Marvel Snap Nedir? Nasıl Oynanır? Yeni Başlayanlar İçin Tüyolar

Paylaş

Son dönemlerin popüler kart oyunlarından birisi olan Marvel SNAP, ülkemizde her ne kadar az bilinse bile oyuncu sayısı olarak şimdilik zirvede yer alıyor. Günümüzdeki kart oyunlarına bakacak olursak SNAP, oldukça popüler bir durumda ve geniş bir kitleye ev sahipliği yapıyor. Tabii oyuna yeni başlamak isteyen veya henüz yeni başlamış kişilerin eli ayağı birbirine dolanabilir. Bu rehberde sizlerle birlikte Marvel SNAP nedir? sorusuna yanıt arayacak, yeni başlayanlar için ufak tüyolar verecek ve oyun hakkında biraz daha detaylı bilgiler sunacağız.

Marvel Snap nedir? Nasıl oynanır?

2022 yılının Haziran ayında çıkan Marvel SNAP, hem mobil cihazlarda hem de PC’de Steam üzerinden oynanabilen bir kart oyunu. Marvel evreni içerisinde yer alan neredeyse her karakteri barındıran bu kart oyunu, genellikle 3 veya 4 dakika süren maçlarla birlikte tempolu bir oynanış sunuyor.

Oyunun ana temeli ise oldukça basit aslında. 6 raunt boyunca bir maç oynuyor, kartlarınızı ve lokasyonları doğru kullanarak rakibinizi yenmeye çalışıyorsunuz. Her maç içerisinde 3 farklı lokasyon var ve bu lokasyonlar rastgele bir şekilde karşınıza çıkıyor. Bir diğer yandan “Snap” mekaniği ise size oyun sonu gelecek veya sizden gidecek puanları hesaplıyor. Maç içerisinde bu Snap tuşuna bastığınız zaman orada beliren sayı aslında kazanacağınız veya kaybedeceğiniz puan anlamını taşıyor.

Oyun modları

Marvel SNAP İçerisinde şimdilik 3 farklı oyun mod bulunuyor. Bunlar;

  • Ranked oyun modu
  • Conquest oyun modu
  • Friendly Battle modu

Ranked

Ranked oyun modu içerisinde oynadığınız rakip ile bir kez karşı karşıya geliyorsunuz ve 6 raunt süren bir maç içerisinden galip gelmeye çalışıyorsunuz. Kazandığınız zaman “Ranked” yani rekabetçi olarak adlandırılan ve her sezon tekrar yükselmeye çalıştığınız bir sisteme puan geliyor. Tabii yukarıda bahsettiğimiz gibi şayet kaybederseniz, buradan puanınız düşüyor.

Marvel Snap Nedir? Nasıl Oynanır? Yeni Başlayanlar İçin Tüyolar
Bu Ranked tablosu, benim şahsi hesabımın kendi ilerlemesini gösteriyor.

Conquest

Conquest modu ise henüz birkaç sezon önce geldi ve çok ama çok daha eğlenceli. 4 farklı katman ve her katmanda ilerleme kaydetmeniz için bazı durumlar söz konusu. “Proving Grounds” olarak başlayan macera sırasıyla “Silver Conquest“, “Gold Conquest” ve “Infinity Conquest” olarak devam ediyor. Proving Grounds içerisinde sadece 1 rakibinizi yenmeniz yeterli oluyor ve böylelikle Silver Conquest katmanına erişim sağlayabiliyorsunuz. Orada 2, Gold’da 3 ve Infinity içerisinde 5 rakibinizi hiç yenilmeden yenmeniz gerekiyor. Bu katmanlarda bir kere bile yenilmeniz, her şeyin sıfırlanması ve başa dönmeniz anlamını taşıyor.

Aynı zamanda bu katmanlar içerisinde çeşitli ödüller kazanabiliyorsunuz. Mesela her rakip yenmenizde size “Medal” puanlarından veriliyor. Bu puanları Conquest modu içerisinde yer alan ve her sezon güncellenen mağaza içerisinde çeşitli şekillerde harcayabiliyorsunuz. Büyük ödül ise Infinity Conquest’i yenilgisiz geçtikten sonra size veriliyor. “Infinity Avatar” ödülü, kullandığınız profil görseli çerçevesine ilginç bir animasyon ekliyor ve sizi daha havalı gösteriyor!

Marvel Snap Nedir? Nasıl Oynanır? Yeni Başlayanlar İçin Tüyolar
Henüz Infinity Avatar kazanmışlığım yok 🙁

Friendly

Friendly modunda ise istediğiniz bir arkadaşınızla birlikte herhangi bir puan kaybetmeden, tamamen eğlencesine oyunlar atabiliyorsunuz. Bir nevi antrenman sahası gibi düşünülebilir.

Kendi destenizi kendiniz oluşturun

Oyunlar içerisinde kullanacağınız kartları içeren desteleri dilediğiniz gibi hazırlayabiliyorsunuz. İstediğiniz kartı kullanabiliyor ve istediğiniz diğer bir kart ile kombin yapabiliyorsunuz. Bu açıdan özgür bir deneyim sunan Marvel SNAP, oyunculara adeta rekabetçi bir ortam sunmayı hedefliyor.

Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere son dönemlerde en çok oynadığım destelerden bir tanesi High Evolutionary destesi. Bu desteyi internetin herhangi bir köşesinden bulabilirsiniz, çünkü çok popüler. Ayrıca merak ederseniz, deste içerisinde yer alan kartların açıklamalarına da yine internet üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda Marvel Snap Nedir? sorusuna cevap arıyor ve yeni başlayanlar için gerekli tüyolar veriyoruz.
Son dönemlerde sıkça oynadığım Marvel SNAP destesi

Level sistemi nasıl işliyor?

Aslında bu sorunun cevabı çok basit. Oyunda “Collection Level” adı altında bir sistem var. Bu sistem, sizin oyun içinde kazandığınız parayla kartlarınızı geliştirmenizle birlikte seviye atlıyor. Kartları geliştirmek cümlem ise yanlış anlaşılmasın. Oyun P2W değil, kartları geliştirmek sadece görsellikten ve Collection seviyenizi arttırmanızdan ibaret.

Yani kısaca örnek vermek gerekirse; yeni bir karta sahip oldunuz ve onun görünümün yükseltmek için yeterli krediye sahipsiniz. Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzere kartımı yükselteceğim zaman bana +8 Collection puanı verecek. Yani koleksiyon seviyem 8 puan yükselecek ve ödülleri alabileceğim. Böyle ilerleyerek yeni kartlar, kart görünümleri, avatarlar ve daha birçoğunu açma şansına sahip oluyorsunuz.

Peki ya kartların çıkma oranı?

Elbette oyun içerisinde bir “Pool” sistemi var. Yani bu kart seviyesi diyebileceğimiz sistem içerisinde 100’den fazla kart yer alıyor. Hepsinin size çıkma şansı pek olmadığı için ya oyunda büyük vakitler harcamanız yada para yatırmanız gerekiyor-du. Artık sistem böyle değil. Daha önce bu sistem böyle işlerken yine de P2W olmayan oyun, artık herkesin istediği karta erişim sağlayabilmesi adına bir kolaylık getiriyor.

Oyun içerisindeki mağaza kısmında “Token Shop” sekmesinde görebileceğiniz üzere bende olmayan 2 kartı da alabiliyorum. Henüz yeni sezonla birlikte gelen Alioth kartı ve Kang The Conqueror kartı oldukça nadir kartlar. Hemen üstte görebileceğiniz üzere bakiyemde 700 Token’ım var. 6,000 olduğunda ise bu kartlarından istediğimi alabiliyorum. Devamlı olarak güncellenen bu listede kaçırmak istemediğiniz veya Token’ın birikmesi gereken kartlar varsa onları sabitleyebiliyorsunuz.

Bu yazımızda Marvel Snap Nedir? sorusuna cevap arıyor ve yeni başlayanlar için gerekli tüyolar veriyoruz.
İyi kartım yok diye üzülmeyin, biraz biriktirin ve sahip olun!

Sezon bileti nedir ve nasıl işliyor?

Sezon bileti, her ay güncellenen bir bilet ve bunu satın almak için 250,00 TL ödemeniz gerekiyor. Yani her sezon başında 250,00 TL cebinizden çıkmış oluyor. Peki bu sezon bileti içerisinde neler var?

Görevleri tamamlayarak ekstra oyun içi paralar veya Token’lar kazanabiliyorsunuz. Ayrıca o sezon içerisinde gelen yeni kartlara da erişiminiz oluyor. Böylelikle daha uygun desteler yapabiliyorsunuz. Görevler ise devamlı değişiyor ve size güzel ödüller sunuyor diyebiliriz.

Bu yazımızda Marvel Snap Nedir? sorusuna cevap arıyor ve yeni başlayanlar için gerekli tüyolar veriyoruz.
Sezon bileti içerisinde ilerlediğiniz zaman sürekli ödüle boğuluyorsunuz.

Şimdi biraz yeni başlayanlar için tüyo verelim

  • Oyunu çıktığı günden beri oynayan biri olarak söylemem gerekir ki, asla paranızı çar çur etmeyin. Oyun içerisinde kazandığınız paralar çok kıymetli ve her elinize geçtiğinde gidip kart yükseltmemenizi tavsiye ediyorum. Planlayın ve stratejik davranın. Collection seviyenizi hesaba katın.
  • Bir diğer yandan ise ilk zamanlar sürekli yenileceğiniz için kendinizi kötü hissetmeyin. Çünkü oyuna yeni başladıysanız, karşınıza çok güçlü kartlara sahip rakipler gelecek demektir.
  • Conquest modu içerisinde ilerlemeye çalışmayın. Henüz yeni desteye ve yeni oyun anlayışına sahip olacağınız için çok kolay yenileceksiniz. Bunun aksine Ranked kısımda ilerleyerek kendinizi yeni sezona hazırlayın.
  • Sezon biletini anında satın almayın. Öncelikle oyunun gidişatını kavramanız gerekiyor. Hangi kart ne iş yapar gibi soruları kafanızdan attıktan ve yeterli miktarda antrenman yaptıktan sonra sezon biletini düşünmeye başlayabilirsiniz.
  • Kartlarınız çoğaldıkça yeni desteleri öğrenmek için internette araştırma yapın. Meta destelerinin yayınlandığı bazı internet sayfaları bulunuyor. Bunlardan yararlanmayı unutmayın.
  • Diyelim bir Meta desteniz var ve harika kartlara sahip. Ama sürekli yeniliyorsunuz. Bu durum moralinizi bozmasın. Bunun tek bir nedeni vardır, o da desteyi henüz kavrayamadığınızdandır. Elbette sürekli kazanacaksınız diye bir kaide yok ancak yine de aklınızda yer etmesi gerekiyor.

Evet dostlar. Marvel SNAP nedir? sorusuna yeterli cevabı verdiğimi düşünüyorum. Eğer rehber içerisinde yer almayan bir soruya sahipseniz, yorumlar kısmına belirtmekten çekinmeyin. Size her konuda yardımcı olmaya hazırım. İyi oyunlar!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: