Forspoken’ı Geliştiren Stüdyo Resmen Kapanıyor: Square Enix Olaya El Attı

Paylaş

Forspoken ile istediği sonuçları elde edemeyen Luminous Productions resmen kapanıyor. Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre şirket Square Enix çatısı altında tekrar birleşiyor.

Forspoken tam bir hayal kırıklığı

Luminous Productions, eskiden Square Enix çatısı altında çalışan bir topluluktu. Kendileri oyun motoru yapma konusunda uzman kişilerden oluşan bir topluluktu. Square Enix’in de bazı oyunlarında kullandığı “Luminous” oyun motorunu tasarlayan ekipti. Başarılarının ardından yine Square Enix çatısı altında bir yan firma olarak oyun yapmaya karar verdiler. Stadia platformu kapatılmadan önce Final Fantasy XV Stadia versiyonuyla ön plana çıkan firma, daha sonrasında büyük bir AAA oyunu üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Final Fantasy Stadia versiyonu ise oyuncular tarafından pek beğenilmemişti. Neticede Stadia’nın geleceği çalkantıdaydı.

Forspoken

Forspoken ilk duyurulduğunda ilgi çekici mekaniklere ev sahipliği yapıyordu. Yayımlanan videolara göre oynanışı çeşitli ve eğlenceli gözüküyordu ancak aynı durum açık dünyası ve hikayesi adına söylenemezdi. Nitekim oyun çıktığında ne kadar kötü bir başarı elde ettiğini hepimiz görmüş olduk. Optimizasyon sorunları, görselliğin downgrade yemesi, Karakterlerin donukluğu ve hikayenin kötülüğü gibi sorunlar yüzünden istenildiği satış başarısına ulaşamadı.

İşte bu sebepten dolayı (Muhtemelen) Square Enix firmayı kapatarak çalışanlarını tekrar bünyesine katmaya karar vermiş durumda. Oyun içerisinde çalışan bütün ekip tekrar eski çalışma ortamına geri dönecek. Stadia sayılmazsa böylelikle firma sadece 1 oyun yaparak tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş olacak.

Forspoken

Bugün itibarıyla Square Enix çatısı altına geri dönüyorlar

1 Mart yani bugün itibarıyla çalışanlar Square Enix çatısı altına geri dönüyor. Twitter üzerinden bir açıklama metini yayımlayan firma, gelecek aylarda Forspoken’a çıkartmayı planladıkları “In Tanta We Trust” ek paketini ise yaz aylarına doğru kullanıcılara sunacaklarını açıkladılar. Muhtemelen bu onların son çalışması olacak ve Square Enix altında oyun motoru optimizasyonları yapmaya devam edecekler.

Oyunculara ve onları destekleyenlere teşekkür etmeyi unutmayan firma, gelecek dönemlerde Square Enix çatısı altında bulunacaklarını ve burada çalışmalarına devam edeceklerini aktarıyor. Ne diyelim, inada bindirip başarısız bir oyun çıkartmanın sonucu bu denli kötü oluyor demek ki.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: