Indiana Jones and the Great Circle Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey: “The Great Circle” Dedikleri Ne Ola Ki?

Çemberimde gül oya...

Paylaş

Geçtiğimiz günlerde yeni bir oynanış videosuyla karşımıza çıkan Indiana Jones and the Great Circle için detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Bu oyun nedir ne değildir konuşalım, detaylarından bahsedelim. Böylelikle hem kafadaki soru işaretleri gitsin, hem de oyun hakkındaki en önemli detaylar öğrenilsin. Hazırsanız yazımıza başlayalım;

Indiana Jones and the Great Circle çıkış tarihi ve fiyatı

Indiana Jones and the Great Circle için henüz kesinleşmiş bir çıkış tarihi bulunmuyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen Xbox Games Showcase esnasında oyundan yeni bir fragman gördük fakat net çıkış tarihini göremedik. Yine de yapımın 2024 yılı içerisinde karşımıza geleceğini biliyoruz. Öte yandan oyunun ön sipariş fiyatları da henüz belli olmadı. Fakat önümüzdeki dönemlerde ön siparişe açılmasını bekliyoruz. Ayrıca ortaya atılan bazı iddialara göre oyunun standart sürüm fiyatı 60 dolar civarında olacak. Şayet Steam’de MENA fiyatlandırması görürsek o zaman 30 dolar civarlarına satın alabiliriz gibi görünüyor.

Ufak hatırlatma! Indiana Jones and the Great Circle ilk günden Xbox Game Pass içerisinde yer alacak!

Peki oyunun konusu ne? Bu sefer kimin tekerine çomak soktuk?

Bildiğiniz üzere Indiana Jones, tarihin akışını değiştirecek veya olaylara yön verecek arkeolojik eşyalara/keşiflere pek bir takıntılı. Daha doğrusu bu eşyaların kötü adamlar tarafından ele geçirilmesini istemiyor. The Great Circle içerisinde de klasik bir hikaye bizleri bekliyor diyebiliriz. Pek fazla bilgi sahibi olmadığımız bir grubun kadim bir gücü aradığını ve karşısında Jones’u bulduğunu biliyoruz. Tabii bu koşuşturma sırasında tarihin en büyük gizemlerinden birisi de açığa çıkıyor. Yine de olayları daha detaylı anlamak adına size bu “Great Circle” denen şeyin ne olduğunu birazdan anlatacağım. Bu sayede olaylara daha hakim bir şekilde oyunun başına oturabileceksiniz.

Indiana Jones and the Great Circle hangi zaman diliminde geçiyor? Filmlerle bir bağlantısı var mı?

Şimdi bu çok beklediğimiz macera dolu oyunun hangi zaman diliminde geçtiği de önemli bir konu. Çünkü aslında bu yapım, az sonra bahsedeceğim iki film arasındaki zaman boşluğunu dolduruyor. Ayrıca ek olarak söylemem gerekir ki, The Great Circle’ı oynamak için filmlerin hepsini izlemenize gerek yok. Sadece birkaç karakteri bilseniz yeterli olacaktır.

Indiana Jones and the Great Circle için detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Bu oyun nedir ne değildir konuşalım, detaylarından bahsedelim.
Indiana Jones and the Great Circle

Şimdi, Indiana Jones and the Great Circle oyunu 1937 yılında geçiyor. Indiana’nın tam maceraperest ve delidolu olduğu zamanlar. Filmlerin de hangi tarihlerde geçtiğini ve oyunun bu filmler arasında nerede oturduğuna bir bakalım;

  • Indiana Jones and the Temple of Doom – 1935
  • Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark – 1936
  • Indiana Jones and the Great Circle – 1937
  • Indiana Jones and the Last Crusade – 1938
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 1957
  • Indiana Jones and the Dial of Destiny – 1969

Şimdi geldik en heyecanlı kısma: “The Great Circle” dedikleri büyük çember nedir?

Oyunun isim babası olmasının yanı sıra The Great Circle aslında büyük bir anlam taşıyor. Yönetmen Jerk Gustafsson’ın da açıklamalarına göre Büyük Çember olarak tabir edilen şey aslında Dünya etrafında dönen ve antik kalıntıları birbirine bağlayan bir daire gibi görünüyor. Bunu Ekvator çizgisi gibi düşünebilirsiniz. Zaten havacılıkta kullanılan bir navigasyon sistemi olan “Büyük Daire” sisteminin de bu kapsam içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. Oyun içerisinde ziyaret edeceğimiz lokasyonların birbirleriyle düz bir çizgi üzerinde sıralanması da tesadüf değil gibi…

Şayet oyundaki lokasyonlar üzerinde büyük bir çizgi çekmek isterseniz zaten isim babası olan “Büyük Çember” açıklamasını elde etmiş oluyorsunuz. Yani Indiana Jones and the Great Circle bizleri Dünya etrafında dönen ve antik kalıntıları birbirine bağlayan bir daire üzerinde maceraya çıkartacak. Tarihte inşa edilmiş ve gizemleri çözülememiş lokasyonların çembere dahil olduğu ve çok daha büyük bir gizemin oyun içerisinde bizleri beklediğini söylemek yanlış olmaz.

Aslında olay bu dairenin üzerinde yer alan lokasyonların getirdiği bir gizemden de ibaret değil. Muhtemelen bu açıklamayı oyunun çıkışında göreceğiz ancak bazı teorilere göre oyunda ziyaret edeceğimiz mekanlar, bizlere Büyük Çember içerisinde yer alan daha büyük bir gizemi açıklamada yardımcı olacak. Birazdan oyunun geçeceği bazı lokasyonları da sizlerle paylaşacağız ve hepsinin tarihte büyük bir gizem konusu olan yerler olduğunu anlayacaksınız.

Indiana Jones and the Great Circle için detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Bu oyun nedir ne değildir konuşalım, detaylarından bahsedelim.
“The Great Circle”

Peki oyunda ziyaret edeceğimiz lokasyonlar hangileri?

Yapılan açıklamalara göre Indiana Jones and the Great Cİrcle içerisinde bizleri birden fazla mekan karşılayacak. Fragmanlarda gördüğümüz veya çeşitli konsept tasarımlarda karşımıza çıkan lokasyonları şöyle bir sıralayalım;

  • Vatikan: 1937’lerin Vatikan semalarında koşacağız. Muhtemelen burada gizli arşivlere ulaşmaya çalışacak ve Büyük Çember hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Tabii işin doğası gereği peşimizdeki kişilerden de kaçacağız. Tamamen tahmini olarak bu bölümün gizlilik içerisinde yürütüleceğini düşünüyoruz.
  • Sukotay Tapınağı (Tayland): Tayland içerisindeki antik Sukotay Tapınağını ziyaret edeceğiz.
  • Himalayalar: Son fragmanla birlikte karşımıza çıkan bu karlı bölgenin Himalayalar olduğu düşünülüyor. Zaten bu lokasyona filmlerden de aşina olan Indiana, bakalım neyin peşinde olacak.
  • Piramitler (Mısır): Zaten gizemi hâlâ çözülemeyen ve nasıl yapıldığını bile tam kesitremediğimiz bu lokasyonun Büyük Çember ile bağlantılı olması kaçınılmaz bir olay olurdu. Bu sebeple oyunda Mısır semalarını da ziyaret edeceğiz. Ancak fragmanlarda gördüğümüz çöl lokasyonları farklı bir Afrika ülkesinde de geçiyor olabilir.

Bunlar sadece bildiklerimiz. Bizlere açıklanmayan veya en azından konsept tasarımlarda görmediğimiz (Şangay gibi) farklı lokasyonlar da muhtemelen oyun içerisinde yer alacaktır. Daha farklı bilgiler geldiği zaman bu yazıya güncelleme yapacağız ancak bizden şimdilik bu kadar. Umarız açıklayıcı bir yazı olmuştur!

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: