Electronic Arts’ın Star Wars Markası İle İmtihanı: Beklenen Oyunlar Neden Bu Kadar Geç Yapıldı?

Paylaş

Bildiğiniz üzere Star Wars telif hakları 2 firma arasında paylaşılıyordu. Aslında bu geniş evrenin tüm yayın hakları önceden Lucasfilm şirketine aitti ancak 2012’nin soğuk bir kış ayında Disney tarafından satın alındı. Bu süreçten sonra evrenin tüm yayın hakları Disney bünyesine girmiş oldu.

Star Wars telif hakları süreci nasıl işledi?

Lucasfilm’in satın alınmasından sonra Disney, şirketin oyun kanadına bakan LucasArts’ı da kapatma kararı aldı. 150’ye yakın çalışanı işten çıkartan ve devam eden oyun projelerinin hepsini iptal eden Disney, böylelikle çok büyük bir evren olan Star Wars’ın oyun haklarını da açığa çıkarmış oldu. Tarihler 2012 sonu ve 2013 başlarını gösterdiğinde Electronic Arts ve Disney arasında büyük bir anlaşma yapılmak üzereydi. Star Wars oyun haklarını satın almak isteyen Electronic Arts, seriye yeni bir soluk getireceğini beyan ediyordu.

Star Wars
LucasArts

Elbette Electronic Arts o dönemler tek oyunculu ve hikayeye odaklı olan yapımların artık pek tutmayacağını, satışların düşeceğini ve oyuncuların artık çevrimiçi odaklı oyunlar oynamaktan zevk aldığını düşünmeye başlamıştı. Nitekim oyun telif haklarını elde eden Electronic Arts, STAR WARS: The Old Republic oyununda bulunduğu geliştirme sürecinden sonra olumlu dönüşler almayı başarmıştı. Yapım, birçok eleştirmen tarafından beğenilmiş ve oyuncular tarafından sevilmişti.

Çevrimiçi oyun mantığı ile ilerlemeye karar verildi

Tarihler 2015’i gösterdiğinde Electronic Arts, STAR WARS Battlefront isminde çok oyunculu büyük bir yapım piyasaya çıkardı. Oyunda Star Wars evreninden dilediğiniz karakterle ve silahla oynayabiliyordunuz. Ancak yapımın çıktığı zaman oyunculara sunduğu içerikler çok azdı ve mekaniksel bazı sorunları mevcuttu. Bu ve bunun gibi sebeplerden pek iyi eleştiriler alamayan firma, daha sonra yönünü ise Star Wars Battlefront II oyununa çevirdi.

Star Wars
Star Wars Battlefront

Nitekim oyun o kadar kötü bir çıkış yaptı ki, birçok ülkede davalık bile oldu. Kullanıcılar, oyunun kumara teşvik ettiğini öne sürüyor ve bu sebeple şirketi dava ediyordu. Oyun içerisindeki kutuların belirli bir nakit karşılığında satın alınması bazı kişiler tarafından kumar olarak görülüyordu. Aynı zamanda oyunun mikro ödemeler ile sürekli satın alıma dayalı bir oynanış benimsemesi de bardağı taşıran son damla olmuştu.

Şirketin Disney ile arası bozuldu

Bu süreçten sonra Electronic Arts’ın çevrimiçi odaklı bir Star Wars oyununda başarıya ulaşamayacağını anlayan Disney, telif haklarını tek taraflı olarak feshetmek istedi. Yakalanan başarısız sonuçlar ve dünya çapında mahkemelik olan olaylar yüzünden LucasArts bünyesini canlandırmayı hedefleyen şirket, ya başka bir oyun firmasıyla anlaşacaktı yada kendi bünyesinde geliştirmelere devam edecekti.

Bildiğiniz üzere Star Wars telif hakları 2 firma arasında paylaşılıyordu. Aslında bu geniş evrenin tüm yayın hakları önceden Lucasfilm şirketine aitti ancak 2012'nin soğuk bir kış ayında Disney tarafından satın alındı. Bu süreçten sonra evrenin tüm yayın hakları Disney bünyesine girmiş oldu.
STAR WARS Jedi: Fallen Order sevenler derneği

İşte böyle kaotik ve karmaşık bir süreç içerisinde telif hakları elinden kayıp gitmeye başlayan Electronic Arts, çözümü tek oyunculu ve zengin senaryolu bir oyun yapmakta buldu. Oyunun ismi ise STAR WARS Jedi: Fallen Order olacaktı. Bu yapım oyunculara istediğini verecek ve onları sürekli para harcatmaya iten nedenlerden kurtaracaktı. Şirketin bir anda düşen değerini de düşünürsek alınan bu kararın çok mantıklı olduğunu görebiliriz. Nitekim şirket, oyuncular ile arasını tekrar düzeltmek için farklı bir yola girmeye hazırdı.

Böylelikle yükseliş tekrar başlamış oldu

Electronic Arts’ın bu dönüşünden sonra oyun ortalamanın üstü bir puan alarak çoğu oyuncu tarafından sevildi. Cal Kestis karakterinin hikayesine odaklanan yapım içerisinde Souls-like benzeri bir dövüş mekaniği, Star Wars temasını yansıtan ışın kılıcının özgürce kullanabilme potansiyeli ve Uncharted benzeri atmosferik ögeleri bulunması sebebiyle oyuncuların büyük bir beğenisini kazanmayı başardı.

Bildiğiniz üzere Star Wars telif hakları 2 firma arasında paylaşılıyordu. Aslında bu geniş evrenin tüm yayın hakları önceden Lucasfilm şirketine aitti ancak 2012'nin soğuk bir kış ayında Disney tarafından satın alındı. Bu süreçten sonra evrenin tüm yayın hakları Disney bünyesine girmiş oldu.
Ubisoft

Tabii bu durum, şirketin aklında yatan tüm çevrimiçi oyunların iptal olmasına sebep oldu. Senelerce bu minvalde ilerleyen düşünce yapısına ters olan hikâyeli oyunlar, büyük bir satış başarısı gösterdiği için tüm odak noktası bu tarafa doğru kaymak zorunda kalmıştı. Böylelikle Disney ile arasına düzelten şirket, şimdilerde serinin ikinci oyunu için büyük bir lansman düzenliyor.

Tek Star Wars oyunu yapan firma aslında Electronic Arts ve Respawn Entertainment değil tabii. Lucasfilm Games’de Star Wars Jedi: Survivor yapımcıları arasında yer alıyor. Aynı zamanda Ubisoft’un da uzun süredir yüksek bütçeli bir AAA Star Wars oyunu yaptığı biliniyor.

Atakan Gümrükçüoğlu
Atakan Gümrükçüoğlu
Babadan gelme video oyun tutkunluğumun önüne geçemiyor, yazdıkça yazıyor ve en sonunda tekrar oyun oynuyorum. Fighting Force ile başlayan maceram günümüz popülaritesine kadar uzanıyor...

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: