Hogwarts Legacy, GTA 5’ten Sonra Bir İlki Başardı!

Paylaş

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulup en çabuk unutulan oyunlarından birisi olan Hogwarts Legacy, büyük bir başarıyı sırtladı ve sürdürmeye devam ediyor. Popüler evrenlere yönelik yapılan oyunlara dair önyargıyı yer ile yeksan eden yapım, Birleşik Krallık’ta GTA 5’in ardından bir ilke imza attı. Harry Potter evreninde geçen RPG oyunu satış başarılarını yenilemekle kalmayıp, Birleşik Krallık’ta FIFA oyunu olmadığı halde yıllık tablolarda fiziksel satışlarda 10 yıl sonra zirveyi gören ilk oyun oldu.

Hogwarts Legacy’nin en güçlü olduğu platform: PlayStation 5

2023’te Birleşik Krallık’ta fiziksel sürüm -ya da kutulu oyun- satışları anlamında en çok satış sayısına sahip olan oyun Hogwarts Legacy oldu. Bu da onu GameIndustry.biz tarafından gelen raporlara göre, GTA 5’ten bu yana FIFA oyunu olmadığı halde fiziksel satışlarda zirveyi gören ilk oyun yapıyor.

Aynı zamanda Harry Potter RYO’sunun en güçlü olduğu platform da PlayStation 5 olarak karşımıza çıkıyor. Arkasından PlayStation 4 geliyor ve onu da Nintendo Switch takip ediyor. Oyunun Switch versiyonu Kasım ayında, PS4 ve PS5 versiyonları ise Şubat ayında yayınlanmıştı. Birleşik Krallık genelinde toplamda 12,76 milyon kutulu video oyunu satıldığını hesaba katarsak, Hogwarts Legacy’nin finansal başarısının ne denli büyük olduğu da ortaya çıkıyor.

Hogwarts Legacy
Hogwarts Legacy

Birleşik Krallık satışlarının yanı sıra oyun, ABD’de de oldukça başarılı bir yıl geçirdi. Öyle ki ABD’nin en güçlü ve popüler markalarından birisi olan fakat bu yıl beğenilmeyen Call of Duty: Modern Warfare III ile zirve için göğüs göğüse çarpışıyor.

Kitapların 100 yıl öncesini konu alan oyunda oyuncular, Hogwarts’a kaydolan yeni bir büyücünün rolünü üstleniyor ve karakterlerini gönüllerince özelleştirebiliyorlar. Eğer oyuna dair detayları ve nasıl bir yapıya sahip olduğunu merak ediyorsanız, Hogwarts Legacy incelememizi okumanızı da tavsiye ederiz.

Ayrıca oyunu oynayanlardan biriyseniz ve deneyiminizi daha keyifli hale getirmeye niyetiniz varsa, sizler için hazırladığımız Hogwarts Legacy modları listemize de mutlaka göz atın. Hayatınızı kolaylaştıracak, sizi kahkahalara boğacak birçok modu da orada listelemiştik. Sizler de oyun ve başarısı hakkındaki görüşlerinizi bizlerle ve diğer sevgili okurlarımızla yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Oyun dünyasının akşam yemeğinden bile haberiniz olsun istiyorsanız, bildirimleri açmayı da unutmayın.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: