Bethesda Ghostwire: Tokyo’ya Denuvo DRM Ekledi ve Redfall da Bu Şekilde Çıkacak

Paylaş

Bethesda Xbox Game Pass’e de eklenen Ghostwire: Tokyo oyununa Denuvo DRM ekledi ve Redfall da yine bu yazılımın korumasıyla piyasaya sürülecek. Korsancılığı önlemek için kullanılan DRM yazılımı bir yandan geliştiriciler için çok faydalı olsa da öte yandan oyunların performansı konusunda bazı problemlere yol açtığı biliniyor.

Denuvo oyununun performansını kötü etkileyebilir diyenler var

Hatırlarsınız, Hogwarts Legacy de Denuvo kullanılarak çıkmıştı ve ilk günden korsana yenik düşmesi bir yana, oyunun korsan sürümü orijinalinden daha iyi çalışıyordu. Bu nedenle söz konusu DRM yazılımı, oyuncularda olumsuz bir intiba bırakmış durumda ve bunu nasıl toparlayacaklarına dair hiçbir fikrimiz yok.

Ghostwire: Tokyo Denuvo DRM koruması altına girdi.
Bethesda Ghostwire: Tokyo'ya Denuvo DRM Ekledi ve Redfall da Bu Şekilde Çıkacak

Bethesda da yakın zamanda Game Pass oyunları arasına eklenen Ghostwire: Tokyo için Denuvo’ya başvurdu. İlk kez 2022’de piyasaya sürülen oyun için şimdi neden böyle bir hamle yapıldığı ise biraz soru işareti diyebiliriz. Oyuna Spider’s Thread içeriğini ekleyen ve aynı zamanda yeni yeteneklere ev sahipliği yapan son ücretsiz güncelleme Denuvo’yu da oyuna getirdi. Oyunun çıkışında neden bu teknolojiye sahip olmadığı ve sonradan eklendiği ise merak konusu.

Bazı tahminlere göre Tango Gameworks’ün oyun için bir genişleme paketi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Genişleme paketini yayınlamadan önce oyunu korsandan korumak istemiş olabileceklerine göre söylentiler var ancak henüz resmi bir açıklama yok.

İronik bir şekilde bu yıl birçok büyük şirket oyunlarından Denuvo’yu kaldırırken, Bethesda 1 yıl önce çıkmış bir oyununa ekliyor. Geçtiğimiz günlerde Capcom, Resident Evil Village’dan Denuvo’yu kaldırmıştı ve daha önce de Square Enix tam 3 oyunundan bu teknolojiyi kaldırmıştı.

Redfall da Denuvo ile birlikte gelecek

Henüz resmi bir açıklama olmasa da gelen haberlere göre Redfall’ın da karşımıza Denuvo ile çıkma olasılığı yüksek. Tabi Bethesda’nın beklenen tek oyunu bu olmadığından, aslında bu hamle ileriye dönük soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Zira Bethesda, 6 Eylül’de Starfield’ı piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak onun DRM yazılımı içerip içermeyeceği henüz bilinmiyor.

Denuvo’nun zaman zaman oyunların performansını kötü etkileyen bir DRM yazılımı olduğu biliniyor, bakalım Ghostwire: Tokyo ve Redfall için de aynı senaryolar yaşanacak mı?

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: