Gollum’un Özür Mektubu Yapay Zeka Tarafından Yazılmış Olabilir

Paylaş

2023 yılının başında piyasaya sürülen ve barındırdığı problemler nedeniyle yerden yere vurulan The Lord of The Rings: Gollum’un başı bu sefer de yapay zeka ile dertte. GameTwo ve eski Daedalic personelleri arasında gerçekleşen röportaj sırasında ortaya çıkan iddialara göre oyunun sorunlu çıkışından sonra yayımlanan özür mektubu aslında yapay zekaya aitmiş. Gelin röportaj boyunca konuşulan meselelere birlikte göz atalım.

The Lord of The Rings: Gollum Fiyaskodan Fiyaskoya Koşuyor

GameTwo’ya konuşan iki gizli kaynağa göre mektup, yapay zeka yazılımı ChatGPT ile yapıldı. Bunun da ötesinde yapılan özür açıklamasının aslında yayıncı Nacon tarafından ele alındığı, geliştirici Daedalic Entertainment’ın bu durumdan haberi olmadığı belirtildi. Mektubun başındaki “The Lord of The Ring” ifadesiyle birlikte ortaya çıkan iddiaların doğruluk payı oldukça güçlü hale geliyor.

Yapılan bir röportajda konuşan eski geliştiriciler, Gollum'un özür mektubunun yapay zeka tarafından yazıldığını iddia ettiler.
Gollum'un Özür Mektubu Yapay Zeka Tarafından Yazılmış Olabilir

Nacon’un özür sürecini tek başına yürütmesi ve yapay zeka kullanmış olmasının yanı sıra röportajda yapımın geliştirilme süreci boyunca sahip olduğu bütçenin 15 milyon avro civarında olduğu açıklandı. Eski Daedalic Entertainment geliştiricisi ve teknik direktörü Paul Schulze ise konuyla alakalı olarak “Oyun üzerinde çalışan; 10, 15, 20 yıldır geliştirici olan insanlar vardı. Onlar iyiydi ancak kendilerine fon verilmediği için sihir yapamadılar” dedi.

Videoda konuşulan bir diğer konu ise 2023 sürümünden önce sürenin dolması sebebiyle oyunda olması gereken bazı karakterlerin ve ara sahnelerin oyuncudan gizlendiği yönünde. Durumu bir örnekle açıklayan Schulze “Gollum’un iki ana karakter arasında geçen bir konuşmayı gizlice dinlediği bir sahne vardı ancak hiçbir zaman canlandırılmadı. Bu nedenle Daedalic, diğer karakterleri hiç göstermeden Gollum’un sadece bir pencereye bakmasını ve ses kaydının oynatılmasını sağladı.” dedi.

Gollum
Gollum'un Özür Mektubu Yapay Zeka Tarafından Yazılmış Olabilir

Son olarak fragmanlarda oyunculara gösterilen argüman sisteminin tamamlanmadığı, basit bir şekle büründürülerek oyuna eklendiği söyleniyor. Bahsedilen sistemde Gollum ve Smeagol arasında hangi seçeneğin seçilecek olduğuyla alakalı hararetli bir tartışma gerçekleşiyordu.

The Lord of The Rings: Gollum’un çıkışıyla gelen tepkilerin ardından yapımcı Daedalic, oyun geliştirme sürecini durdurduğunu ve bundan böyle sadece yayıncı olarak yola devam edeceğini açıklamıştı. O günden bu yana güncellemelerle birlikte toparlanmaya çalışılan yapımın Steam üzerindeki oy oranı 351 incelemedeki %36 beğeni ile çoğunlukla olumsuz seviyesinde ilerliyor.

Yiğit Bora Eyüboğlu
Yiğit Bora Eyüboğlu
Kıyamet sonrası evren hastası, oyun bağımlısı, bilim kurgu tiryakisi ve makine mühendisliği öğrencisi. Onu genellikle Death Stranding, The Last of Us ve pek çok sıra tabanlı strateji oyununu överken görebilirsiniz.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: