Eski PlayStation Başkanı Shawn Layden, Konsola Özel Oyunların Önemli Olduğunu Vurguluyor

Paylaş

PlayStation cihazlarına çıkan özel oyunların bir bir PC tarafına gelmesiyle birlikte ortaya çok ilginç tartışmalar çıkmıştı. Geçtiğimiz günlerde açılan bir Steam tartışma sayfasında PlayStation kullanıcıları, özel oyunların PC tarafına gelmesini hoş karşılamazken şimdi ise eski başkan Shawn Layden tarafından önemli bir açıklama geldi.

PlayStation’un eski başkanı Layden, özel oyunların önemli olduğunu vurguluyor

32 yıllık kariyeri sonrasında 2019 yılında stüdyodan ayrılan ve daha önce Sony Interactive Entertainment America’nın başkanı ve CEO’su, Sony Network Entertainment International’ın başkan yardımcısı ve COO’su olarak görev yapan Shawn Layden, katıldığı bir podcast sırasında konsola özel olarak çıkan oyunların çok önemli olduğunu vurguladı. Son dönemlerde yükselen tartışmalara yeni bir boyut kazandırabilecek bu açıklama sonrası konsol oyuncuları da PC tarafına gelen yapımlara tepki göstermeye devam ediyor.

Eski PlayStation Başkanı Shawn Layden, Konsola Özel Oyunların Önemli Olduğunu Vurguluyor
Eski PlayStation Başkanı Shawn Layden, Konsola Özel Oyunların Önemli Olduğunu Vurguluyor

What’s Up PlayStation” YouTube kanalında bir podcast etkinliğine katılan Layden, konsola özel olarak üretilen ve çıkan oyunların önemine vurgu yapıyor. Ayrıcalığın her zaman daha iyi olacağını söyleyen eski Sony yöneticisi, bu oyunların platform özelliklerine odaklanmada önemli bir rol oynadığını belirtiyor. Ancak podcast’ın ilerleyen kısımlarında özel oyunları platformun getirdiği bilinirliğe bağlayan Layden, daha çok oyuncuya ve insana ulaşmak adına farklı platform arayışlarına girilmesini de mantıklı buluyor.

“Bir oyun için maliyetiniz 200 milyon doları bulduğu zaman, şirketin belirlenen pazarı azalır. Özellikle ücretsiz veya canlı hizmet oyunları gibi yapımlarda başka bir platforma yeşil ışık yakmak daha fazla oyuncuyu bünyeye katmak demektir.” diye sözlerine devam eden Layden, aslında konsola özel oyunların önemli olduğunu ancak yakın süreçte yükselen oyun maliyetlerinden sonra yapılan farklı pazar arayışlarının mantıklı olduğunu vurguluyor. Bu açıklamalardan sonra PC tarafına gelen oyunlara tepki gösteren PlayStation kullanıcılarının nasıl bir yola gireceği ise merak konusu.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: