Telif Hakkı Sona Erer Ermez Mickey Mouse Temalı İlk Oyun Duyuruldu: Ayrıca Bu Bir Korku Oyunu Olacak!

Paylaş

1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla telif hakları sona eren Mickey Mouse ve Minnie Mouse karakterleri artık tamamen kamuya açık bir hale geldi. Bu demek oluyor ki, Mickey’in görüntüsü kullanılarak oyun veya film gibi içerikler üretilebilecek. Bunun ilk örneği ise henüz telif hakkı kalkar kalmaz duyurulan bir korku oyunu oldu.

Mickey Mouse telif hakkı neden bitti?

Aslında günümüzde bilinen Mickey Mouse tasvirinin telifi halen daha Disney’in elinde bulunuyor. Ancak 1928 yılında yayınlanan “Steamboat Willie” kısa filmindeki Mickey tasvirinin telif hakları tamamen kamuya açılmış durumda. Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre bir telif hakkı, 95 yılın ardından yenilenemeyecek şekilde kamuya açılmak zorunda kalıyor. Bu yüzden 1928 yılında yayınlanan kısa film içerisinde gördüğümüz Mickey ve Minni Mouse karakterleri tamamen kamuya açılmış durumda. Ancak modern Mickey ve Minni Mouse karakterleri halen daha Disney’in hakları altında birleşiyor.

Mickey Mouse telif hakkı neden bitti?
Mickey Mouse telif hakkı neden bitti? (Steamboat Willie görünümü yer alan Mickey karakteri)

Telif hakkının kalkmasıyla birlikte önce bir korku oyunu, ardından hemen ise bir korku filmi duyuruldu. Infestation 88 isminde Mickey Mouse temasını kullanan eşli korku oyunu, 2024 yılında oyun severler ile buluşmayı bekliyor. Nightmare Forge Games tarafından geliştirilen ve yayınlanacak olan bu korku oyununun Steam mağaza sayfasına şuradan erişebilirsiniz.

Halka açık lobiler içerisinde gizemli istilaları tedavi etmek için gönderilen 4 oyuncudan biri olacaksınız ve bu korku dolu atmosfer içerisinde çocukluğunuzun o sevimli karakteri Mickey’i daha karanlık bir şekilde göreceksiniz. Infestation 88, duyurulduğu andan itibaren Steam istek listesine eklenme konusunda rekora doğru koşuyor diyebiliriz. Özellikle telif haklarının dolmasından hemen sonra duyurulan bu oyun için yoğun bir ilgi söz konusu. Kesin bir çıkış tarihi verilmese bile oyunun test aşamalarının tamamlandığı belirtiliyor. Dilerseniz yayınlanan tanıtım fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz;

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: