olmak üzere birçok düzenleyici otorite, Microsoft'un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının, PlayStation'ın rekabet etme yeteneğini elinden alacağını düşünüyor. Çünkü Sony'ye göre Call of Duty
Microsoft: Sony Kendi Call of Duty Oyununu Yapsın

Microsoft Sony’nin 10 yılda kendi Call of Duty alternatiflerini yapabileceğini söylüyor

Microsoft “10 yıllık süre, bir sonraki konsol nesline kadar uzanacak. Ayrıca konsolun kullanım ömrü ve hatta son yılına kadar indirilen oyunlar, geriye uyumluluk özellikleriyle çözümün 10 yıldan uzun bir süreyi kapsadığını gösteriyor” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Sony: Kralı gelse Call of Duty’e rakip olamaz

Sony ise Call of Duty serisinin PlayStation konsollarında mevcut olmadığı durumlarda, bunun yeri doldurulamaz bir boşluk oluşturacağını savunuyor. Sony’nin açıklaması şu şekilde:

“Call of Duty’nin genel olarak eğlendirme sektörü için önemi tarif edilemez. Marka Star Wars, Game of Thrones, Harry Potter ve Lord of the Rings gibi güç merkezlerine katılarak hayranlar arasında tüm eğlence markaları arasında ilk 10’a giren tek video oyunu IP’si oldu. Call of Duty o kadar popüler ki, kullanıcıların konsol seçimini etkiliyor ve sadık kullanıcı topluluğu, bir rakibin benzer bir ürün geliştirmek için bütçesi olsa bile ona rakip olamayacak kadar sağlam.”

Sonuç 26 Nisan’a kadar belli olmuş olacak

Microsoft yine de önerdiği 10 yıllık sözleşmeyi uzatmayı düşünmüyor ve bunu uzatma fikrinin bir temeli olmadığını savunuyor. CMA, Activision Blizzard satın alımı konusundaki nihai raporunu 26 Nisan’a kadar açıklayacak.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: