Bir Firmanın Geri Dönüşü; The Expanse: A Telltale Series

Paylaş

Bir dönemin yıldız oyun geliştiricisi Telltale, artık eski şaşaalı dönemlerine geri dönmeye başladı diyebiliriz. The Expanse: A Telltale Series, yine zor seçimler ardında barınan eğlenceli bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Telltale şirketine ne olmuştu?

Önce ufak bir hatırlatma geçmekte fayda var. 2004 senesinde kurulan Kaliforniya merkezli Telltale Games, 2021 yılında piyasaya sürdüğü The Walking Dead oyunuyla adını duyurmayı başarmıştı. O dönem oyun türleri bakımından pek rastlamadığımız bir yapıya ev sahipliği yapan The Walking Dead, oyuncular tarafından çok sevilmişti ve bu sayede firmanın diğer oyunlarındaki satışlarda artış görülemeye başlanmıştı. Ayrıca The Walking Dead, birçok ödülün yanı sıra bazı eleştirmenler tarafından “Yılın Oyunu” ödülüne de layık görülmüştü.

The Expanse: A Telltale Series
The Expanse: A Telltale Series

İşte bu başarılardan sonra diğer serilere de adım atan Telltale Games, büyüyerek dev firmalar arasına girmeye başlamıştı bile. The Wolf Among Us, Game of Thrones, Minecraft: Story Mode ve Batman: The Telltale Series gibi oyun serileriyle ön plana çıkmaya başlamıştı. Ancak 2018 yılında mali sorunlardan dolayı zor bir dönemece giren şirket, daha sonra tamamen kapatılmak zorunda kalmıştı. Bu süreçte oyuncular, firma tarafından yayınlanan oyunlara ne olacağını merakla beklerken, LCG Entertainment’in Telltale’i satın alma haberleri sonrasında adeta derin bir oh çekmişti.

Uzun bir aranın ardından geri dönüş şerefine!

The Expanse: A Telltale Series, 27 Temmuz 2023 tarihinde piyasaya sürüldü. Eski Telltale oyunlarına olan benzerliği sebebiyle oldukça nostaljik bir mekaniğe sahip olan yapım, toplamda beş bölümden oluşuyor. Her iki haftada bir yeni bölüm yayınlanıyor ve şimdiye kadar 3 bölüm yayınlanmış durumda. Geri kalan diğer bölümlerin ilk 7 Eylül’de, diğeri ise 21 Eylül’de oyun severler ile buluşacak.

İkinci kaptan rütbeli Camina Drummer’ı canlandırdığımız hikaye içerisinde gergin ilişkiler ve zorlu seçimler arasında gidip geleceğiz. Mürettebatı bir arada tutmak ve herkesin kaderini etkileyecek bazı seçimler yapmak sizin elinizde olacak. İşte tam da bu yüzden The Expanse: A Telltale Series, eski Telltale oyunlarına çok benziyor ve bize o özlediğimiz nostaljik havayı geri getirmeyi başarıyor.

Firmanın açıklamasına göre “bu zamana kadar yapılmış en büyük ve en sürükleyici keşif unsurlarına sahip Telltale oyunu” olarak adlandırılıyor.

The Expanse: A Telltale Series heyecanlı bir oyun dinamiği sunmayı başarıyor

Adeta film izler gibi oynadığınız The Expanse: A Telltale Series, ilk bölümüyle bile heyecan yaratmayı başarabilen bir oyun. Karakterleri tanıyor, olası düşman gruplarını görüyor ve mürettebatımız ile olan diyaloglarımızın bir başlangıcına start veriyoruz.

The Expanse: A Telltale Series, eski Telltale oyunlarına çok benziyor
The Expanse: A Telltale Series, eski Telltale oyunlarına çok benziyor

Tabii interaktif bir kurgu çerçevesinde oynandığı için eğer bu türe pek adapte olamıyorsanız sizin için pek cazip bir içerik sunmadığını söylemek gerekiyor. Oyunun büyük bir kısmı ara sahneler ile bezeli ve içerisinde bolca seçim yapacağınız ve bolca diyalog şeması göreceğiniz sekanslar bulunuyor. Eğer aksiyon adamıysanız muhtemelen bu yapım sizin için günümüz standartlarına göre biraz gerici kaçabilir. Gene de bu oyun türünü seven oldukça büyük bir oyuncu kitlesi olduğunu ve Telltale oyunlarının da bu türde epey başarılı olduğunu söylemeden geçmeyelim.

The Expanse: A Telltale Series PC, PlayStation 4 ve 5, Xbox One, Xbox Series X ve S cihazlarında oynanabiliyor. PC tarafında Epic Games Store‘a özel bir oyun konumunda. Sistem gereksinimleri ise şu şekilde;

MİNİMUM:
İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit İşletim Sistemi (32 bit işletim sistemleri desteklenmemektedir)
İşlemci: AMD Phenom II X4 965, 3,40 GHz / Intel Core i5-2300, 2,80 GHz
Bellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon HD 7790, 2 GB / GeForce GTX 750Ti, 2 GB
DirectX: Sürüm 11

ÖNERİLEN:
İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit İşletim Sistemi
İşlemci: AMD FX-8350, 4,00 GHz / Intel Core i5-3470, 3,20 GHz
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon RX 590, 8 GB / GeForce GTX 1060, 6 GB
DirectX: Sürüm 11

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: