House Flipper 2 İnceleme

Paylaş

Frozen District tarafından geliştirilen terapi niteliğinde bir simülasyon olan House Flipper 2 incelememize hoş geldiniz. Bugün sizlerle 14 Aralık’ta çıkan yeni oyunun, önceki oyuna kıyasla ne gibi yaşam kalitesi iyileştirmeleri olduğuyla birlikte temel olarak nasıl bir yapıyı ele aldığını irdeleyip, nihai bir sonuca varacağız. İlk oyunu da oynamış biri olarak her ikisi arasındaki ciddi farkları ve yaşanan gelişmeleri elimden geldiğince aktarmaya çalışacağım. Öyleyse buyursunlar!

House Flipper 2 inceleme
House Flipper 2 – İnceleme

House Flipper 2 İnceleme: Terapi tadında bir oynanış

Serinin ilk oyununda da olduğu gibi House Flipper 2, özünde bir “yeniden yap simülasyonu” diyebiliriz. Oyun döngüsünde e-posta yoluyla aldığımız işleri yaparak kazanç sağlıyor, daha zorlu ve kalifiye işleri kabul edebiliyor ve kendi evlerimizi satın alıp, dönüştürerek satabiliyoruz. Bu yolculuğunuz sırasında başta sahip olmadığınız araçlara ulaşıp, araçları kullanım sıklığımıza bağlı olarak beceri puanları kazanıyor ve yeteneklerimizi geliştirebiliyoruz.

House Flipper 2 İnceleme
Ortalığı şu şekilde gördüğünüzde iştahınız kabarmaya başlıyorsa doğru yerdesiniz.

Daha önce House Flipper, Powerwash Simulator gibi oyunlara onlarca saat mesai harcadığımdan bu türü sevdiğimi söyleyebilirim. Ancak bazı oyuncular için uygun olmadığının da altını çizmeliyim. Örneğin sadece rekabetçi oyunlardan ve çevrim içi yapımlardan hoşlanıyorsanız, House Flipper 2 ne kadar iyi bir oyun olursa olsun, sizi yakalaması gerçekten zor olacaktır. Bunun bilincinde olduğunuzu varsayarak oyun hakkındaki temel görüşlerimi belirttiğim kısma geçiyorum.

Tabandan tavana detaylı bir değişim

Oynanış tarafında House Flipper 2’nin ilk oyunun üzerine birkaç kat çıktığını söyleyebilirim. İlk oyunda beni en çok rahatsız eden şeylerden birisi, oyunun başlangıç safhasında hızlıca tüm araçları kullanmayı öğretip sonrasında uzun ve yorucu işlerin içine atıyor olmasıydı. Bu da bir anda gözümün korkmasını ve işleri alırken tedirgin olmamı sağlamıştı. İkinci oyunda ise daha katmanlı ve peyderpey bir ilerleyiş söz konusu.

House Flipper 2
Oyunda işleri yaparken bu şekilde telefon görüşmeleri ile karşılaşabiliyorsunuz.

Başlangıçta eğitim tadında birkaç iş alıyor, burada ilk ve en temel araçlarımızı kullanmayı öğreniyoruz. Çöpleri toplamak, etrafı silerek temizlemek, elektrikli süpürge kullanmak gibi temel faaliyetler ileride yerini boya yapmak, duvar yıkmak & inşa etmek ve yüzey kaplaması döşemek gibi daha ileri düzey işlere bırakıyor. Tabii ki daha önce öğrendiğiniz mekanikleri geride bırakmıyor, üstüne katarak ilerliyorsunuz. Aslında “ne kadar çok bilirsen, o kadar çok yaparsın” diyerek buradaki ilerleyişi kısaca özetleyebilirim.

Becerilerimizi geliştirebiliyor ve “tükenmişlik açmazından” korunabiliyoruz

Eğitimi bitirdikten sonra ihtiyacımız olan tüm araçları öğrenmiş ve kilidini açmış oluyoruz. Bundan sonra yapacağımız işlerde de bütün bu araçları kullanmamız gerekiyor. Buradaki tehlike, geliştirici ekip tarafından iyi görülmüş ve gerekli tedbirler alınmış. Oyunda karakterimizin becerilerini geliştirerek yaptığımız kompleks işlerin bizi tüketmesine izin vermiyor ve başta aldığımız keyfi sonuna kadar koruyabiliyoruz.

House Flipper 2
Becerilerinizin oyuna etkisini videolarla göstermeleri harika olmuş.

Bu konuyu örneklendirerek açıklamam gerekirse, aynı işte hem evdeki gereksiz eşyaları satmamız, hem yenilerini almamız ve bu sırada da ortalığı temizleyerek bazı duvarları yıkmamız isteniyor. Bu da yetmezmiş gibi, bazı yerlere yeni duvarlar yapıp hepsini boyamamız da isteniyor. Üzerimizdeki iş yükü bu kadar fazla olunca, yerleri yavaş sildiğimizi fark edip sıkılmaya başlayabiliyoruz. Ancak karakterin temizlik becerisini geliştirdiğimizde artık yerleri hızlıca siliyor ve görevlerin sayısı ne kadar artsa da söz konusu oturum için harcamanız gereken süre o kadar artmıyor. Bu da oyuncunun tükenmesinin önüne geçiyor. Beceri ağacının yerleştirildiği konumu oldukça beğendim ve oyundaki işlevinin de zekice tasarlandığını söylemeliyim.

Yeni oyun daha da detaylı olmuş

İlk oyunu oynayıp ikincisindeki detay seviyesini merak edenlerden birisiyseniz, bu konuda da sizi aydınlatmama izin verin. House Flipper 2 genel anlamda ilk oyunun üzerine birkaç katman daha ayrıntı seviyesi ekleyen bir oyun olmuş. Etraftaki lekeleri silerken sprey kullanabilme gibi detayları bir kenara bırakalım; oyunda yeni bir montaj sistemi bulunuyor. Yani herhangi bir evde bulunacak basit bir eşyanın parçalarını monte etmeye kadar ilerleyen bir ayrıntı seviyesi katmanı daha eklenmiş.

House Flipper 2 inceleme
Oyunda bir saat montajına ait ekran görüntüsü.

Montaj sekmesinden masa lambası, yemek masası gibi birçok nesnenin montajının nasıl yapıldığını öğreniyor ve burada küçük bir mücadelenin içine giriyoruz. Montaj süremiz, ilgili eşyanın montajını bitirdiğimizde bize yıldız olarak geri dönüyor. Eğer üç yıldız ile bitirip mükemmel bir şekilde o işin altından kalkabildiysek, artık yaptığımız işlerde o nesneyi mağazadan daha ucuza alabiliyoruz. Bunlar mikro değişiklikler gibi görünse de uzun vadede diğer işlerden elde ettiğimiz kazancı artırıyor ve daha kârlı şekilde çalışarak hayalimizdeki “sıfırdan ev yapma” projesine daha hızlı ilerleyebiliyoruz.

Ayrıca işverenlerimizin evlerine aldığımız eşyaları yerleştirirken estetik kaygıyı bir kenara bırakmamıza gerek kalmıyor. Örneğin yerleştireceğiniz bir dolabı, duvarın rengine uygun bir renk seçip bu şekilde satın alabiliyoruz. Bu ilk oyunda da bulunan bir özellikti ve ikinci oyunda karşımıza çıkması güzel olmuş. Ancak şimdiden belirtmem gerekiyor ki eşyaları özelleştirme seçeneklerimiz, ilk oyunda olduğu kadar fazla değil. Bunun ilerleyen süreçte eklenecek yeni güncelleme ve DLC’ler ile geleceğini düşünüyorum. Ancak oyunun ana sürümünde özellikle bu taraftaki çeşitliliğin daha fazla olmasını ve ileride ikinci bir ödeme yapmadan, standart sürümü elde eden herkesin ulaşabilmesini isterdim.

Her şeyi biraz daha hızlı yapabilmeniz için opsiyonlar sunulmuş.
Her şeyi biraz daha hızlı yapabilmeniz için opsiyonlar sunulmuş.

Oynanış tarafının tuzluları da bulunuyor

Her şey ne kadar pürüzsüz ve tatlı ilerlese de oyunda can sıkıcı bazı değişiklikler ve eksikliğini hissettiğimiz içerikler de gözüme çarptı. Örneğin; bir yüzey kaplamasını ya da boyayı hatalı şekilde uyguladığımızda, ne yazık ki bu durumu geri almamızı sağlayan bir sistem bulunmuyor. Yani duvar kağıdının bir parçasını yanlış yerleştirirseniz, en iyi seçeneğiniz yanlış yerleştirilen yerde daha önce bulunan dokuyu mağazadan bulup, satın alarak eklemeniz olacak. Burada bir “geri al” tuşu bulunsaydı eminim ki çok daha verimli olurdu.

Öte yandan, bu tür oyunlarda belki de saatlerce süren bir işin ardından oyuncuya “öncesi / sonrası” şeklinde bir görsel ya da istatistik iletilmesi gerekiyor. Saatlerce uğraştığımız bir evin ardından gördüğümüz tek ekran “evet, 3 yıldız aldın, tebrikler!” şeklinde oluyor. Bu konuda Powerwash Simulator oynayanlar beni daha iyi anlayacaktır. O oyunda, kademe kademe bütün ilerleyişiniz bir GIF haline getiriliyor ve işi bitirdiğinizde “işte böyle yaptın!” diye gösteriliyordu. House Flipper 2 gibi bir oyunda bu özelliğin olmaması hem kısa, hem de uzun vadede oyuncuya sunulan tatmin hissine ket vuruyor.

House Flipper 2 inceleme
Sanırım oyunun en tatmin edici içeriği cam silme mekanikleri.

Teknik tarafı ve grafikleri de ele alalım

Simülasyon türündeki yapımlarda genelde grafikler pek ön plana çıkmaz ancak 2023 yılını bitirmemize ramak kaldı. Bu yıl çıkan gerek simülasyon, gerekse diğer türdeki oyunlar oyuncular nezdinde görsellik anlayışı için yeni bir çıta belirledi. Elbette bu yükseltilmiş yeni çıta ve muazzam grafikler beraberinde teknik sorunları da getirdi. House Flipper 2 incelememizin teknik tarafında oyunun bilgisayarlarda nasıl çalıştığını ve görsellik açısından ne gibi detaylara sahip olduğunu irdeleyeceğiz.

Grafikler fena değil fakat yeni bir çıta belirlemiyor

İlk oyunda olduğu gibi House Flipper 2’de de basit bir görünüm hedeflenmiş. Duvar boyama, renk seçimi gibi işlemler yapıldığı için ağır işleme sonrası efektleri yerine görsel kaliteyi yakalamak için yüksek doku çözünürlükleri üzerine çalışılmış. Ancak bu yöntem, 2015’te Unity 5 motoru ilk çıktığında geçerliydi ve birçok oyun bu tarihten sonra daha farklı teknikler üzerinden ilerledi. Bu nedenle sunduğu görselliğin teknik altyapısı bakımından House Flipper 2’de bazı şeyler çok basite indirgenmiş.

House Flipper 2
House Flipper 2

Evler dışında etraftaki nesneler ve yeşilliklerin modellerindeki ayrıntı seviyesi, 2023’ün sonlarında çıkmış bir oyuna göre çok “eski moda” duruyor. İçerisindeki sistemlerle CPU’lara bindirdikleri yükün handikabını azaltmak için grafik işlemcilere çok eziyet etmek istememişler gibi duruyor. Ancak grafik bakımından House Flipper 2’nin tam potansiyeline kavuşmadığını hissettim. Bu nedenle bu tarafa yüksek puan vermem güç olacak.

Kötü mü görünüyor? Diye soracak olursanız, bu oyunun kötü göründüğünü söylemenin de aynı şekilde güç olduğunu söyleyebilirim. Ancak oyunun genel kalite çıtasının altında kalan görsellik ve efektler, oynarken hissettiğiniz “kalite hissini” zedeliyor.

Teknik tarafta yapılan fedakarlıklar ödülünü vermiş

Grafik kısmında bahsettiğim fedakarlıklar, teknik tarafta ödülünü vermiş gibi görünüyor. Ortalama üstü bir sistemde oynamış olsam da House Flipper 2’nin sorunsuz çalıştığını söyleyebilirim. Ayrıca nispeten düşük sistemler ile oynayan insanların da sorun yaşamadığını görmek ve tecrübelerini dinlemek, optimizasyon konusunda olumlu bir görüşe sahip olmamı sağladı. Herhangi bir çökme, takılma sorunu yaşamamakla birlikte oyun içerisinde de şimdilik herhangi bir bug gördüğümü söyleyemeyeceğim. House Flipper 2, mühendislik tarafında iyi çalışılmış bir oyun olmuş ve ilk oyun çıktığı gün yayınlanan bilgisayar donanımlarının yeni oyunu çalıştırabilmesine olanak sağlıyor.

Bütün bunlar Türkçe dil desteği sayesinde daha anlaşılabilir hale gelmiş

Oyunun size açıklamak durumunda kaldığı onlarca mekanik, iş almak için okuduğunuz e-posta yazışmaları ve birçok açıklama metni oyunda Türkçe olarak yer alıyor. Aynı zamanda telefon görüşmeleriniz, diyaloglar ve diğer her şeyin Türkçe olması, House Flipper 2’yi daha anlaşılabilir bir oyun haline getiriyor.

House Flipper 2 Türkçe
Oyunun Türkçe dil desteğine sahip olması çok iyi olmuş.

Bu anlaşılabilirlik de oyunun sürükleyiciliğini fazlasıyla destekleyerek ana dili İngilizce olmayan bizim gibi oyuncuları daha uzun süre oyunda tutmayı sağlıyor. Özellikle bu yıl aralarında Baldur’s Gate 3’ün de bulunduğu harika bir kadroda birçok Türkçe oyun görmek fazlasıyla sevindirici. House Flipper 2’nin de bu kadronun arasına katıldığını görmek beni ziyadesiyle mutlu etti. Tabii ki dil desteği için açmış olduğum paragraflar, oyunun puanlamasına doğrudan etki etmeyecek. Çünkü bu adil olmazdı. Ancak sizlerle bu detayları paylaşmadan geçmek de istemedim.

Uzun lafın kısası

Velhasıl kelam, House Flipper 2 incelememizi özetleyecek olursak; gayet iyi bir devam oyunu olmuş. Eksikliğini hissettiğimiz ve ilk oyundan aradığımız şeyler olsa da oyunu sizlere gönül rahatlığıyla önerebilirim. İster önceki oyunu oynamış olun, isterseniz de oynamadan gelenlerden birisi olun, rahatlatıcı bir oyun arıyorsanız House Flipper 2’ye göz atmanızı tavsiye ederim.

Oyun şu anda Steam platformunda çıkış haftasına özel %10 indirim ile 21,59$ fiyatıyla satılıyor. Fiyatlandırmanın biraz tuzlu olduğunu düşünsem de yüzlerce saat oynanış süresi olan bir yapım için uygun bir yatırım olacaktır. Ayrıca MENA-USD fiyatlandırması yapıldığının, oyunun orijinal USD fiyatının 35,99$ olduğunun da altını çizmekte fayda var.

House Flipper 2 incelememizden şimdilik bu kadar. Sizler de oyun ile ilgili aklınıza takılan soruları yorumlar kısmında benimle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Bir başka incelemede daha görüşmek dileğiyle, sevgi ve oyun ile kalın!

House Flipper 2 - İnceleme
House Flipper 2 – İnceleme
Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi:

Frozen District tarafından geliştirilen terapi niteliğinde bir simülasyon olan House Flipper 2 incelememize hoş geldiniz. Bugün sizlerle 14 Aralık'ta çıkan yeni oyunun, önceki oyuna kıyasla ne gibi yaşam kalitesi iyileştirmeleri olduğuyla birlikte temel olarak nasıl bir yapıyı ele aldığını irdeleyip, nihai bir sonuca varacağız....House Flipper 2 İnceleme