KysuPin ile favori oyunlarında avantaj sağla!

KysuPin ile League of Legends, Valorant, PUBG Mobile ve daha birçok oyunun e-pinlerine oldukça uygun fiyatlardan erişebilirsin! #İşBirliği

Crimson Desert Çıkış Tarihi, Türkçe Dil Desteği ve Tüm Detaylar

Paylaş

Gamescom’da ortalığı aleve veren Crimson Desert çıkış tarihi, Türkçe dil desteği, sistem gereksinimleri gibi birçok detayla merak konusu haline gelmiş durumda. Biz de sizler için oyuna dair bulabildiğimiz bütün bilgileri tükettik, yoğurduk ve paylaşıyoruz. Gelin son zamanların en heyecan verici görünen oyunlarından birisine dair kafalarda oluşan soru işaretlerini birlikte giderelim.

Crimson Desert hikayesi, fantezi unsurları ve karar mekanizması

Black Desert Online’ın geliştiricisi Pearl Abyss tarafından geliştirilen Crimson Desert, açık dünyada geçen aksiyon & macera türünde bir oyun olacak. Pywel adı verilen tek bir kıtada geçecek oyunda bizi farklı iklimlere sahip bölgeler karşılayacak. Kurak ve çorak topraklara sahip Kweiden bölgesinde ıssızlığın sertliğiyle karşılaşırken, verimli ve yeşili bol olan Akaben’de de bölge bize kendi mücadelelerini sunacak. Senaryonun yanı sıra hayvanları sevmek, balık tutmak gibi bazı görev dışı aktivitelerle de dünyanın tadını çıkarabileceğiz.

Crimson Desert çıkış tarihi
Oyundan bir ekran görüntüsü.

Destansı bir hikayede fantezi öğeleriyle bizi doyurmayı amaçlıyor

Crimson Desert’in hikayesinde, kıtayı birlik ve barış halinde tutan Demenis’in kralı hasta yatağına düştükten sonra ortaya çıkan kaosu deneyimleyeceğiz. Merkezi otoritenin sarsılması ile birlikte yerel güçler kendi bağımsızlıklarının peşine düşmeye başlıyor. Paralı askerler, güç arayışında olan herkesin yanında yer alıp pastadan pay almaya çalışıyor. Senaryoya göre biz de dünyanın tüm köşelerindeki paralı askerleri kendi tarafımıza çekmeye çalışacağız. Aynı zamanda karakterimizin geçmiş anıları da bu serüvene renk katacak.

Oyunda birlikte görevler yapıp savaşlara gireceğimiz yoldaşlarımız da bulunacak. Fragmanlarda da görüldüğü üzere savaş esnasında kendileriyle iş birliği yaparak özel bitiriciler gibi animasyonlarla düşmanlara karşı kıyasıya bir mücadele vereceğiz. Asya RPG’lerini andıran görüntüsüyle Crimson Desert’in dövüş sistemi bize yoldaşlarla birlikte insanlara ve canavarlara karşı birçok mücadele sunacak.

Crimson Desert çıkış tarihi, Türkçe dil desteği gibi merak edilen konular hakkında araştırmalar yaparak bildiğimiz her şeyi anlatıyoruz.
Crimson Desert Çıkış Tarihi, Türkçe Dil Desteği ve Tüm Detaylar

Yoldaşlarımızın her birinin kendi arka plan hikayeleri olacak ve onlarla bağ kurmak adına görevlerini yapıp kendileri hakkında daha fazlasını öğrenebileceğiz. Yakın zamanın en iyi oyunlarından birisi olan Baldur’s Gate 3’te oyuncuların beğenisini toplamayı başaran bu yoldaş sistemi, benzer haliyle Pearl Abyss’in oyununda da bizi karşılayacak gibi görünüyor.

Yapımın fantezi kısmını ise simyacıların üzerinden ilerleyerek türetmişler. Hikayenin bir parçası olan “Kadim Tanrılara hizmet eden Çöl Dinleri topluluklarında bulunan simyacılar”, söz konusu yaratıkları emellerine alet etmek için uzun uykularından uyandırıyor. Aynı zamanda bu yaratıklar daha önce insanlığa karşı verdikleri savaşı kaybederek yaşam alanlarını yitirdikleri için, senaryonun bir kısmında intikam güdüsüyle hareket ettiklerini göreceğiz gibi de hissettiriyor.

Kararlar oyunun dünyasını ve senaryoyu doğrudan etkileyecek

Oyunun sloganı olarak “Belki bilerek, belki de farkında olmadan bu dünyanın tarihini ve kaderini derinden etkileyeceksin” ifadesi karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla görevleri yapış şeklimizin, verdiğimiz kararların ve muhtemelen diyalogların da gidişata etkisi olacak diye düşünüyoruz.

Crimson Desert oynanış

Crimson Desert kuvvetli bir ihtimal ile Türkçe olacak

Henüz ortada resmi bir açıklama olmasa da Crimson Desert Türkçe dil desteği ihtimali konusunda güçlü sinyaller alıyoruz. Oyunun resmi web sitesine göz attığımızda Türkiye’den ziyaret eden kullanıcılar için dilimizde bir sayfa açıldığını görüyoruz. Buradan oyunun hikayesine dair bazı detayları da yine kendi dilimizde inceleyebiliyoruz. Pearl Abyss’in önceki oyunu Black Desert Online’ın da Türkçe dil desteğine sahip olduğunu hesaba katarsak, yeni oyun için hiçbir engel yok gibi görünüyor.

Bu nedenle rahatlıkla Crimson Desert’ın Türkçe dil desteğine sahip olarak çıkacağını tahmin ettiğimizi söyleyebiliriz.

Crimson Desert ne zaman çıkacak?

Crimson Desert çıkış tarihi konusunda tüm oklar 2024 yılına işaret ediyor. Oyunun bu sene içerisinde geliştirme sürecinin biteceği öngörülüyor.

Tabii bu bilgilerin hiçbiri resmi açıklamalar sonucunda ortaya çıkmadı. Oyunun çıkış tarihi hakkındaki bilgiler Discord sunucusunda ortaya atılan iddialardan geliyor. Bazı söylentilere göre geliştirici ekip, yatırımcılara yaptığı açıklamalarda geliştirme sürecinin bu yıl içerisinde biteceğini planladıklarını söylüyor. Ancak “çıkış” ya da “piyasaya sürmek” kelimelerini itina ile kullanmadıkları da ifade ediliyor. Resmi bir açıklama gelene kadar bu söylentilerin her an çuvallayabileceği konusunda uyarımızı da yapmış olalım.

Önemli: Tedbirli şekilde beklemekte fayda var

Bildiğiniz gibi son yıllarda Asya yapımı oyunlar giderek yükselişe geçmiş fakat çıkışta, geleneksel yapıları nedeniyle Avrupa pazarını tatmin etmeyi başaramayan örneklere sahip olmuştu. Pearl Abyss MMORPG oyunu ile pazarın tadına bakmış, oyuncuları tanıyan bir firma olmasına karşın tek oyunculu bir aksiyon & macera oyununda neler yapabileceğini bilmediğimiz bir şirket.

Üstelik oyunun 2019’da yapılan duyurusunun ardından uzun süre boyunca sessizliğe gömüldüğünü de unutmamak lazım. Daha önceleri 2021’in kış aylarında piyasaya sürülmesi planlanırken, bir anda oyun süresiz olarak ertelenmiş ve sonrasında uzun süre ortalıktan kaybolmuştu. Hatta geçtiğimiz günlerde Gamescom 2023 sırasında yayınlanan fragman öncesinde 2 yıldan uzun süre oyun hakkında hiçbir şey görmeyip, duymamıştık.

Oyunun bu şaibeli geçmişi, ilerleyen dönem konusunda da tekrar sessizlik dönemlerine girebileceğini gösteriyor. Tabii önyargılı olmamak gerekiyor fakat okurlarımızın saadeti için ilk etapta beklentileri çok yüksek tutmayıp çok umut beslememek gerektiğini belirtelim. Umarız şirket oyunu sağ salim ve beklediğimiz kalite standartlarında karşımıza çıkartır, hepimiz de kendi dilimizde oyunun keyfini çıkarırız.

Alparslan Gürlek
Alparslan Gürlek
Oyunların yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir çocuk olarak video oyunlarıyla ilk bakışta aşk yaşadım. Age of Empires II ile başlayan yolculuk, kendi oyunumu yapmaya kadar ilerledi. Hala oyun sektöründeyim ve hala o ilk kez Age of Empires II oynayan çocuğun tutkusunu taşıyorum.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Daha Fazla Atarita

Oyun Gündemi: