En İyi Marvel Dizileri ve Başlangıç Rehberi (Güncel)

Paylaş

Marvel Sinematik Evreni gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Özellikle Disney çatısı altında birleştikten sonra ortaya çıkan Marvel dizileri, evrene dair birçok soru işaretini ortadan kaldırmamızı sağlıyor. Bu yazımızda sizlerle filmler dışında farklı karakterleri tanıtan en iyi Marvel dizilerine göz atacağız.

Marvel dizileri başlangıç rehberi

Bildiğiniz üzere Marvel yayın hakları Disney’e geçmeden önce Netflix birçok farklı karaktere solo dizi çekmişti. Bunlardan en iyileri arasında gösterilen The Punisher ve Daredevil dizileri, serinin hayranları tarafından oldukça beğeniliyordu. Ancak bu diziler, Disney’in oluşturduğu evrene henüz geçiş yapamadılar. Marvel Sinematik Evreni içerisinde çoklu evrenlere yeni yeni adım attığımız şu dönemlerde onların da bu evrene dahil olmasını bekliyoruz.

En İyi Marvel Dizileri
The Punisher

Peki bu başlık altında neleri sıralayacağız? Sadece Disney evreninde olan ve günümüz Marvel Sinematik Evreni içerisine katkıda bulunan dizilere odaklanacağız. Tabii unutmamamız gereken bazı durumlar da söz konusu. Örneğin Netflix içerisinde olan Marvel dizilerinin önümüzdeki dönemlerde şimdiki evrene geçiş yapabilecek olması gibi.

Marvel dizilerine nasıl başlamalıyım?

Öncelikle kendinize şu soruyu sormalısınız; “Marvel filmlerini ve evreninde geçen tüm içerikleri tüketmeyi seviyor muyum?” Bu soru oldukça çok önemli. Çünkü evren hakkında oluşturulan tüm projeleri eksiksiz bir şekilde takip ediyorsanız sizin için sıralamanın aslında pek bir önemi yok. Ancak evrene yeni dahil olmak isteyen biriyseniz filmleri de mutlaka izlemenizi öneriyorum. Eğer filmleri de hangi sırayla izlemeniz gerektiğini bilmiyorsanız şizi şuradaki güncel izleme sırası yazımıza alalım.

Şimdi, Disney+ üzerinde yayımlanmaya başlayan diziler Marvel’in 4. Fazında yer alıyor. Yani 4. evre içerisinde olduğunu bildiğimiz dizilerin izleme sırası şu şekilde oluyor;

 1. WandaVision (2021)
 2. The Falcon and the Winter Soldier (2021)
 3. Loki (2021)
 4. What If…? (2021)
 5. Hawkeye (2021)
 6. Moon Knight (2022)
 7. Ms. Marvel (2022)
 8. I Am Groot (2022)
 9. She-Hulk: Attorney at Law (2022)

Yeni başlayan 5. Faz içerisinde ise şu diziler yer alıyor;

 1. Secret Invasion (2023)
 2. Loki 2. Sezon (2023)
 3. What If…? 2. Sezon (2023)
 4. Echo (2024)

Şimdilik Disney+ üzerinde yayımlanmış olan diziler bu şekilde. Yukarıdaki sıralamayı takip ettiğiniz zaman olay örgüsünü anlamak çok daha kolay olacaktır. Çünkü her dizinin içerisinde farklı bir olaya ve karaktere gönderme bulunuyor. Bu göndermeleri anlamak adına yukarıdaki sıralamayı takip etmenizi öneriyorum.

En İyi Marvel Dizileri
What If…?

Bir diğer yandan, eğer daha önce filmleri izlemediyseniz veya bazı filmleri izleyip bazılarını tercih etmediyseniz anlamakta zorluk çekeceğiniz konular da olacaktır. Bu yüzden en sağlıklı olanı yukarıda da belirttiğim Marvel filmleri izleme sıralamasına giderek tüm evreni baştan aşağıya izlemek olacaktır.

En iyi Marvel dizileri

Bu başlık biraz kişisel görüş, biraz da eleştirmen yorumlarına göre sıralanacak. Çünkü herkesin farklı zevkleri ve hayranlık duyduğu dizi anları olabilir. İsterseniz önce IMDb puanlamalarına göre yukarıdaki dizileri bir sıralayalım;

 1. Loki 8.2/10
 2. WandaVision – 7.9/10
 3. Hawkeye – 7.5/10
 4. What If…? – 7.4/10
 5. Moon Knight – 7.3/10
 6. The Falcon and the Winter Soldier – 7.1/10
 7. I Am Groot – 6.7/10
 8. Ms. Marvel – 6.3/10
 9. Echo – 6.1/10
 10. Secret Invasion – 5.9/10
 11. She-Hulk: Attorney at Law – 5.3/10

Bu puanlar dönem dönem güncellik gösterecektir ancak sıralama aşağı yukarı üstteki gibi olacaktır. Şimdi bendeniz sevgili yazarınız tarafından görülen en iyi dizileri sıralıyorum, aynı zamanda nedenlerini de yanında belirteceğim;

Marvel Sinematik Evreni gün geçtikçe büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Özellikle Disney çatısı altında birleştikten sonra ortaya çıkan Marvel dizileri, evrene dair birçok soru işaretini ortadan kaldırmamızı sağlıyor. Bu yazımızda sizlerle filmler dışında farklı karakterleri tanıtan en iyi Marvel dizilerine göz atacağız.
Moon Knight
 1. Moon Knight Karakteri aşırı seviyorum. Çizgi romanlarına bayılıyorum ve Marvel Sinematik Evreni içerisinde görmek beni çok mutlu ediyor. Dizi içerisinde CGI sorunları olsa bile çizgi romanlara bağlı kalan hikayesini çok sevdim diyebilirim. Ayrıca karakteri canlandıran Oscar Isaac ise harika bir performans sergiliyor bana kalırsa.
 2. Loki Fanboyluğu bir kenara bırakacak olursak kesinlikle şimdiye kadar yapılmış en iyi Marvel dizisi diyebilirim. Muhteşem oyunculuklar, animasyonlar ve olay kurgusu ile sizi içine çekmesini çok iyi biliyor.
 3. Hawkeye – Biraz uçan/kaçan süper kahraman işlerinden yorulduysanız bu dizi gerçekten tam size göre. Bana göre güzel bir kurgu işleniyor. Bir süper kahramanının sorunları olmayacak mı? Veya bir hastalığı? Yada hiç yaşlanmayacaklar mı mesela? Dizi bunun çok iyi bir örneği.
 4. WandaVision – Kurgu olarak başarılı. Her bölümü farklı bir havada geçiyor ve araya serpiştirdikleri sitcom özellikleriyle birlikte yer yer güldürmeyi başarıyor. Tabii altında çok daha derin ve buruk bir hikayesi de mevcut.
 5. What If…? – Olaylara farklı bakış açılarından yaklaşmak güzel oluyor. Mesela tüm dünya zombi salgınıyla boğuşsaydı ve hatta süper kahramanlar bile zombiye dönüşseydi neler olurdu? gibi hikayeler mevcut. En sevdiğim bölüm ise sonsuzluk taşlarını Thanos’un yerine Ultron’un ele geçirmesi ve tüm evreni yok etmeye başlamasıydı.
 6. Secret Invasion – Temel senaryosunu zaten çok seviyordum. Bence gelecek Marvel projeleri için güzel bir zemin hazırlamış olabilir.
 7. Echo – Anlatmak istediği karakter hikayeleri güzel. Ancak diğer Marvel dizileri arasında biraz düşük seviyede kalıyor bana göre. Yine de karakteri önümüzdeki projelerde görebilmek adına güzel bir izlenim oldu.
 8. I Am Groot – Şirin ve tatlı. Başka diyecek bir şeyim yok.
 9. Ms. Marvel – Ergen dizisi olarak lanse edilmesini pek doğru bulmuyorum ancak bu kadar çocukça bir dizi de beklemiyordum açıkçası. Özellikle karakteri canlandıran oyuncuyu pek yakıştıramıyorum.
 10. The Falcon and the Winter Soldier – Gerçekten ama gerçekten izlediğim en sıkıcı Marvel dizisiydi bu. Yeni Captain America’nın nasıl bir karakter yapısına sahip olacağını bize gösteren dizi, bazı unutulmuş figürleri de tekrar gün yüzüne çıkarsa bile kurgu ve senaryo açısından aşırı sıkıcı bir işti bence.
Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: