Konsol Reklamları Rahatsız Edici Seviyeye Ulaştı: Oyuncular Tepkili!

Eğlence sektöründeki reklam kervanına artık Xbox da katılıyor.

Paylaş

Günümüzde artık reklamlar ne yazık ki her yerde ve birçoğumuz bu reklamlardan kurtulabilmek için sayısız reklam engelleme araçları kullanıyoruz. Eğlence tarafında giderek rahatsız edici bir hâl alan bu reklamlar bir süredir konsolları da çepeçevre sarmış durumda. Konsol reklamları bugüne kadar oyuncuların tepkisini çok fazla çekmemiş olsa da Xbox’ın reklamlar üzerindeki yeni testleri şimdiden oyun gündeminin ana konusu hâline geldi.

Konsol reklamları artık Xbox’ta tüm ekranı kaplıyor

Xbox ve PlayStation, yıllardır oyun konsolları tarafındaki rekabetin en büyük ikilisi konumunda. Her iki şirket de birbirlerine farklı yenilikler ile karşı koymaya çalışıyor olsa da Xbox’ın yeni hamlesi pozitif etkiden çok tepki getirmiş gibi görünüyor. Son günlerde Xbox konsolunda vakit geçiren oyuncular bırakın konsolun arayüzünü, konsolu açtıkları anda reklamlarla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Oyuncuların dert yandığı konsol reklamları rahatsız edici bir seviyeye ulaştı.
Oyuncuların Xbox konsolunu ilk açtığında karşılaştıkları reklam.

Konu konsolların sunduğu arayüz söz konusu olduğunda birçoğumuz Xbox’ın bu alanda rakiplerine kıyasla zayıf kaldığını söyleyebiliriz. PlayStation ve Nintendo en yeni konsollarında olabildiğince minimalist tasarımıyla oyuncuların beğenisini kazanmayı başarsa da Xbox kesinlikle görsel açıdan daha karmaşık bir arayüz sunuyor. Oyuncular şirketten arayüzü iyileştirmesini beklerken Xbox bunun tam aksine bir hareketle konsol reklamlarını rahatsız edici düzeyde yerleştirerek durumu ve problemi daha da büyütmeye başladı.

İlk olarak Reddit kullanıcısı VeryVideoGame’in aktardığı gelişmede yer alan reklam, oyuncular Xbox’larını açtıklarında menüye dahi erişemeden karşılarına çıkıyor. Reklamda insanlara Game Pass’e gelecek oyunlar hatırlatılıyor ve gelecek oyunlarla ilgileniyorlarsa Game Pass’e abone olabileceklerine dair bir yazı ve gelecek etkinliklere dair detaylar yer alıyor. Doğrudan arayüze yerleştirilen reklamların aksine bu reklam tüm ekranı dolduruyor ve konsolunuzu kullanmaya bu reklamı kapatmadan devam edemiyorsunuz.

Oyuncuların dert yandığı konsol reklamları rahatsız edici bir seviyeye ulaştı.

Esasında bir saniyede kapatarak kurtulabileceğiniz bir şey gibi görünse de genel kullanıcı deneyimini etkilediğinden ve zorunlu bir pop-up olduğundan gerek diğer Reddit kullanıcıları gerek oyuncular duruma tepkilerini dile getiriyorlar. Reddit’teki Dog_Apoc adlı bir kullanıcı, PlayStation’ın da ana ekranında reklamlar olmasına rağmen bunların çok daha az rahatsız edici olduğunu belirtiyor. Başka bir Xbox kullanıcısı ise artık reklamlardan bıktığı için Xbox’ını sürekli olarak çevrimdışı modda kullandığını söylüyor.

Xbox ve Microsoft cephesinden konuya dair bir açıklama gelmiş değil ancak Microsoft’un Windows 11’e yönelik son yaklaşımlarını da göz önünde bulundurursak, bu kararından pek de geri adım atacak gibi durmadığını söyleyebiliriz.

Kaynak:The Gamer
Barış Bulut
Barış Bulut
Ömrü bir şeyler karalamakla geçen teknoloji ürünü.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: