KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Diablo 4 Nasıl Bir Oyun? Game Pass’e Gelecek mi? Bütün Soruları Yanıtlıyoruz!

Paylaş

Blizzard’ın son dönemlere damgasını vuran yapımı Diablo 4 nasıl bir oyun? Xbox Game Pass kütüphanesinde görür müyüz? Sorularını yanıtlıyor ve bütün detaylarıyla size oyunu aktarıyoruz. Özellikle RPG severlerin gözdesi haline gelecek ve büyük bir kitlenin tabiri yerindeyse “ömrünü bırakacağı” oyunu yabancılarıyla tanıştıralım istedik. Lafı fazla uzatmadan, gelin başlayalım!

Diablo IV’ün yabancısıysanız bilmeniz gereken temel detaylar

Diablo 4, tür olarak bir ARPG oyunudur. Aksiyon & rol yapma türündeki yapım içerisinde hack & slash mekanikleri barındırmakla birlikte çevrimiçi çok oyunculu PvP ve PvE içeriklerine de ev sahipliği yapıyor. Temelde bakacak olursak oyunun çok oyunculu bir ARPG olduğunu ve hızlı savaşlarıyla hack & slash oyunlarından geri kalır bir yanı olmadığını söyleyebiliriz.

Diablo 4 nasıl bir oyun? Online mı? Tüm detaylar.
Diablo 4 nasıl bir oyun? Online mı? Tüm detaylar.

Detaylara inecek olursak, oyunun ve türün yabancıları için en basit şekilde anlatmaya çalışalım. Başlangıçta kendi karakterinizi oluşturduğunuz ve tüm RPG oyunlarında olduğu gibi seviyesini yükseltip yeni özellikler edinerek, bir yandan da eşyalarınızı geliştirerek karakterinizin en güçlü versiyonuna ulaşmaya çalıştığınız bir yapısı var. İzometrik kamerasıyla ve tıklama aksiyonlarıyla karakterinizi yönlendirip savaşıyorsunuz. Yetenekleri atadığınız tuşlara basarak farklı etkileri olan aktif yetenekleri ve bunların pasif özelliklerini kullanıyorsunuz.

Oyunun açık dünyasında dilerseniz ana görevleri yaparak hikaye üzerinden ilerleyebilir, dilerseniz de zindan ve mahzenler gibi çeşitli aktiviteleri yapabilirsiniz. Hiçbirini yapmak istemezseniz de Korunak boyunca ilerleyerek denk geldiğiniz bütün şeytanlara gazabınızın şerbetinden içirebilirsiniz. Aynı zamanda oyunda dört kademeli zorluk seçeneği de bulunduğundan, arkadaşlarınızla parti kurarak hep birlikte zoru başarmaya çalışabilirsiniz.

Hikayesi çok oyunculu oyunlarda alıştığınız türden sığ ya da zayıf değil. Oldukça derin, duygusal ve sinematik sunumlarla desteklenmiş bir hikaye anlatımına sahip. Hikaye ile ilgili detayların kalanını ve daha fazla ayrıntıyı Diablo 4 inceleme içeriğimizden de okuyabilirsiniz.

Diablo 4 Online mı?

Diablo 4 online bir oyun ve oynamak için kesintisiz bir internet bağlantınızın olması gerekiyor.

Çevrim içi özelliklerinin arasında arkadaşlarınızla gruplar oluşturarak birlikte etrafta yaratıklar öldürerek seviye atlamak, zindanlara girmek, mahzenleri bitirmek ve açık dünya etkinlikleri yapmak bulunuyor. Oyunda 5 farklı sınıf bulunduğundan, sınıfları dengeli şekilde oluşturulmuş bir grup ile bazı zindan ve boss savaşlarını tek başınıza olduğundan çok daha rahat şekilde tamamlayabilirsiniz.

Bununla birlikte oyunda arkadaşlarınızla ya da diğer oyuncularla ticaret yapabilir, daha güçlü eşyalar ya da işinize yarayacak malzemeler elde edebilirsiniz. Ancak oyunu tek başınıza ve internet bağlantısı olmadan oynamak isterseniz bu mümkün olmayacak.

Diablo IV’te kaç tane sınıf var?

Oyunda toplamda 5 farklı sınıf bulunuyor ve yetenek ağaçlarından ilerleyerek bu 5 sınıftan sayısı oyun tarzına göre karakter çıkartmanız mümkün. Temelde sınıfların isimleri şu şekilde:

  • Ölüm Büyücüsü (Necromancer)
  • Druid
  • Barbar
  • Haydut
  • Büyücü
Diablo 4 sınıflar
Diablo 4 sınıflar

Ölüm Büyücüsü sınıfı önceki Diablo oyunlarında da yer alan ve oldukça sevilen bir sınıftır. Temelde etraftaki ölüleri canlandırarak savaş alanında tek başınıza değil, etrafınıza topladığınız ruhlarla beraber bulunmanıza ve mücadele etmeniz üzerine odaklanmıştır. Kan ve kemik yeteneklerini kullanarak düşmanlara fazlasıyla hasar verebilir, ana hasarın odağını değiştirebilir ve savaş alanından en az kayıp ile kurtulabilirsiniz.

Druid sınıfı ise doğa sihri yetenekleri kullanarak kitle kontrol kabiliyetine sahiptir ve ciddi bir hasarı vardır. Dilerseniz tamamen hasar odaklı giderek düşmanları yıpratabilir, kitle kontrol etkileri uygulayabilir ya da tank yetenekleri güçlendirerek arkadaşlarınıza daha fazla hasar vermeleri için zaman tanıyabilirsiniz.

Barbarlar iki silah arasında geçiş yapabilen, hem güçlü hem de tank hibrit karakterlerdir. Savaş alanında birden fazla düşmana aynı anda hasar verebilir ve takımınızın ağır hasar taşıyıcısı olabilirsiniz. Kendinizi güçlendirebildiğiniz yetenekleri vardır.

Haydutlar ise hibrit bir sınıf olmasına karşın daha mobil özelliklere sahiptir. Savaş alanının bir ucundan diğer ucuna çok kısa sürede hareket edebilir, hem yakın dövüş hem de menzilli saldırı kabiliyetlerine sahip olabilirsiniz. Bir oraya, bir buraya atlayayım şeklinde oynamak isterseniz sizin için uygun sınıf Haydut olacaktır.

Büyücüler ise çılgınlar gibi hasar taşıyan ve inanılmaz güçlü karakterlerdir. Ancak bir o kadar da kırılganlardır. İyileştirme büyüleri kullanırsanız daha dirayetli olacaklardır fakat bu sefer de hasarınızın bir bölümünden vazgeçmeniz gerekecek. Doğru takım kompozisyonlarında hasar odaklı büyücüler kadar güven veren çok az şey vardır.

Xbox Game Pass’e gelecek mi?

Hali hazırda devam etmekte olan Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı anlaşması, Birleşik Krallık’ta CMA engeline takılmış durumda. Bu nedenle satın alımın ya da birleşmenin akıbetinin ne olacağı henüz tam olarak belli değil. Tamamlanamaması durumunda, diğer Activision Blizzard oyunları gibi Diablo IV’ün de Xbox Game Pass kütüphanesine eklenmeyeceğini söyleyebiliriz.

Diablo 4 Game Pass'e gelir mi?
Diablo 4 Game Pass’e gelir mi?

Bir diğer ihtimalde ise Microsoft satın alımı tamamlarsa, hemen ilk etapta oyunu abonelik hizmetine sürmeyecektir diye düşünüyoruz. Zira şu ana kadar Blizzard’ın en hızlı satan Diablo oyunu olmayı başaran yeni oyun, oyuncular nezdinde de fazlasıyla sevilmiş durumda. En azından kendilerinin belirledikleri bir tarihe kadar oyunun standart sürümünü Xbox Game Pass kütüphanesinde görmeyi beklemiyoruz. Tabii gönül ister ki oyun abonelik sistemine eklensin ve mevcut fiyatıyla ulaşamayan bütün Türk oyuncular da şu güzel oyunun tadına varsın… Ancak bu konuda gerçekçi olmakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: