Ana Sayfa Oyun Haberleri Dark and Darker Draması Büyüyerek Devam Ediyor

Dark and Darker Draması Büyüyerek Devam Ediyor

0
Dark and Darker Draması Büyüyerek Devam Ediyor

Dönem dönem yayıncı ve oyun geliştiricilerinin anlaşmazlıklarına şahit oluyoruz. Daha önce de The Sinking City için böyle bir durum söz konusu olmuştu ve oyun karmaşık bir sürecin içine sürüklenmişti. Şimdi ise Dark and Darker oyunu adeta geliştirici ve yayıncı arasındaki anlaşmazlığın kurbanı olmuş durumda. Geçtiğimiz haftalarda geliştirici Ironmace’in stüdyosuna yapılan polis baskınının ardından şimdi de oyun Steam’den kaldırıldı.

Dark and Darker Steam’den kaldırıldı, geliştiriciye projeyi durdurma emri verildi

Yayıncı Nexon, geliştirici Ironmace’in -stüdyoda çalışanların bazıları eski Nexon çalışanları- oyunlarının assetlerini yasadışı şekilde kullandığını iddia etmişti. Şimdi gelen haberlere göre Dark and Darker, Nexon’un DMCA iddiaları üzerine Steam’den kaldırıldı. Aynı zamanda geliştirici stüdyoya geliştirmeyi durdurma ve projeden vazgeçme emri verildi.

Dark and Darker Steam'den kaldırıldı
Dark and Darker Steam’den kaldırıldı

Ironmace, stüdyoya yapılan polis baskınının ardından “oyunumuzu yapmak için hiçbir şekilde çalıntı asset veya kod kullanmadık” açıklamasını yapmıştı. Ancak Nexon’un onlarla aynı fikirde olmadığı açıkça görülüyor. Süreç ile ilgili herhangi bir yasal ayrıntı paylaşılmadı ancak oyun Steam’den kaldırılmış durumda.

Oyunun Discord sunucusunda “Yakın zamanda Nexon tarafından Dark and Darker ile ilgili çarpıtılmış iddialara dayalı olarak bir durdurma ve vazgeçme mektubu ve DMCA yayından kaldırma bildirimi aldık. Şu anda yasal ekibimizle birlikte bu konu üzerinde çalışıyoruz. Ekibimiz, bu sorunu mümkün olan en iyi şekilde çözecektir. Bu sorunun yasal hassasiyeti nedeniyle, konumumuzu tehlikeye atmamak için açıklamalarımıza dikkat etmeliyiz. Oyunu olabildiğince çabuk şekilde geri almak için çalışırken anlayışınızı rica ediyoruz” açıklaması yapıldı.

Nexon’un bu DMCA iddiaları, biraz daha geçmişe dayanıyor. Ironmace’in bazı çalışanları daha önce Nexon’da P3 adında bir projede çalışıyorlardı. Proje 2021 yılında iptal edildikten sonra işten ayrılan ekip kendi stüdyolarını kurarak Dark and Darker’ı geliştirmeye başladı. İşte söz konusu P3’ün asset ve kodlarının Dark and Darker’da kullanıldığı iddia ediliyor.

Yayıncı ve geliştirici arasındaki anlaşmazlık tırmanarak büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla Dark and Darker draması bir süre daha gündemde olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz