GGJ İstanbul 2024, Yüzlerce Katılımcıya Ev Sahipliği Yaptı

Paylaş

Her yıl gerçekleşen Global Game Jam İstanbul, 2024 yılında da gerçekleşti ve yüzlerce oyun geliştirici, kısa sürede projeler hazırladı, birbirlerinin oyunlarını test etti ve ülkedeki bağımsız geliştirici ekosistemi kaynaştı. ÜNOG organizatörlüğünde gerçekleşen GGJ İstanbul 2024, yüzlerce oyun geliştiricisiyle birlikte katılımcılarına harika anılar ve tecrübeler bıraktı.

GGJ İstanbul 2024’e 250’den fazla geliştirici katıldı

ÜNOG‘un organizatörlüğünü yaptığı, YTÜ Games UP‘ın da organizasyon partneri olarak yer aldığı etkinlik geliştiriciler için hem zorlu hem de keyifli geçti. Toplamda 250’yi aşkın oyun geliştiricisi, 48 saat boyunca uyumadan, zorlukların üstesinden gelerek projelerini yetiştirmeye çalıştı. Toplamda 47 oyun başarıyla tamamlandı ve katılımcılar, birbirlerinin oyunlarını test etti ve kaynaştılar. Ülkemizin bağımsız geliştirici ekosistemi için oldukça faydalı olduğunu düşündüğümüz etkinlikte aynı zamanda Bug Zone, YTÜ DOGDOK ve IndieCore toplulukları eşlik etti.

Her yıl gibi bu yıl da geliştiriciler GGJ istanbul 2024'te kısa sürede projelerini geliştirerek kaynaşıp, kıymetli tecrübeler edindi.
GGJ İstanbul 2024, Yüzlerce Katılımcıya Ev Sahipliği Yaptı

ÜNOG ekibinin hiçbir kâr amacı gütmeden yaptığı bu etkinlik aynı zamanda sektörümüz için de oldukça önemli. Katılımcı ekipler kısa sürede bitirmeleri gereken projeler üzerinde çalışırken birçok farklı beceri kazanıyorlar. Toplamda 48 saatte projelerini yetiştirmek için çalışan ekipler ürünlerini üretim bandına en verimli şekilde çıkarmak, ihtiyaçlarını tespit etmek ve sonuca yönelik çalışmak konusunda kıymetli beceriler kazanıyorlar.

ÜNOG ekibinin GGJ İstanbul 2024 için paylaştığı açıklama ise şu şekilde:

“ÜNOG ekibi hiçbir kâr amacı gütmeden oldukça çetin bir sürece göğüs gererek bir game jam’e ev sahipliği yapmanın hayli zor olduğunun farkında olsa da Global Game Jam’in oyun sektördeki yerinin çok ayrı olduğuna inanıyor ve kendilerinin de bir parçası olduğu Türk oyun endüstrisine bir çatı olmanın, oyun geliştiriciler arasındaki birlik ve beraberliği görmenin, bu değerlere yerli oyun geliştiricileri olarak hep beraber ortaklık etmenin tüm bu zorlu süreçle başa çıkabilme motivasyonu sağladığını ifade ediyor.”

Global Game Jam İstanbul 2024
Global Game Jam İstanbul 2024

Game Jam nedir?

Game Jam etkinlikleri, oyun geliştiricilerinin kısıtlı süre içerisinde küçük oyunlar yaptıkları etkinliklerdir. Buraya bazı geliştiriciler ekipleriyle giderken, bazı ekipler ise oradaki diğer geliştirici ve sanatçılarla tanışarak toplanır. Genelde 48 saat içerisinde ana teması etkinlik için belirlenmiş küçük oyunlar geliştirilir. Geliştirilen oyunlar, diğer geliştiriciler tarafından da oynanır ve bağımsız geliştirici ekosistemi arasında fikir paylaşımları, deneyim aktarımları ve kendini geliştirmek isteyen herkese fayda sağlayabilecek kazanımlar elde edilir.

Global Game Jam İstanbul, kaçınılmaz şekilde oyun ekosistemimizin önemli bir parçası. GGJ İstanbul 2024 etkinliğine katılıp projeleri üzerinde uykusuz şekilde çalışan, ortaya bir ürün koymak için emek veren bütün geliştiricilerimizi tebrik ederiz. Türk oyunları ve ülkemizdeki oyun sektörü ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: