Mafia 4, Unreal Engine 5 İle Geliştiriliyor Olabilir

Paylaş

Oyun dünyasının saygın kaynaklarından gelen bazı bilgilere göre Hangar 13, Mafia 4 olarak anılan yeni bir Mafia oyunu geliştiriyor. Bu söylenti bir süredir internette dolanıyordu. İlk üçlemenin yeniden yapılmış sürümlerini yayınladıktan sonra ortadan kaybolan Hangar 13’te neler oluyor? İşte kafa karıştırıcı kısım biraz da burası.

Mafia 4, Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor ve ön üretim aşamasında olabilir

LinkedIN‘de stüdyonun açtığı bir iş ilanında “Araç Mühendisi” aranıyor ve aslında tüm ipucu da yine bu ilanda gizli. İlanın detaylarında henüz duyurulmamış ve ön geliştirme aşamasında olan bir oyunda çalışacakları söyleniyor. Bazı kaynaklara göre bu oyun Mafia 4 olarak adlandırılıyor. Ayrıca bahsi geçen kişilerin iddia ettiği gibi oyun Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor.

İlan 2 hafta önce açıldı. Bu nedenle ilandaki bilgilerin eski ya da artık geçerli olmadığı ya da yeni bir Mafia oyunuyla ilgili olmadığı ihtimallerinin de altını çizmek gerekiyor. İlan yayınlanalı biraz olmuş olsa da ne Hangar ne de 2K konuyla ilgili bir açıklama da yapmadı. Bu nedenle bu iddialara biraz daha tedbirli yaklaşmakta fayda olabilir.

Mafia 4, Unreal Engine 5 ile geliştiriliyor ve ön üretim aşamasında olabilir
Mafia 4, Unreal Engine 5 İle Geliştiriliyor Olabilir

Ancak akılları kurcalayan bir başka soru ise Hangar 13’ün 3 yıldır ne yaptığı sorusu olacaktır. Stüdyo 2020 yılında Mafia üçlemesinin remake ve remastered sürümlerini yayınladı ve o günden beridir ne ile uğraştıkları bilinmiyor. Son Mafia oyunu çıkalı 7 yıl oldu ve üçlemenin elden geçirilmesinin ardından da 3 yıl geçti. Hala söz konusu Mafia 4 ön üretim aşamasındaysa, stüdyo 3 yıldır ne yapıyor?

Bir projenin ön üretim aşamasında olması demek aslında henüz somut olarak faaliyete geçmemiş, kavramsal şekilde bekliyor olması demek. Fikirler geliştirilip, konseptler planlanarak faaliyete geçmeden önceki aşamaya ön üretim aşaması deniyor. Eğer Hangar 13 tam 3 yıldır ön üretim aşamasında bir projeyle uğraşıyorsa, üçlemede ve özellikle son oyunda yaptığı hataları kenara not etmelerinde de fayda olduğunu düşünüyoruz. Zira oyuncular özellikle son oyunun kendisinde, ikinci ve üçüncü oyunların da remastered sürümlerinde kendilerinden hiç memnun değildi. Yalnızca ilk oyunun remake sürümüyle beğenileri toplamayı başarmıştı.

Eğer söz konusu oyun Mafia 4 ise ve henüz ön üretim aşamasındaysa, çıkış tarihinin en erken 2025, hatta 2026 olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca son dönemdeki büyük geliştiricilerin Unreal Engine 5’e yönelimleri de gözümüzden kaçmıyor. Epic Games’in oyun motoru yeni sürümde oldukça ilgi görmüşe benziyor.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: